spiunazhi

Paranojë apo politikë e qëllimshme? Këshilltari i Erdogan: Të huajt që drejtojnë emisione gatimi, janë spiunë

Postuar në 08 Dhjetor, 2016 13:50
Dyshimi mbi aktivitetet e të huajve që jetojnë e veprojnë në Turqi ka arritur në përmasa absurde. Të paktën në dukje, deklarata e këshilltarit kryesor të presidentit Erdogan, Yiğit Bulut, në televizionin proqevritar "Haber" ngjan e tillë.  Sipas tij individë joturq që shfaqen në emisione televizive që kanë të bëjnë me kuzhinën, pra shefa kuzhine të huaj që marrin pjesë në emisione televizive në Turqi, udhëtojnë në vend për të mbledhur informacione. 
 

Gjermania miraton ligj që lejon spiunazhin kundër aleatëve të BE-së

Postuar në 22 Tetor, 2016 11:31

Parlamenti federal i Gjermanisë miratoi një projekt-ligj të debatueshëm që lejon shërbimin gjerman të inteligjencës (BND) të kryejë operacione spiunazhi kundër shteteve anëtare dhe institucioneve të BE-së.
Ligji që u miratua të premten përfshin një sërë masash për të përmirësuar kontrollin e veprimitarisë së Shërbimit të Inteligjencës Gjermane pas zbulimeve nga Edëard Snoëden, ish-drejtor i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë të SHBA (NSA).

Tensioneve serbo-kroate u shtohet edhe një histori spiunazhi

Postuar në 02 Shtator, 2016 22:15

Tensionet mes Serbisë dhe Kroacisë kanë arritur një tjetër moment kritik, pasi Agjencia Serbe e Informacionit dhe Sigurisë ka arrestuar një qytetar me shtetësi serbe dhe kroate, i cili akuzohet për spiunazh për favor të Zagrebit zyrtar.

“B92” referon ndërkohë një portal kroat, “index.hr”, sipas të cilit, personi në fjalë ka jetuar deri në vitet ’90 në Kroaci e mandej është zhvendosur në Serbi.

Shërbimi gjerman, spiunim masiv të aleatëve. Përfshirë NASA-n, Forcat Ajrore Amerikene dhe kryeministrin e Izraelit

Postuar në 02 Prill, 2016 19:03

Revista gjermane “Der Spiegel” raporton këtë të shtunë se shërbimi sekret gjerman, BND, ka survejuar dhe spiunuar zyrën e kryeministrit izraelit prej vitesh. Lajmi është riprodhuar edhe nga e njohura “Haaretz” e cila shton se shërbimet gjermane kanë spiunuar edhe shtete të tjera, aleate me Gjermaninë, sikurse edhe drejtues të organizatave ndërkombëtare. Ministrat e Brendshëm të Austrisë, Beligjikës, Ministrinë e Mbrijtjes të Britanisë së Madhe, Forcat Ajrore Amerikane, NASA-n, agjencitë e OKB-së, Fondin Monetar Ndërkombëtar, OPEC, etj..

Lirohet pas 30 vjetësh Ronald Pelton, spiuni sovjetik që kaloi sekrete të NSA-së

Postuar në 26 Nëntor, 2015 00:09

Autoritetet amerikane kanë liruar nga burgu këtë të martë, Ronald Pelton, ish-punonjës i NSA-së, i cili u kaloi sovjetikëve informacione sekrete. Pelton hyri në lidhje me ambasadën sovjetike në SHBA, në vitin 1979, një vit pas dorëheqjes nga detyra. 35 mijë dollarë u pagua Pelton nga sovjetikët në këmbim të informacioneve që ai u kaloi për Operacionin Ivy Bell, i cili synonte të përgjonte komunikimet ushtarake sovjetike që kryheshin përmes kabllove të vendosur nën ujë në oqean.

Reilly, James Bondi i vërtetë

Postuar në 05 Nëntor, 2015 16:19

Sidney Reilly, superspiuni, Asi i Spiunëve siç u quajt më vonë, u ekzekutua nga sovjetikët më 5 nëntor 1925. Për një brez të caktuar shqiptarësh emri i tij lidhe tme librin “Konspiracioni i madh kundër Rusisë”, apo edhe ndonjë serial televiziv, por ai vijon edhe jashtë të provokojë debat dhe kruiozitet. Sovjetikët i atribuonin shumë prej aktivitetev që pasuan mandej me intervecionin e 1918-ës dhe në fakt disa artikuj të kohëve të fundit, publikuar edhe nga BBC flasin se aktiviteti agjenturor i britanikëve në kohën e revolucionit ka qenë thelbësor.

Pages

Subscribe to RSS - spiunazhi