sporti

Sporti dhe feja në shkolla, normat e pashpallura të qeverisë

Postuar në 19 Gusht, 2017 22:08

Në Prill të viit të kaluar qeveria shpalli nismën për mësimin e kulturave fetare në shkolla, një projekt që pati mbështetjen e kryeministrit Rama  sipas të cilit, “terrorizmi po përfiton nga padija e të rinjve, ndaj njohja e tyre me rolin e fesë në shoqëri është mision që u takon mësimdhënësve”.

Sport dhe politikë. Një model nga Kosova që na kujton realitetin e Shqipërisë

Postuar në 31 Tetor, 2016 13:24

Po përcjellim një shkrim hulumtues të gazetës “Zëri” në Kosovë që hedh dritë mbi situatën në sportin e Kosovës. Politikë, ndërhyrje, lidhje nepotike, një model uniform ky për botën shqiptare nga të gjitha anët. Skandalet nuk pushojnë as në sportin shqiptar, ku ata që drejtojnë janë njerëz partish, ose nga ata që kanë hedhur rrënjë me miq e me shokë, dalin tribunave e flasin për gjithçka. Në fakt përfaqësojnë qelbin e një plage që duhet operuar shumë shpejt dhe thellë.

***

Intervista/Nadal: Disiplinë dhe regjim. Është e rëndësishme të njohësh suksesin e vogël

Postuar në 22 Tetor, 2016 12:28

Rafael Nadal, një prej tenistëve më të suksesshëm në histori jep një intervistë për revistën gjermane “Spiegel”. Nisma e tij për një akademi për fëmijët që duan të stërviten ka tërhequr vëmendjen për atë që një kampion si Nadal mund t’u mësojë të rinjve që e shohin si model. Nadal është i drejtpërdrejtë: nuk duhet të synosh të bëhesh numri një, por të ushtrohesh përditë. “Duhe të vlerësosh suksesin e vogël”, thotë ai, duke vënë theksin te disiplina dhe stërvitja, regjimi me veten. Janë çelësa të një rruge më të gjatë dhe më të ngulitur.

Phelps thyen një rekord që zgjaste prej 2000 vjetësh në Olimpiada

Postuar në 13 Gusht, 2016 14:07

Michael Phelps është tashmë atleti me më shumë tituj në historinë e një olimpiade. Ai ka marrë 22 medalje ari, çka do të thotë vendi i parë për 22 gara, por vetëm së fundmi, pra me tituj individualë, ai ka thyer edhe një rekord që zgjat prej gati 2000 vjetësh.

Të parët në sportin e pafederuar të sherrit. Qeveria është përkrah sportit vetëm kur ka ndonjë rezultat

Postuar në 07 Gusht, 2016 17:31

Shqipëria merr pjesë në lojërat olimpike të Rio De Zhaneiros me disa sportistë. Ajo ka vendosur e para rekordin në këto lojëra. Por bëhet fjalë për rekordin e sporti të pafederuar të sherrit për të parakaluar i pari në ceremoninë e hapjes.

Kampionati i parë i Federuar Ndërkombëtarisht i MMA-së në Tiranë(video)

Postuar në 15 Tetor, 2015 17:57

Këto ditë është zhvilluar në Tiranë kampionati i parë i MMA-së – Mix Martial Arts, prej nga ku kanë dalë edhe fitues. Kampionati - i federuar Ndërkombëtarisht - zhvillohet për herë të parë në vendin tonë dhe për herë të parë kemi edhe sportistë të federuar. Më poshtë në video ndeshjet: Leonardo Calderigi (fitues) vs Gerti Mezini Alessandro Sanati (fitues) vs Jozefin Hila Fabrizio Trotta vs Arbër Bejkosala (fitues)

"Honoris Causa” për De Biasin, rektori i UET-së, Gjura: “De Biasi ka bërë atë që nuk e bën politika, media dhe Religjioni”(video)

Postuar në 07 Tetor, 2015 20:07

Para disa ditësh, trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, De Biasi, i nderuar nga Universiteti Europian i Tiranës me titullin “Honoris Causa”. Një ceremoni ku mori pjesë edhe kryeministri ndër të tjerë. Po cili ishte motivacioni? Kjo është sqaruar gjatë emisionit “Prcesi Sportiv” në datën 5 tetor në Top-Channel, nga rektori i UET-së, Tonin Gjura. Bashkëbiseduesi i tij, Përparim Kabo e ka cilësuar titullin të pavend, sa kohë UET nuk ka programe sportive dhe si kundërshembull ka sjellë rastin e nderimit nga një universitet sportiv bullgar të trajnerit Carlo Ancelotti.

Artet e “Perëndisë së Luftës” që nxisin të rinjtë të tejkalojnë limitet fizike

Postuar në 29 Shtator, 2015 16:35

Kultura e stërvitjes fizike është e munguar në vendin tonë, e megjithatë kohët e fundit shumë persona po i drejtohen palestrave. Tek të rinjtë ka filluar të jetë në modë praktikimi i arteve luftarake, të cilat variojnë në disiplina të ndryshme sportive.

Subscribe to RSS - sporti