spektakel

Spektakli qiellor i dhjetorit  

Postuar në 21 Dhjetor, 2020 21:17

Nga Jak Simoni

Pas spektaklit të Lulzim Bashës

Postuar në 26 Janar, 2018 15:00

Opozita politike e përfaqësuar nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi thirrën bashkarisht popullin t'i ndjekë në një protestë kundër qeverisë së Edi Ramës. 
Pas tye në ballinën politike janë, edhe Fatmir Mediu, Nard Ndoka, Dashamir Shehi dhe Vangjel Dule. Objekti i protestës është varfëria e shqiptarëve dhe krimi e droga. 

Bunkart dhe Bunkeri, po bëhet spektakël me trashëgiminë e komunizmit (Video)

Postuar në 07 Shkurt, 2017 13:14

Krijimi në seri i bunkerëve ushtarakë në qendra hibride muzeale, ngre pyetjen: a mund të quhet trashëgimi e komunizmit një objekt ku kujtesa kolektive trajtohet si pikë turistike dhe si magazinë sendesh?

I ftuari në “Takimet e Kulturës”, historiani i artit Vinsent von Gerven Ui, thotë se si Bunkart 1 ashtu dhe Bunkart 2 janë vende pelegrinazhi, ku dominon spektakli dhe jo dëshmitë për të kaluarën komuniste dhe pëndjekjet e kundërshtarëve të regjimit.

Nevoja për spektaklin e shpërthimeve me C4 (Video)

Postuar në 05 Mars, 2016 19:28

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit njoftoi të shtunën prishjen e një objekti 4-katërsh në Sarandë. Shpërndarja e videove të tilla nisi qyshkurse Aleanca për Shëqipërinë Europiane mori drejtimin e vendit, duke u provuar me pamje shqiptarëve vendosmërinë për barazinë para ligjit. Spektakli me shpërthimet me C4, përfshiu disa ndërtesa në Tiranë dhe Vlorë, në kuadër edhe të programit të qeverisë për pastrimin e Shqipërisë nga ndërtimet pa leje. Ndonëse një shoë me difektet e veta, u pranua si një autoreklamë për t’i dhënë autoritet shtetit.

Kim Mehmeti: Në Tiranë politika është spektakël me aktor kryesor kryeministrin

Postuar në 12 Nëntor, 2015 14:31

Gjatë prezantimit librit të tij “Shpërngulja e të vdekurve” në Panairin e Librit, shkrimtari Kim Mehmeti dhe edhe disa konsiderata mbi raportin që klasa politike në Tiranë ka krijuar me shqiptarët e Maqedonisë dhe trevave të tjera në Ballkan. Mbi të gjitha një perceptim zhgënjyes për një kryeministër që sillet si prezantues televiziv. “Më irriton ndonjëherë sesa të pakujdesshëm jemi ndaj njëri-tjetrit. Sesi Tirana, për shembull, nuk sillet ashtu siç i ka hije një Piemonti kulturor, që nuk i merr mbi vete obligimet që ka.

Subscribe to RSS - spektakel