spanja

"Spanja duhet ta njohë Kosovën. Do të fitonte një argument më shumë për të mbajtur Katalonjën"

Postuar në 25 Nëntor, 2017 17:14

 Katalonja dhe Kosova. Spanja duket se po sillet njësoj si Rusia, kur për një problem të vetin të brendshëm sjell në vëmendje një precedent ndërkombëtar, të zgjidhur në mënyra dhe kushte të tjera. Qëndrimi i Spanjës favorizohet edhe nga paaftësia e plotë e BE-së për t’iu përgjigjur sfidës katalonjase, ndërkohë që në kontekstin e një debati, çështja ngjan më e qartë për t’u trajtuar.

"Shpresojmë që Madridi nuk do të përdorë forcën"

Postuar në 28 Tetor, 2017 11:30

 Shpallje e pavarësisë nga njëra anë, heqje autonomie nga ana tjetër. Situata në Spanjë është thuajse absurde dhe komplikohet nga lëvizjet reciproke të Barcelonës dhe Madridit zyrtar. Ndonëse ngjan një zhvillim për shkak të  inercisë, pavarësia e Katalonjës ka gjeneruar një pikë tensioni në një vend të stabilizuar të Bashkimit Europian që i përmbahet qëndrimit se “Spanja mbetet i ventmi interlokutor i yni”. Çka do të thotë se deri më tani pavarësia e Katalonjës nuk do të njihet nga Brukseli. Por kjo mund të mos jetë përfundimtare.

Rajoy shpërbën Katalonjën, shpall zgjedhje të parakohshme

Postuar në 27 Tetor, 2017 21:06

Shpërbërjen e parlamentit katalanas dhe zgjedhje të parakohshme më 21 dhjetor  shpalli kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy pas vendimit të Katalonjës për të shpallur pavarësinë.

"Vendosa të njoftoj zgjedhjet e parakohshme dhe të lira. Është thelbësore që qytetarët e Katalonjës të rifitojnë zërin e tyre për t'u kthyer përsëri në një shtet demokratik.

Katalonja shpall pavarësinë

Postuar në 27 Tetor, 2017 16:48

Parlamenti i Katalonjës shpalli pavarësinë e rajonit autonom nga pjesa tjetër e Spanjës, ndërsa qeveria qendrore në Madrid u përgjigj me aktivizimin e nenit 155 i cili pezullon kompetencat e rajonit.

Propozimi i pavarësisë, i paraqitur nga partitë separatiste u miratua me 70 vota pro, 10 kundër.

Katalonja, votë 90% pro pavarësisë

Postuar në 02 Tetor, 2017 08:25

Katalonja votoi në masën 90% pro shkëputjes nga Spanja dhe pavarësimit të saj. Ndonëse Madridi zyrtar nuk e njeh referendumin, gjatë të cilit mbetën të plagosur rreth 840 persona dhe ku dhuna policore ishte prezente, katalonjasit shpresojnë se pavarësia është afët. Lideri i tyre, Carles Puigdemont citohet të jetë shprehur se vota e njerëzve përcakton rrugën drejt pavarësimit të plotë. Sipas tij 90% e 42.3% të zgjedhësve që morën pjesë u shprehën pro.

Për çfarë shërbeu "jo-ja" spanjolle kundër pavarësisë së Kosovës?

Postuar në 01 Tetor, 2017 16:00

Katalonja zhvilloi sot referendumin për pavarësinë. Kërkesa për pavarësi e një komuniteti është çështje shumë komplekse, ku ngërthehen faktorë historikë, socialë, politikë, ekonomikë, humanë, racorë dhe fetarë. Pavarësimi pra është një kërkesë e brendshme që nuk mund të arsyetohet me përfitimet e një sistemi politik. Nga kjo pikëpamje, zgjidhja që sot Spanja demokratike i jep krizës së saj të brendshme, është miope dhe priret të acarojë situatën edhe kështu të ndezur.

Referendumi i pavarësisë së Katalonjës, Madridi i drejtohet Gjykatës Kushtetuese

Postuar në 30 Korrik, 2017 11:29

Qeveria spanjolle e drejtuar nga Mariano Rajoy po përpiqet të ndalë referendumin e pavarësisë së Katalonjës duke ndjekur rrugën ligjore. Pas një vendimi të marrë në parlamentin katalonjas që i hap rrugën ligjit për zhvillimin e referendumit që parashikohet të mbahet më 1 tetor, Rajoy njoftoi se ai dhe qeveria e tij do t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese.

Në 1 Tetor referendumi për pavarësinë e Katalonjës

Postuar në 09 Qershor, 2017 11:36

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont ka shpallur 1 Tetorin  si ditën e mbajtjes së referendumit mbi pavarësinë e këtij rajoni të Spanjës.
"Dëshironi që Katalonja të jetë një shtet i pavarur në formën e Republikës?" Është kjo pyetja që do të vihet në fletën e referendumit"- tha presidenti Puigdemont, duke pretenduar "të drejtën e referendumit për vetëvendosje"
Qeveria konservatore e Mariano Rajoy ka pohuar gjithmonë se ky referendum, i cili ka qenë i ndaluar, nuk do të realizohet.

Parlamenti i Katalonjës mbështet planin për referendumin e shkëputjes nga Spanja

Postuar në 07 Tetor, 2016 18:12

Ndërkohë që Spanja ka intensfikuar pretendimet e veta për sonvranitetin mbi Gjiblartarin pas Brexi, një rajon i rëndësishëm i saj, Katalonja, kërkon shkëputjen. Parlamenti i këtij rajoni ka mbështetur me 72 vota pro dhe 11 abstenime kërkesën për zhvillimin e referendumit për pavarësinë. Vendimi bie ndesh me të gjitha aktet politike të Madridit zyrtar. Paralel me ambicien për referendum, katalonjasit po krijojnë edhe struktura shtetëore që do të marrin në dorë administrimin në rast shkëptujeje. Kështu është ngritur një autoritet për taksat ndërkohë që presidenti i rajonit.

Ministri i Jashtëm spanjoll: “Nëse ndodh Brexit, mëngjesin tjetër do të kërkojmë Gjibraltarin”

Postuar në 09 Mars, 2016 00:13

Spanja mund të kërkojë aneksimin e Gjibraltarit nëse Britania e Madhe vendos të dalë nga Bashkimi Europian. Kjo u bë e ditur nga ministri i Jashtëm spanjoll, Jose Manuel Garcia-Margallo gjatë një interviste në radio. Margallo deklaroi se Spanja është kundër daljes së Britanisë, por nëse kjo ndodh si pasojë e referendumit që do të mbahet aty, mëngjesin tjetër Madridi zyrtar do të shapllë pretendimet e veta. Nga ana e vet pala britanike ka reaguar Juia Reid e cila ka risiguruar se çfarëdo që të votohet asgjë nuk do të ndryshojë.

Pages

Subscribe to RSS - spanja