telefonata

Sakrifikohet Zaev, Thaçi: Më kërkoi falje dhe më tha se për ndarjen e Kosovës u kishte besuar thashethemeve

Postuar në 11 Korrik, 2019 15:00

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut pranoi dy ditë më parë se kishte rënë pre e një mashtrimi kur duke folur me dy humorist rusë mendonte se po fliste me presidentin ukrainas Petro Poroshenko. Ai ka pranuar se biseda e kryer mes tij dhe humoristëve është e vërtetë, pra se Zaev kur pohon se ka një plan për ndarjen e Kosovës, konkretisht dhënien e 10 komunave të Kosovës Serbisë, është i vërtetë sepse mendon se po flet me Poroshenkon.

Zaev në grackën e dy komedianëve që shtiren si Poroshenko dhe Stoltenberg

Postuar në 09 Korrik, 2019 17:30

Dy komedianë rusë kanë vënë në lojë kryeministrin Zoran Zaev duke iu prezantuar në telefon si presidenti ukrainas, Petro poroshenko dhe sekretari I Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Vladimir Kuznetsov dhe Aleksey Stolarov kanë telefonuar Zaevin në gusht të vitit 2018, janar dhe prill të vitit 2019, duke folur për çështje si situate në Maqedoni para referendumit për emrin, marrëdhëniet mes Serbisë dhe Kosovës, ndikimit rus dhe autoqefalia e kishës.

Telegramet vinë e venë...Dear Ditmir!

Postuar në 03 Shkurt, 2019 13:37

Ditmir Bushati, ish-ministër i Jashtëm dhe për Evropën ka publikuar sot në faqen e vet në Facebook disa letra falënderimi që ka marrë nga homologë të tij me rastin e lënies së detyrës. 

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, në largimin e tij nga detyra, ka marrë disa letra falenderime mes të cilave nga Sekretari Amerikan i Shtetit Pompeo, ministri i Jashtëm britanik Duncan, ministri i Punëve të Jashtme të Italisë Enzo Moavero Milanesi dhe ai turk Mevlut Cavusoglu

Fundi i politikës moralizuese të SHBA-së

Postuar në 30 Janar, 2019 23:19

Ramush Haradinaj duket se ka kapërcyer krizën eventuale qeverisëse teksa pas një takimi me partnerët e vet në koalicion, Fatmir Limaj të Nismës, Kadri Veselin e PDK-së dhe Behgjet Pacollit të Aleancës Kosova e Re, qeveria e tij ka shpërndarë një njoftim në të cilin theksohet zotimi për të mbajtur qëndrime të unifikuara.

Varianti i ri për 14 shtatorin: Telefonatën nga ShBA e porositi vetë Berisha

Postuar në 13 Tetor, 2018 08:19

Ja një fragment debati në studiot televizive ku siç ndodh rëndom, nga analiza “muhabeti ka rënë” te ngjarjet e së shkuarës. Konkretisht te 14 shtatori 1998: 

Fatos Klosi: Berisha bëri edhe 14 shtatorin e 1998. Por e mori një shqiptar nga Teksasi që fliste anglisht. Dhe i thotë, mirë more por çfarë do bësh nesër? I tha tërhiqu, dhe Berisha u tërhoq,  u zmbraps.

Telefonatë mes Borissov dhe Edi Ramës për njohjen e minoritetit bullgar në Shqipëri

Postuar në 29 Shtator, 2017 11:41

Agjencia Bullgare e Lajmeve raporton sot se kryeministri i vendit, Boyko Borissov, ka zhvilluar një telefonatë me homologun e tij shqiptar, Edi Rama, përmes të cilës ka kërkuar respektimin e të drejtave të minoritetit kombëtar bullgar në Shqipëri, sipas standardeve ligjore ndërkombëtare.

Biseda mori shtysë nga një ligj që synon mbrojtjen e të drejtave të pakicave që u hartua nga qeveria shqiptare. Borissov tha se ai priste që legjislacioni të përfshinte parashikimin për mbrojtjen e të drejtave të minoritetit bullgar”, raporton agjencia shtetërore bullgare.

Zbardhet telefonata me tone të larta Rama-Tsipras. Në prapavijë ka patur përplasje diplomatike mes Italisë, Austrisë e Greqisë për Shqipërinë

Postuar në 05 Dhjetor, 2016 12:36

Kur kanë kaluar më shumë se dy javë nga telefonata mes kryeministrit Rama dhe homologut të tij grek Aleksis Tsipras, gazeta "Kathimerini" ka zbardhur përmbajtjen dhe klimën e acaruar të bisedës mes tyre. Sipas saj, mesdita e 22 Nëntorit ka qenë jo pak nervoze për kryeministrin grek pas telefonatës me homologun shqiptar.

Ka vetëm një Ilir Beqaj, bruto dhe neto. Dhe ai të uron "suksese në jetë"(audio)

Postuar në 16 Nëntor, 2016 20:55

Emisioni "Stop" ka publikuar sot një diskutim telefonik mes ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj dhe ish-drejtorit të Sigurimeve të Kujdesit Shëndetësor në Tropojë, Çlirim Hadarmataj. Ky i fundit është shkarkuar, siç thotë vetë, pa asnjë paralajmërim dhe shkelje. Biseda është interesante, pasi aty mund të kuptosh se Beqaj është i sinqertë: Partia, Ministria, pastaj të tjerat.

A ekziston raporti i Guardia di Finanza për kanabisin? Një përgjigje nga Italia që ngre dyshime

Postuar në 13 Tetor, 2016 13:13

Në datën 7 tetor, drejtori i Policisë së Shtetit, Haki Çako, doli në një konferencë për shtyp në krah të një oficeri të Guardia të Finanza, për të raportuar mbi luftën ndaj kultivimit dhe trafikimit të kanabisit në Shqipëri. Që nga ajo ditë, kjo konferencë dhe të dhënat e Çakos, u njohën në media si “Raporti i Guardia di Finanza” që sipas deklarimit zyrtar përcillte këtë realitet:

Nga zhgënjimi në "ngazëllim" për patriotizmin e Bashës

Postuar në 22 Korrik, 2016 19:04

Deri para nënshkrimit të marrëveshjes për miratimin e reformës në drejtësi, ambasada amerikane më Tiranë, nuk e kurseu gjuhën e drejtëpërdrejtë ndaj Lulzim Bashës, për të cilin tha se ishte e zhgënjyer, pasi çdo herë nxirrte nga një pretendim të ri. Ky raport i ri mes selisë diplomatike të Shteteve të Bashkuara dhe Partisë Demokratike vuri në pikëpyetje edhe kohezionin brenda grupit parlamentar demokrat, deputetë u shprehën të shqetësuar për marrëdhëniet e krijuara mes Bashës dhe amerikanëve. Por dje ishte dje dhe sot është sot.

Pages

Subscribe to RSS - telefonata