spiegel

Një Nobel për "vrimat e zeza"

Postuar në 19 Tetor, 2020 00:31

 

Astrofizikanti gjerman Reinhard Genzel pak ditë më parë mori Çmimin Nobel në Fizikë. Në një intervistë për “Der Spiegel”, ai flet për mënyrën se si e zbuloi vrimën e zezë në qendër të Rrugës së Qumështit.

...

Europa po përgatitet për skenarin: Trump nuk njeh rezultatin e zgjedhjeve dhe nuk largohet nga Shtëpia e Bardhë

Postuar në 16 Tetor, 2020 23:00

Revista gjermane “Spiegel” raporton së fundmi për ato që i cilëson si “përgatitje për skenarin më të keq” të zgjedhjeve presidenciale në SHBA. Dhe ky skenar më i keq është mosnjohja e rezultatit nga presidenti aktual Donald Trump, çka ka vënë në lëvizje autoritetet europiane që do të duhet të kenë një qëndrim mbi atë që mund të ndodhë.

Çfarë i rezervon pandemia botës?

Postuar në 12 Tetor, 2020 13:34

 

Kanë kaluar vetëm 280 ditë nga viti 2020 dhe aq është edhe mosha e virusit që ka dominuar jetën tonë në muajt e fundit. Megjithatë, ai ia ka dalë të bëjë xhiron e botës shumë herë dhe ka zënë vend në rrugët e frymëmarrjes të të paktën 34 milionë njerëzve.

Perëndimi ka humbur busullën në botën e sotme...Trump është simptomë, jo shkak

Postuar në 03 Tetor, 2020 15:28

Ish-këshilltari për Sigurinë Kombëtare i Presidentit amerikan Donald Trump, Herbert Raymond McMaster, ka folur së fundmi në një intervistë për revistën gjermane “Spiegel”, përmes së cilës ka komentuar edhe situatën e tanishme në SHBA.Hapja e intervistës meriton vëmendje për shkak të një konkluzioni të shkurtër, por përmbledhës për atë që mund të quhet dritshkurtësia amerikan

Gabimi ynë: Nuk vlerësuam rëndësinë e maskës

Postuar në 18 Shtator, 2020 16:51

Bill Gates ka dhënë një intervistë për revistën gjermane “Spiegel” në të cilën ka folur gjerësisht për situatën e pandemisë së krijuar nga koronavirusi. I pyetur mbi ato që mund të quhen gabimet kryesore të bëra gjatë pandemisë, Gates ka cilësuar mosvlerësimin e rolit të maskave.

Po dëshmojmë fundin e bankave qendrore të pavarura. Mbijetesa e Eurozonës kërkon një Macron gjerman

Postuar në 06 Shtator, 2020 01:06

 

Më pranë konfliktit bërthamor se kurrë më parë

Postuar në 06 Gusht, 2020 13:18

Në një intervistë për revistën gjermane “Spiegel”, zyrtarja kryesore e OKB-së për Çarmatimin, Izumi Nakamitsu, paralajmëron se bota ndodhet më pranë se kurrë një lufte bërthamore. Sipas saj mungesa e dialogut mes shteteve ka provokuar krijimin e një situate jashtëzakonisht të rrezikshme duke vënë gishtin sërish mbi fy fuqitë kryesore nukleare, SHBA dhe Rusia.

Rreziku i përdorimit të armëvë bërthamore, i qëllimshëm apo aksidental, është më i larti që nga ditët më të errëta të Luftës së Ftohtë. Por rreziku më i madh është megjithatë keqllogaritja

Amerika në flakë

Postuar në 31 Maj, 2020 12:53

Vdekja përmes vrasjes policore të George Floyd i ka vënë flakën Amerikës. Mediat raportojnë se protestat vazhdojnë për disa ditë dhe ishin vetëm ato që çuan në arrestimin e përgjegjësit të vdekjes, policit Dereck Chauvin. Dyqane të djegura në Filadelfia, makina të djegura në Çikago dhe përplasje me policinë në Los Angeles. Në Mineapolis, vendngjarja e vrasjes së Floyd u dogj një stacion policie, ndërkohë që edhe Guvernatori po flet për një racizëm sistemik në Amerikë.  Në disa qytete është vendosur shtetrrethimi dhe me menaxhimin e situatës po merret Garda Kombëtare.

Gabimet e shpeshtuara të një medieje "të pagabueshme"

Postuar në 01 Shkurt, 2020 14:53

Sa më lart steka, aq më e madhe edhe fatura edhe e gabimit më të vogël. Ndodh me revistën e njohur gjermane “Der Spiegel” e cila në pak ditë regjistron dy gabime; njëri jo dhe aq i madh. Pak ditë më parë, revista u detyrua të kërkonte falje për një shkrim ku sipas saj kampi i përqendrimit të Auschwitz-Birkenaut u çlirua nga forcat amerikane, kur në fakt ishin trupat sovjetike që e bënë një gjë të tillë.

Zarif: ShBA do të ikë nga Lindja e Mesme. Irani ka histori mijëvjeçare, nuk kemi ndonjë nxitim

Postuar në 26 Janar, 2020 22:23

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javar Zarif i ka dhënë së fundmi një intervistë gjermanes “Der Spiegel”. I pyetur gjerësisht mbi vrasjen e gjeneralit Qasem Soleimani, Zarif ka deklaruar se ky akt ishte një gabim nga ana e ShBA që përllogaritën se do të përmirësonin pozitën e tyre në rajon. Sipas tij ka ndodhur e kundërta dhe për ShBA më keq do të bëhet, pasi siç tha Zarif njerëzit në Lindjen e Mesme janë të ngopur me sjelljen e ShBA. 

Pages

Subscribe to RSS - spiegel