Tërmeti

Tërmeti në Turqi/Duhen rrëzuar 800 mijë ndërtesa

Postuar në 06 Nëntor, 2020 12:56

Në Turqi do të duhet të shemben 800 000 ndërtesa si pasojë e dëmtimeve të tërmetit të fundit. Sipas shoqatës turke të ndërtimit, 400 000 ndërtime në Stamboll dhe 400 000 ndërtime në provincën e Izmirit duhet të rrëzohen  për arsye se janë ndërtuar para vitit 1999.

Me kalimin e kohës, ndodh krisja e betonit dhe korrozioni i hekurit në ndërtesa. Ne duhet t’i gjejmë dhe t’i rrëzojmë

Blerja e stokut të banesave për të pastrehët e tërmetit është e domosdoshme

Postuar në 01 Mars, 2020 14:48

 

Adashi im, “anglishtfolësi” i financave deklaroi gjithë pompë përpara publikut Vendimin zyrtar të Qeverisë se për të pastrehët e tërmetit që po vuajnë dimrin përjashta dimrin dhe kanë humbur gjithçka nuk do të blihen. Të gjithë e dimë se në qytetet kryesore me dëmtimet të banesave janë Tirana e Durrësi ku për fat ka një stok të konsiderueshëm banesash të pashitura, i cili me mjaft gjasë do të shtohet për shkak të emigrimit në rritje dhe ndërtimeve që priten të kryhen në këto vite.

Rindërtimi, kryeministri flet pa shifra: Punë ka, krah pune Jo

Postuar në 28 Shkurt, 2020 14:33

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë sot në prezantimin e projektit të Ridnërtimit të objekteve dhe infrastrukturës së dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai ka paraqitur pamje, skica, plane si dhe ka folur për një hapje fronti të gjerë pune me pagesa të mira.

Me këtë proces hapet një front i madh punësimi ku qëllimi ynë është të kërkojmë nga kompanitë që do hyjnë si fituese të vendosin paga të konsiderueshme dhe jo paga të ulëta, apo minimale për punëtorët.

Pas donatorëve të huaj kujtohet politika shqiptare. Ja kush dhuron për tërmetin

Postuar në 18 Shkurt, 2020 01:17

Me suksesin e Konferencës së Donatorëve, shumica në pushtet po mendon të mbledhë edhe donacione nga brenda vendit, përveç atyre në rrugë online. Kështu sipas burimeve të “Të Kripura” përfaqësues të politikës kanë ofruar shumat si më poshtë: 

Vangjush Dako dhuron 1 milionë euro
Ben Blushi 250 mijë euro
Taulant Balla 50 mijë
Damian Gjiknuri ofron 2 milionë euro kredi
Elisa Spiropali 50 mijë lekë
Erion Veliaj është ofruar të bëjë punë në komunitet

Qeveria nxjerr shifrën zyrtare të dëmeve nga tërmeti i 26 nëntorit: 985 milionë euro

Postuar në 05 Shkurt, 2020 12:17

Qeveria shqiptare ka publikuar sot shifrën zyrtare të dëmit të përllogaritur prej nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Sipas grupit të punës që është marrë me këtë çështje dëmi përllogaritet në 985 milionë euro, ndërkohë që për rimëkëmbjen nevojiten 1 miliardë e 76 milionë euro.

Këto dëme ndahen në 843.9 milionë euro asete fizike të shkatërruara dhe 141.2 milionë euro humbje për 11 490 njësi banimi që janë të prishura ose të shkatërruara plotësisht dhe 83 745 njësi banimi të prishura pjesërisht ose lehtë.

Turqit, vëllezër apo miq?

Postuar në 03 Shkurt, 2020 13:36

Thellësisht i shqetësuar për tërmetin e fundit në Turqi. Në këto çaste të vështira ne qëndrojmë pranë vëllezërve tanë turq të prekur nga tërmeti. Mendimet dhe lutjet tona shkojnë për Turqinë

Sizmologu: Tërmeti i 26 nëntorit 2019, paslëkundje e tërmetit të 1979-ës. IGJEUM të jepet me konçesion

Postuar në 29 Janar, 2020 00:28

 

Në orët e mbrëmjes së djeshme Tirana është lëkundur nga goditje të forta tërmeti. Është një situatë që krijon pasiguri të madhe te qytetarët të cilëve u thuhet se nuk duhet të tremben. Për të sqaruar diçka më shumë, redaksia e “Të Kripura”zhvilloi një bisedë me prof. dr. Qëndrim Balliu, studiues i njohur i sizmologjisë, por me një qasje alternative ndaj saj. 

Mirëmbrëma z. Balliu. Mund të na shpjegoni diçka për fushën tuaj të studimit? 

Qeveria ngarkon bashkitë me realizimin e akteskpertizës së thelluar për objektet e dëmtuara nga tërmeti

Postuar në 25 Janar, 2020 13:26

Këshilli i Ministrave ka vendosur më datë 15 janar kryerjen e ekspertizës së thelluar të ndërtesave të dëmuara nga tërmetii 26 nëtorit 2019. Vendimi me nr. 26 parashikon që realizimin e kësaj ekspertize ta kryejnë njësitë e qeverisjes vendore

bazuar në aktkonstatimet ose akvlerësimet paraprake të Institutit të Ndërtimit apo të grupeve paraprake të inspektimit

Tërmeti në Turqi, Komiteti Shqiptar i Rindërtimit ofron si ndihmë të parë gazetarë terreni

Postuar në 24 Janar, 2020 22:29

Nisur nga përvoja e tërmetit në Shqipëri dhe mbulimit profesional, emocional të gazetarëve shqiptarë, Komiteti, me propozim të shoqatave të gazetarëve, ka vendosur dërgimin e një trupe prej 15 profesionistësh të lajmit. Trupa do të udhëtojë me Air Albania. 

Instituti i Ndërtimit: Duhen verifikuar 60 mijë objekte

Postuar në 19 Dhjetor, 2019 20:18

Teksa qeveria është duke kërkuar donacione për të prekurit nga tërmeti në terren inxhinierët vijojnë inspektimin e ndërtesave. Bilanci i dëmeve është ende në përpunim pasi numri i objekteve me probleme pritet të rritet.  Këtë thotë për “TemA TV”  kreu i Institutit të Ndërtimit, Agron Hysenlliu, cili ishte këtë të enjte në krye të një grupi inspektimi në Kavajë.

Pages

Subscribe to RSS - Tërmeti