suksesi

“Shqiptarët e Madhërishëm”, telenovela që nuk mbaron

Postuar në 07 Shkurt, 2020 11:14

Kush e mendonte se Alketa Vejsiu na do kaq shumë! D.m.th të rastis ta shohësh në televizionet shqiptare që flet e moderon, por asnjëherë nuk dëgjon ndonjë deklaratë dashurie për kombësinë. E sheh si një person që ka një karrierë në një fushë të caktuar dhe asgjë më tej. 

Një diplomat i mirë, por një kryeministër jo efektiv

Postuar në 09 Maj, 2019 00:22

Federica Mogherini përcolli në Tiranë mendimin se Shqipërisë duhet t’i happen negociatat. Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Politikën e Jashtme cilësoi se ajo shprehte në këtë rast mendimin e saj personal.

Llalla i pabesueshëm, suksesi lidhet me prokurorin e ri

Postuar në 04 Dhjetor, 2017 14:36

Teksa Adriatik Llalla është në orët e fundit të mandatit, nga qeveria rezervohen për të dhënë rezultate mbi operacionin "Forca e Ligjit" dhe kapjjen e grupeve kriminale. Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafa e lidh suksesin e këtij operacioni me ndryshimet në Prokurori.

Vrojtimi i BERZH: Lidhjet politike “çelësi” i suksesit në Shqipëri

Postuar në 20 Gusht, 2017 15:09

Në një vrojtim të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim “Life in Transition” 43 përqind e shqiptarëve pranojnë se faktori më i rëndësishëm i suksesit në vendin tonë janë lidhjet politike. Pyetsori vëren se janë të pakët në numër ata shqiptarë që mendojnë se suksesi në Shqipëri vjen nga inteligjenca dhe aftësite.

Suksesi i konçesionuar i Erion Veliajt

Postuar në 06 Prill, 2017 13:46

Ka një lloj konstatimi se kryetari i ri i Bashkisë, Erion Veliaj pamvarësisht retorikës shumë herë të tepruar që përdor në daljet publike po kryen disa punë që kontrastojnë dukshëm me “gjumin” e ish-kryebashkut Lulzim Basha. Në më shumë se 1 vit që drejton bashkinë e kryeqytetit Erion Veliaj ka rritur koston e transportit publik, ka taksuar parkimin e automjeteve dhe ka marrë autorësinë e të paktën 2 veprave të mëdha publike, Bulevardit të Ri të Tiranës dhe Pazarit të Ri, për të cilat Partia Demokratike thotë se janë projekte të nisura nga ish-kryetari Basha.

Intervista/Nadal: Disiplinë dhe regjim. Është e rëndësishme të njohësh suksesin e vogël

Postuar në 22 Tetor, 2016 12:28

Rafael Nadal, një prej tenistëve më të suksesshëm në histori jep një intervistë për revistën gjermane “Spiegel”. Nisma e tij për një akademi për fëmijët që duan të stërviten ka tërhequr vëmendjen për atë që një kampion si Nadal mund t’u mësojë të rinjve që e shohin si model. Nadal është i drejtpërdrejtë: nuk duhet të synosh të bëhesh numri një, por të ushtrohesh përditë. “Duhe të vlerësosh suksesin e vogël”, thotë ai, duke vënë theksin te disiplina dhe stërvitja, regjimi me veten. Janë çelësa të një rruge më të gjatë dhe më të ngulitur.

Çfarë do thoshte Nastradini në këtë rast?/Malësori nga Skrapari: “LSI shkon nga fryn era, ja çelësi i suksesit”

Postuar në 08 Shtator, 2016 23:34

LSI-ja dhe Ilir Meta vendosin standardin e ri moral e etik në Shqipëri. Përveç sentencave tanimë të njohura për mençuri hanxhiu si “Sot është sot, dje ishte dje”, apo “Kur unë them po është po”, Ilir Meta ka ecur më tej. Në një intervistë në Top Story, kryetari i LSI-së është pyetur për çelësin e suksesit të partisë së tij. Mos u lodhni: nuk është blerja e votës, as përdorimi i administratës për punësime, as tenderat preferencialë, as edhe kriminalizimi i plotë i marrëdhënieve politike. Jo.

Subscribe to RSS - suksesi