sputnik

Mediat ruse/Misioni i Rudolf Hes sipas arkivave sovjetike

Postuar në 23 Qershor, 2020 03:27

Agjencia ruse e lajmeve, Sputnik, publikonte dje një lajm sipas të cilit në arkivat sovjetike të Luftës së Dytë Botërore gjendet një shpjegim shterues mbi misionin e Rudolf Hes në Britaninë e Madhe.

1978/Shahu i Iranit kërkoi nga Mossad vrasjen e Ajatollah Khomeini

Postuar në 12 Shkurt, 2020 03:41

 Agjencia ruse e lajmeve, Sputnik, e njohur si zëdhënëse e politikave të Kremlinit, i ka lënë një vend në faqen e saj qëndrimeve të një ish-oficeri të Mossadit, ekspert i çështjeve iraniane, Eliezer Tsafrir, dikur shef i stacionit iranian të shërbimit izraelit. 

Rusia dhe Turqia tentojnë paqëtimin e palëve në konfliktin civil në Libi

Postuar në 14 Janar, 2020 01:17

Rusia dhe Turqia po tentojnë të përsërisin në Libi atë që realizuan në Siri. Dy rivalët Sarraj dhe Haftar janë takuar në Moskë ku raportohet se janë njohur me një draft marrëveshje armëpushimi.

Agjencia ruse “Sputnik" raporton se dokumenti parashikon ndalimin e të gjitha operacioneve ofensive ushtarake dhe lidhur me këtë pikë Haftar ka kërkuar kohë deri të martën dhe mandej është larguar nga Moska pa firmosur. 
I njëjti dokument parashikon krijimin e një komisioni të përbashkët, krijimin e një linje beteje dhe shmangien e goditjeve të qyteteve kryesore. 

Gara për Hapësirën

Postuar në 23 Qershor, 2019 12:59

 

Lajme për kompleksin e Divjakës ; informacione për negociata për shitjen e "Green Coast" tek "Iberostar"

Postuar në 10 Tetor, 2018 23:08

Agjencia ruse e lajmeve “Sputnik” shkruan se kompania e Behgjet Pacollit, “Mabetex” ka arritur të bindë disa investitorë të huaj për ndërtimin e kompleksit turistik në Divjakë të Lushnjes.

Lajmi për këtë temë ka kohë që qarkullon, vetë kompania në të vërtetë ka bërë përpjekje për të promovuar, por çdo gjë mbeti pezull që nga ai moment, rreth 3 vjet më parë.

Mediat/Rrëmbehet nga persona të maskuar Saakashvili

Postuar në 12 Shkurt, 2018 16:59

Ish-presidenti gjeorgjian, Mikahil Saakashvili duket se është rrëmbyer në Kiev. Lajmin e ka dhënë ndihmësi i tij, Yuri Derevyanko sipas të cilit, Saakashvili është rrëmbyer nga persona të panjohur të maskuar. Këtë informacion e ka konfirmuar edhe Ministria e Brendshme e Ukrainës.

FT: Shqipëria mund t'ja kalojë Serbisë në rrugën e anëtarësimit

Postuar në 09 Shkurt, 2018 13:26

Shqipëria mund të ecë më shpejt se Serbia në rrugën e anëtarësimit për në BE. Të paktën ky është mendimi që përcillet nga një editorial i “Financial Times”, që citohet nga agjencia ruse “Sputnik”.

Editoriali është një analizë mbi vendimet e fundit të Komisionit Europian që zbuloi se në parim e pranon zgjerimin e BE-së drejt Ballkanit Perëndimor. Në përfundimin se Shqipëria mund të parakalojë Serbinë, editoriali arrin tërthorazi:

"Nuk do ta shohim më". Mediat serbe raportojnë largimin e Yee nga DASH

Postuar në 25 Janar, 2018 13:40

Nuk do ta shohim më”. Kështu shkruan agjencia ruse “Sputnik” për Brian Hoyt Yee, zyrtarin e lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili provokoi shumë reagime në muajt e fundit me deklaratat e tij në Beograd. Yee, i cili vitin e kaluar ndikoi në zgjidhjen e situatës në Maqedoni, në Shqipëri dhe kërkoi nga Serbia që punonjësve të qendrës humanitare ruse në Nish, të mos i jepet status diplomatik, duket se nuk është më pjesë e DASH. Kështu shkruan “Sputnik” dhe kështu referon edhe B92, një media që e quan veten liberale në Serbi.

Twitter bllokon reklamat e Sputnik dhe Russia Today

Postuar në 26 Tetor, 2017 19:59

Twitter bllokon të gjitha reklamat e rrjetit televiziv rus RT (Russia Today) dhe agjencisë ndërkombëtare ruse të lajmeve Sputnik. 

Sipas njoftimit zyrtar, vendimi ishte i bazuar në një raport të inteligjencës amerikane që arriti në përfundimin se TV RT dhe Sputnik kishin tentuar të ndërhynin në zgjedhjet presidenciale të SHBA në vitin 2016 nga qeveria ruse.

Betejë spiunazhi në Ballkan

Postuar në 13 Korrik, 2017 20:28

"Me ndihmën e CIA-s dhe aktorëve të tjerë perëndimorë, agjencitë e inteligjencës shqiptare, kroate dhe malazeze mund të bëhen një kërcënim i ri për Serbinë për shkak të marrëdhënieve të saj me Rusinë". Kështu shkruhet në një artikull të Sputnik që ka biseduar me një ish-punonjës të inteligjencës jugosllave. 

Sipas një burimi të cituar nga Sputnik, Serbia duhet të jetë e kujdesshme për një rrjet spiunazhi shqiptaro-kroat, sepse këto dy shtete kanë më shumë ankesa ndaj Beogradit sesa të tjerët.

Pages

Subscribe to RSS - sputnik