taksat

Biznesi rrit presionin, paralajmëron “veto” me taksat

Postuar në 20 Maj, 2019 21:31

Për herë të parë situata politike ka vënë në lëvizje edhe botën e biznesit. Forumi i Dhomave të Tregtisë dhe shoqatat e sipërmarrjes private i bënë apel partive në vend për zgjidhjen e krizës politike, pasi mungesa e stabilitetit politik e shoqëruar me një rënie të ekonomisë vitet e fundit ka goditur drejtpërsëdrejti konsumin dhe ka favorizuar rritjen e informalitetit në ekonomi.

Larg taksave të Tiranës, prirje e biznesit për t'u zhvendosur në Kamëz

Postuar në 22 Nëntor, 2018 12:43

Rreth 32 biznese janë shpërngulur në pak vite nga Bashkia e Tiranës në atë të Kamzës, kryesisht biznese fasone. Tema TV shkoi në njërin prej këtyre bizneseve, pronarët e të cilit jashtë kamerave deklaruan se shpërngulja e tyre është bërë për shkak të taksave të larta vendore. Ndonëse në kryeqytet taksat vendore variojnë sipas zonave, në Kamëz, sipas zv.kryetarit të bashkisë, Artan Dervishi, ato janë të njësuara. Kjo bën, sipas tij, që tarifa totale që paguajnë bizneset ndaj Bashkisë së Tiranës është 3-fish më e lartë se në Kamëz.

FMN: Anulloni çdo ulje taksash!

Postuar në 20 Nëntor, 2018 21:44

Fondi Monetar Ndërkombëtar duket se do të prishë planet e qeverisë për ulje të taksave. Në mbyllje të misionit dy javor,  përfaqësuesit e misionit ishin të qartë kundër çdo ndërhyrje që ul barrën fiskale, madje kërkohet anullim të çdo shkurtimi të programuar dhe të anonncuar në publik.

“Duke pasur parasysh mungesën e hapësirës fiskale, i nxisim fort autoritetet të mos shtojnë ulje, përjashtime apo trajtime preferenciale tatimore ad hoc dhe të konsiderojnë anullimin e atyre të miratuara tashmë”- thekson në deklaratën e tij msioni i FMN-së.

Opozita thirrje për mospagim taksash

Postuar në 02 Prill, 2018 20:53

Mbledhja e përbashkët PD-LSI vendosi mosbindje civile dhe protesta kundër taksave arbitrare të qeverisë. Aksioni i ri opozitar do nisë të martën me praninë e deputetëve në sallën e gjyqit ku do të jepet masa e sigurisë për 23 të ndaluarit e protestës në Kukës. “Të vendosim cilat janë hapat e parë, duke nisur me praninë masive të opozites në sallen e gjyqit, sepse ata janë simboli i mosbindjes civile.

Bashkia e Tiranës, 3 miliardë lekë gjoba në vitin 2016. Mbledhja e taksave, në masën 50%

Postuar në 30 Shtator, 2017 20:12

Bashkia e Tiranës shënon rekord të ardhurash nga gjobate e automjeteve. Vetëm në 2016-ën drejtuesit e automjeteve kanë paguar rreth 3 miliardë lekë. Ndërkohë e kundërta ka ndodhur me taksat ku bashkia ka mundur të mbledh në masën 50%.

TemaTv

Uji dhe energjia, koha e realizimit të premtimit për TVSH-në 6%

Postuar në 27 Korrik, 2017 09:18

Erjon Veliaj gënjeu paq edhe kësaj radhe dhe i eci. Ai tha se çmimi i ujit rritet për ta barazuar të paktën me Kamzën dhe si shembull tjetër solli Korçën ku sipas tij uji paguhet me 99 lekë/m3. Sot televizioni i mikut të tij, Carlo Bolino, “ReportTv” që për këtë çështje është pozicionuar kundër kryebashkiakut, raporton se kjo është e pavërtetë. Sipas këtij televizioni në Korçë uji paguhet me 65 lekë/m3 dhe çmimi nuk ka ndryshuar për 15 vjet.

Edi Rama për qeverisjen e re: S’kemi çfarë taksash të ulim

Postuar në 06 Korrik, 2017 22:41

Edi Rama ka folur për herë të parë rreth planeve të tij për mandatin e ri katërvjeçar. Sa i takon ekonomisë ai e bëri të qartë se nuk do të ketë asnjë lehtësism taksash dhe se fokusi i punës do të jenë disa akse rrugore dhe programi i rilindjes rurale, për të cilin kryeministri nuk dha detaje nëse lidhet me rimëkëmbjen e bujqësisë apo të infrastrukturës.

Ç'të thotë për ekonominë dhe taksat, debati që e nxjerr lakuriq

Postuar në 23 Qershor, 2017 13:53

Të dielën do të gjykojmë me votë qeverisjen e 4 viteve dhe alternativat që na parashtrohen për 4 vitet që vijë. Gjysma e qeverisë në përpjekje për t'iu shmangur përgjegjësive në mënyrë tinzare ka marrë flamurin kombëtar dhe kërkon votën mbi një premisë që lidhet me heronjtë kombëtarë, çka nuk përputhet fare me kontekstin demokratik për të zgjedhur ose hequr me votë ata që mirë ose keqqeverisin.Kryeministri që drejtoi Shqipërinë për 4 vjet nuk iu përgjigj asnjëherë seriozisht çështjeve që kanë të bëjnë me ekonominë e vendit dhe politikën e taksave.

BE rekomandon zgjerimin e bazës së taksave në Shqipëri

Postuar në 23 Maj, 2017 17:14

Shqipërisë i rekomandohet zgjerimi i bazës së taksave në një kohë që është vendi me barrën më të lartë fiskale në rajon dhe kur ministri i larguar i Financave premtoi zbutje të taksës progresive. Vlerësimi vjen nga Komisionin Europian dhe Banka Qendrore Evropiane në takimin vjetor me homologët e tyre nga Ballkani Perëndimor dhe Turqia për dialogun e politikave ekonomike. Në përfundim u dhanë konkluzionet për seicilin vend ku për Shqipërinë u sugjeruan disa rekomandime, ku me ndikim më të madh është ai për zgjerimin e bazës së taksave.

"Nuk mundem të paguaj" - në këtë rrugë jemi nisur edhe ne

Postuar në 21 Maj, 2017 12:36

Fatura të papaguara, borxhe, skema të reja që thjesht shtojnë ankthin dhe shtojnë të pamundurën: me mijëra profesionistë të vetëpunësuar, pensionistë dhe punëtorë të sektorit privat po ngrihen kundër këtij muri, jo sepse nuk duan të paguajnë, por sepse nuk munden. 

Pages

Subscribe to RSS - taksat