teknologjia

Votimi dhe teknologjia, sa rrezikohen zgjedhjet europiane?

Postuar në 29 Janar, 2019 15:35

Sa i sigurt është votimi elektronik? Si ndikon teknologjia e aplikuar në masë të gjerë në procesin e votimit?

Tani zgjedhjet i "menaxhon" Google

Postuar në 22 Nëntor, 2018 13:56

Google do të udhëheqë përpjekjet kundër manipulimit të zgjedhjeve europiane nëpërmjet platformave teknologjike. Pak muaj para zgjedhjeve europiane, Google synon të forcojë rregullat e transparences, që do të detyrojnë reklamuesit të provojnë se janë ose shtetas të BE-së ose subjekte me bazë në Evropë.

“Sfinksi” kundër gënjeshtarëve në portat e BE-së. Europa qesharake e kohës sonë

Postuar në 09 Nëntor, 2018 10:38

Deutsche Welle raporton për një nismë që parashikon përdorimin e teknologjisë për hyrjen në kufijtë e Bashkimit Europian. Zyrtarët e këtij unioni i kanë hapur rrgën testimit të kontrolleve nga avatarë të cilët sipas tyre detektojnë gënjeshtrat. 

Gjigantët e teknologjisë së Internetit kërcënojnë demokracinë

Postuar në 08 Shtator, 2018 09:26

67% e qytetarëve në tetë vende evropiane konsiderojnë se gjigandët e Internetit (Google, Facebook, Amazon, etj) kanë më shumë fuqi se Bashkimin Evropian dhe se ato janë një "rrezik" ndaj demokracisë. Hulumtimi është kryer në Gjermani, Francë, Spanjë, Itali, Poloni, Rumani, Republika Çeke, Greqi në funksion projektligjit për të drejtën e autorit që do të diskutohet në Parlamentin Evropian në 12 shtator.

"Qesharake të mendojmë se teknologjia mund të kontrollojë njerëzit"

Postuar në 03 Prill, 2018 17:40

Bashkëthemeluesi i Apple, Steve Wozniak thotë se njerëzit inteligjentë janë kudo dhe se mjetet për zhvillimin e programeve janë gjithashtu në dispozicion të kujtdo, kështu që "natyrshëm”  në çdo vend mund të themelohej kompania e  radhës në fushën e komunikimit, nëse do të krijonte diçka të aftë për të "pushtuar botën".

Babai i Web-it jep alarmin, kolosët e teknologjisë të pakontrollueshëm

Postuar në 12 Mars, 2018 10:02

World Wide Web feston më 12 mars ditëlindjen e tij të 29 dhe thmemeluesi britanik,  Tim Berners-Lee zgjodhi  pikërisht këtë ditë për të dhënë alarmin se disa kompani të mëdha të teknologjisë kanë shumë pushtet dhe se duhen imponuar rregullime dhe kufizime ndaj tyre.

200 vjet pas Frankenstein, frikë nga Inovacioni i papërgjegjshëm

Postuar në 11 Mars, 2018 12:23

Një përvjetor historik 'festojnë'  në 2018ën shkenca dhe teknologjia. Janë mbushur 200 vjet që nga botimi i librit historik "Frankenstein ose Prometeu modern" të autores britanike, Mary Shelley.
 
Bëhet fjalë për një roman që përmbledh frikën e racës njerëzore nga rreziqet e kërkimit dhe të eksperimentimit në  misteret e paeksploruara. Frikëra që nuk shuhen por rriten me kalimin e viteve  ku "Silicon Valley" dhe çdo laborator tjetër hulumtues në botë nxjerr asa nga mëngët.
 

Manjati kinez flet për rrezikun e një Lufte të Tretë Botërore

Postuar në 22 Qershor, 2017 19:16

Nuk janë të paktë ata që mendojnë se zhvillimi i teknologjisë është një kërcënim për të ardhmen e njerëzimit. Manjati kinez Jack Ma argumenton se evoluimi i teknologjisë ka të ngjarë të përbëjë një kërcënim për tregun e punës dhe të shkaktojë një Luftë të Tretë Botërore.Në një intervistë për CNBC, miliarderi kinez  tha se udhëheqësit botërorë kanë për detyrë të edukojnë njerëzit për të parandaluar rrezikun që sjell rritja e shpejtë e automatizimit dhe të inteligjencës artificiale.

A do ta zgjidhë ndërhyrja e qeverisë situatën në Zharëz?

Postuar në 28 Shkurt, 2017 11:34

Dje u bë publik lajmi se qeveria shqiptare ka vendosur të pezullojë punimet e kompanisë bankers Petroleum në Zharrëz dhe aplikimin e teknologjisë së injektimit të ujit në gëlqeror. Teknologji që mendohet se provokon lëkundjet që kanë shkaktuar dëme në komunitet.

Një shembull i kundërvënies ndaj invadimit të teknologjisë në sferën private

Postuar në 04 Janar, 2017 11:37

Para disa javësh nga Rusia u transmetua një kronikë që fliste për zhvillimin e një softi për njohjen e fytyrave dhe krahasimin e tyre me imazhin e regjistruar në VK, që është Facebook rus. Një shkrepje fotografie nga një smartphone dhe softi mandej bën kërkimin në VK duke identifikuar se me kë përputhet fotografia e shkrepur. Rezultati: me anë të fotos zbulohet identiteti i personit, ose më saktë identiteti me të cilin ai ka vendosur të regjistrohet në rrjetin social.

Pages

Subscribe to RSS - teknologjia