studimi

Varianti britanik i koronavirusit mund të kërkojë rishikimin e rregulloreve të deritanishme

Postuar në 21 Shkurt, 2021 21:17

Varianti britanik i njohur si B.1.1.7 është 50% shumë ngjitës se koronavirusi origjinal që u shfaq për herë të parë në Kinë në fund të 2019-s. Për këtë arsye, ky variant po mbahet nën vëzhgim, pasi ka kapacitetin të rrisë kurbën e infeksionit në disa javë.

Një studim i ri ka zbuluar se ai mund të çojë në një infeksion që zgjat më shumë në kohë, çka mund të shpjegojë shkallën e lartë të transmetimit të tij.

OKB: Niveli i detit do të rritet me 25% deri në vitin 2100

Postuar në 19 Shkurt, 2021 17:30

Disa nga destinacionet më të njohura turistike në botë rrezikojnë të zhduken plotësisht deri në fund të këtij shekulli nëse nivelet e detit vazhdojnë të rriten me ritmin aktual.

Një raport i ri i hartuar nga Paneli Ndërqeveritar i Kombeve të Bashkuara mbi Ndryshimet Klimatike (IPCC) ka zbuluar se niveli i detit pritet të rritet me 25 për qind deri në vitin 2100.

Pasojat e Covid-19/ Dëmtime në zemër në gjysmën e rasteve të rënda  

Postuar në 18 Shkurt, 2021 13:03

Covid-19 lë pasoja në disa organe, mes të cilave edhe organi kryesor. Rreth 50% e pacientëve të hospitalizuar me forma të rënda të Covid-19 kanë rezultuar me pasoja në zemër. Kjo është zbuluar nga skanimi përmes rezonancës magnetike (MRI) të paktën një muaj pas largimit nga spitali. Këto janë gjetjet e një studimi të ri, i botuar në “European Heart Journal”.

Truri "riciklon" neuronet për të lexuar

Postuar në 24 Janar, 2021 21:16

Truri i njeriut nuk ka pasur kohën e mjaftueshme për të zhvilluar një zonë të dedikuar posaçërisht për leximin: për të njohur shkronjat dhe fjalët ripërdor neuronet që kanë evoluar në kohët antike për të rielaboruar lloje të tjera të stimujve vizualë.

Covid-19/ A duhet t’u besojmë të gjitha studimeve?

Postuar në 24 Janar, 2021 15:50

Rasti i një studimi të publikuar së fundmi në Kanada ngre edhe njëherë shqetësimin e konkluzioneve të nxituara lidhur me SARS-Cov-2, virusi që prej më shumë se një viti qarkullon në botë, por ende nuk njihet plotësisht nga shkencëtarët. Një grup studiuesish dolën në përfundimun se kolkikina (colchicine), një ilaç që përdoret për trajtimin e inflamacionit të shkaktuar nga artriti mund të reduktojë nevojën për spital të pacientëve Covid-19.

Imuniteti post-Covid zgjat më shumë se 6 muaj  

Postuar në 21 Janar, 2021 13:28

Ndërsa numri i atyre që e kanë kaluar Covid-19 sa vjen e rritet, pyetja që mbetet është sa kohë do të zgjasë imuniteti që kanë fituar nga infeksioni? Një studim i ri sugjeron se ky imunitet mund të zgjasë për të paktën gjashtë muaj, dhe me gjasë shumë më gjatë.

Pasojat që lë Covid-19/ Studimi: 1/3 e pacientëve kthehen në spital brenda 140 ditësh

Postuar në 18 Janar, 2021 11:38

Pothuajse një e treta e pacientëve me COVID-19 që morën trajtim spitalor u rikthyen atje brenda 140 ditëve, sugjeron një studim i kryer në Britani. Studiuesit morën në shqyrtim 47 780 raste të pacientëve që kishin qenë në spital me koronavirus në spitalet briutanike dhe gjetën prova që sugjerojnë se ata që u rikuperuan nga virusi kishin probleme të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare, si dhe diabetin. Brenda një kohe mesatare prej 140 ditësh, 29.4% e pacientëve që kishin dalë nga spitali të shëruar nga Covid-19 u rikthyen atje dhe një në dhjetë (12.3%) vdiqën.

Një studim i ri gjen pikat e dobëta të kancerit

Postuar në 17 Janar, 2021 21:39

Mijëra mutacione të ndryshme gjenetike janë lidhur me kancerin, por një analizë e re e pothuajse 10 000 pacientëve zbuloi se pavarësisht origjinës së kancerit, tumoret mund të ndahen në vetëm 112 nëntipe dhe se, brenda secilit nëntip, proteinat Master Rregullator që kontrollojnë gjendjen transkriptuese të kancerit ishin praktikisht identike, pavarësisht nga mutacionet specifike gjenetike të secilit pacient.

Studimi/Qelizat kancerogjene kalojnë në gjum letargjik për t’i shpëtuar kimioterapisë

Postuar në 13 Janar, 2021 15:20

Studiuesit kanë zbuluar se qelizat kancerogjene sillen në mënyrë “hileqare” kur përballen me kimioterapinë. Ato kanë aftësinë të hyjnë në një fazë gjumi në mënyrë që të shmangin kërcënimin që u paraqitet. Sipas studimit të kryer në Universitetin e Torontos, qelizat kancerogjene “marrin peng” një mekanizëm evolucionar të mbijetesës për të kaluar në një gjendje "gjumi" derisa të ndalet kimioterapia. Krijimi i terapive që vë në shënjestër këtë sjellje të qelizës mund të parandalojë rigjenerimin e tumorit. Dr.

Një cigare marijuane për seks të një niveli tjetër  

Postuar në 10 Janar, 2021 14:57

Nëse e keni tymosur ndonjëherë një cigare hashash, nuk ju duhet një ekip studiuesish që t’ju mësojë se çdo gjë duket më e mirë më pas. Ushqimi shijon më shumë, muzika po ashtu dhe, natyrisht, edhe seksi. Por edhe pse ne e dimë shumë mirë këtë, shkencëtarët në Universitetin e Stanfordit morën përsipër ta provojnë përmes një studimi bindjen se “hashashi e çon seksin në një nivel krejt tjetër”.

Pages

Subscribe to RSS - studimi