stamboll

Një kishë e re Orthodhokse Siriake në Stamboll

Postuar në 04 Gusht, 2019 14:22

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka njoftuar dje se autoritetet kanë dhënë lejen për ndërtimin në Stamboll të një kishe të re që i përket Kishës Orthodhokse Siriake.

Si të gjiha çështjet e tjera, plotësimi i kërkesave të komunitetit asirian, fëmijët e hershëm të gjeografisë sonë, është detyrë e shtetit dhe Republikës së Turqisë

tha Erdogan gjatë ceremonisë.

Tjetër poshtërim për Erdoganin në Stamboll

Postuar në 23 Qershor, 2019 19:30

Stambolli nuk iu bind Erdoganit. Kandidati i opozitës Ekrem Imamoglou korri një tjetër fitore dërrmuese përballë të përzgjedhurit të Presidentit.

Binali Yildirim, humbi edhe në betejën e dytë me Imamoglou siç tregojnë rezultatet e zgjedhjeve të përsëritura për Bashkinë e Stambollit.

Mbyllet aeroporti “Ataturk” i Stambollit

Postuar në 10 Shkurt, 2018 20:03

Më 29 tetor 2018 në Stamboll do të hapet aeroporti i tretë, sipas një deklarate të bërë nga ministri turk i Transportit,  Ahmet Arslan. Ai tha për agjencinë shtetërore të lajmeve Anadolu se 80% e punës së ndërtimit të aeroportit ka përfunduar, ndërsa Turqia pretendon se ai do të jetë një nga aeroportet më të mëdhenj në botë, i ndërtuar në mënyrë të tillë për të përballuar fluksin në rritje të pasagjerëve.

Erdogan organizon takim tresh me Vuçiç dhe presidentin boshnjak, Izetbegoviç

Postuar në 29 Janar, 2018 16:56

Pas politikave në Siri, presidenti turk, Reçep Tayyip Erdogan, hedh sytë edhe në Ballkan me një nismë diplomatike tripalëshe. Mediat serbe raportojnë për një takim tresh në Stamboll mes tij dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç dhe atij boshnjak, Bakir Izetbegoviç.

“Pritet që temë e takimit të jenë marrëdhëniet dhe bashkëpunimi në rajon, politika turke në ballkan dhe e ardhmja e autostradës Beograd-Sarajevë”, raporton B92.

Aeroporti në Vlorë, civil apo "ushtarak"? Çfarë negocioi Rama në drekën e Stambollit?

Postuar në 08 Shkurt, 2017 11:08

Edi Rama nuk e ka fshehur afinitetin me presidentin turk Rexhep Taip Erdogan, një miqësi që nisi para zgjedhjeve të 2013, por që vetë kryeministri e ka zhvendosur në kohë duke gënjyer publikisht për takimin e parë me presidentin turk që sipas tij ka ndodhur pas zgjedhjeve të Qershorit 2013.
E tha këtë gënjeshtër në një intervistë për Televizionin grek "Skai" në përpjekje për të injoruar dyshimet se ai është kthyer në djalin plangprishës të "sulltanit" të ri të Turqisë.

Dëshmon atentatori i Stambollit, të implikuara edhe shërbimet e huaja (foto)

Postuar në 17 Janar, 2017 12:03

34 vjeçari nga Uzbekistani i dyshuar si autori i masakrës në lokalin Reina të Stambollit natën e ndërrimit të viteve ka dëshmuar se është ai që ndërmori sulmin me 39 të vdekur.  Sipas guvernatorit të Stambollit, Masharipov, i ciliflet katër gjuhë  të huaj kishte hyrë në mënyrë të paligjshme në Turqi. CNN Turk raporton se policia e dinte strehën e autorit dhe ishte   përgatitur prej për tri ditësh për të gjetur kohën e duhur për aksionin e arrestimit.

Arrestohet autori i dyshuar i masakrës së Stambollit (foto)

Postuar në 16 Janar, 2017 23:07

Autoritetet turke arrestuan në një lagje të Stambollit, autorin e dyshuar të  sulmit në lokalin e natës "Reina", ku mbetën të vrarë 39 persona. Policia turke ishte në kërkim që prej 1 Janarit duke patur në dispozicion një video dhe disa foto nga autori i dyshuar. Sipas gazetës "Hurriyet" njeriu që dyshohet se vrau 39 klientët e klubit "Reina" natën e Vitit të Ri, quhet Abdulkadir Masharipov dhe u arrestua në lagjen Esenyurt bashkë me djalin e tij.

Sulm në ndërrimin e viteve në Stamboll: 39 të vrarë

Postuar në 01 Janar, 2017 10:21

Turqia e ka pritur vitin e ri 2017 me një ngjarje të rëndë. Një person ka vrarë i vetëm 39 njerëz në një lokal nate shumë popullor në Stamboll - Reina – mes të cilëve 15 ishin të huaj.
Të plagosurit arrijnë në 65, ndërkohë që sipas disa raportimeve agresori vrau paraprakisht një polic dhe një roje përpara se të hynte në lokal. Ai ishte i armatosur me kallashnikovë dhe ia ka dalë të realizojë aktin, ndonëse 10 ditë më parë shërbimet sekrete amerikane kishin njoftuar se një sulm do të ndodhte.

Masakra në Besiktas, pas shpërthimeve me 37 të vrarë dyshohet se qëndron PKK (Video)

Postuar në 11 Dhjetor, 2016 13:09

Ka arritur në 37 numri i të vdekurve në Stamboll, mes të cilëve, 30 policë dhe 7 civilë. 166 është numri i të palgosurve si pasojë e dy shpërthimeve pranë një stadiumi. Autoritetet turke kanë fajësuar ISIS, FETO dhe PKK, këto dy të fundit kundërshtarë të pushtetit të Erdogan.
Sulmi i parë, sipas zyrtarëve turq kishte në në shënjestër forcat e policisë që ishin jashtë stadiumit. Shpërthimi i dytë ndodhi 45 sekonda më vonë në një park një distancë të shkurtër nga stadiumit nga një sulm vetëvrasës.

Mesazhe solidariteti me Turqinë

Postuar në 29 Qershor, 2016 13:00

Sulmet e një dite më parë në aeroportin e Stambollit u përcollën me ndjenjë solidariteti nga Tirana zyrtare. Presidenti Nishani në reagimin e tij thotë se ndihet i revoltuar dhe dënon me forcën më të madhe këto akte të urryera terroriste që përgjakën muajin e shenjtë të Ramazanit dhe që sipas tij synojnë të trembin e destabilizojnë Turqinë mike.

Pages

Subscribe to RSS - stamboll