strasburg

Pronat, Basha i kërkon Strabsburgut të mos shprehet para vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Postuar në 19 Qershor, 2016 11:41

Lulzim Basha i është drejtuar me një letër Gjykatës së Strasburgut. Kreu i opozitës shprehet se deklarata e kryeministrit se ka arritur një marrëveshje me Gjykatën e Strasburgut për të mos shqyrtuar më çështje të pronave të qytetarëve shqiptarë kundër qeverisë, përbën një ndërhyrje të hapur përpara vendimit të Gjykatës tonë Kushtetutese në lidhje me ligjin e ri të pronave.

Becchetti, padi Shqipërisë në Strasburg. “Deklaratat e kryeministrit shkelin prezumimin e pafajësisë”

Postuar në 02 Shkurt, 2016 19:11

Francesco Becchetti ka nisur lojërat juridike me Shqipërinë me qeverinë e së cilës ka konflikt të hapur për aktivitetin e tij sipërmarrës. “Reporter.al” shkruan se binzesmeni me origjinë italiane ka paditur Shqipërinë në Gjykatën e Strasburgut pasi sipas tij, deklarimet publike të kryeministrit të vendit, Edi Rama, përmes të cilave ai akuzon Becchettin, shkelin parimin kushtetues të prezumimit të pafajësisë.

Tri pyetje për Gërdecin, strehimin dhe 21 janarin...

Postuar në 24 Gusht, 2015 19:37

Mungesa e koherencës në qëndrime është “virtyt” i politikës kur kalon nga opozita në qeverisje, por në rastin e kryeministri Rama hendeku është i stërmadh. Avokati Dorian Matlija, aktivist i njohur për të drejtat e njeriut dhe përfaqësuesi ligjor i familjarëve të viktimave të Gërdecit i ka bërë sot tre pyetje Kryeministrit Edi Rama, ku spikat pikërisht ky hendek. Ja tre pyetjet:

 

Pronarët: Deputetë të PS e PD po vjedhin tokat në bregdet me dokumente false

Postuar në 16 Gusht, 2015 11:23

Fushatë e re grabitjesh pronash në bregdet. Ky është alarmi që japin shoqatat e ish-pronarëve. Krerët e shoqatave thonë se zyrtarët e lartë të PD dhe PS po bëjnë kërdinë me pronat në zonat me përparësi turizmin, po përvetësojnë dhe po tjetërsojnë qindra-mijëra hektarë tokë Sipas gazetës “Sot”, kreu i Shoqatës “Pronarët e Myzeqesë”, Stavri Semanjaku, deklaroi se pronat në bregdet po vidhen me shumicë nga politikanët dhe persona me dokumente false bëhen pronarë në tokë të të tjerëve.

Subscribe to RSS - strasburg