spanja

Juan Carlos i kthen Spanjës miliona euro taksa pas skandalit të korrupsionit

Postuar në 27 Shkurt, 2021 15:57

Ish-mbreti i Spanjës, Juan Carlos I, ka paguar faturën e dytë të taksave pasi u arratis në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Pagesa prej 4.4 milion € u konfirmua nga avokati i ish-mbretit të premten. Kjo është pagesa e dytë që Juan Carlos kthen pas marrëveshjes me autoritetet spanjolle.

Pas abdikimit nga froni në 2014, kur u pasua nga djali i tij Felipe VI, Carlos u arratis në Emirate për shkak të frikës së ndjekjes penale për një skandal korrupsioni.

Spanjë, separatistët rriten në zgjedhjet rajonale

Postuar në 15 Shkurt, 2021 11:54

Zgjedhjet rajonale të mbajtura të dielën u dhanë më shumë fuqi partive separatiste në Katalonjë.

Partia Socialiste pro-bashkimit, e udhëhequr nga ish-ministri i Shëndetësisë Salvador Illa, mori numrin më të madh të votave duke siguruar një fitore të ngushtë. Megjithatë, për të formuar qeveri do t’I duhen aleatë.

Me 99% të votave të numëruara, të tre partitë kryesore që kërkojnë pavarësinë nga Spanja zgjeruan praninë në parlamentin rajonal në 135 vende nga 74. Në 2017, ata patën fituar 70 vende.

2/3-at e vdekjeve nga koronavirusi janë regjistruar në Itali, Francë, Spanjë, SHBA

Postuar në 02 Prill, 2020 04:57

Statistika italiane e pasojave shëndetësore të koronavirusit nuk është më rast i izoluar. Franca, Spanja dhe SHBA i janë bashkuar listës duke shënuar në përditmëri situatën e rëndë.

Në Francë raportohet se janë të shtruar 24 639 persona, nga të cilët 6107 në kujdes intensiv. 509 njerëz vdiqën në 24 orët e fundit duke e çuar numrin e përgjithshëm në 4032.

Franca kishte para krizës 5000 shtretër dhe për shkak të saj e ka rritur atë në 10000 shtretër.

Mbreti i Spanjës heq dorë nga trashëgimia. I ati fsheu fonde në parajsa fiskale

Postuar në 16 Mars, 2020 15:14

Mbreti Felipe VI i Spanjës hoqi dorë nga trashëgimia e ardhshme personale nga babai i tij dhe i hoqi atij  shtesën e pensionit, pas dyshimit se ish-monarku ka fshehur miliona euro në parajsat fiskale. Mbreti Felipe vendosi "të heqë dorë nga çdo trashëgimi që i takon nga Juan Carlos, si dhe çdo aksion, investim ose strukturë financiare, origjina, karakteristikat ose qëllimi i të cilit mund të mos jenë në përputhje me ligjin", thuhet në një deklaratë të publikuar online nga pallati mbretëror.

Almudena Grandes: Asgjë nuk rregullohet vetë

Postuar në 23 Shkurt, 2020 19:41

 

Gratë e brezit tim nuk kanë pasur modele. Ne e nisëm udhëtimin tonë në moshën madhore, pa shenja orientuese. Ne kemi ecur përpara duke marrë vendimet e duhura, por kemi bërë edhe gabime. Ne përparuam, megjithëse nganjëherë ishte vështirë", rrëfen Almudena Grandes, shkrimtarja më e shitur spanjolle. Intervista është dhënë për Aleksandra Lipczak, revista “PrzeKroj”.

Strasburgu i hap dritën jeshile kthimit të emigrantëve

Postuar në 16 Shkurt, 2020 13:24

Gjykata e Strasburgut i ka dhënë të drejtë Spanjës për kthimin e emigrantëve mbrapsht. Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut ka shqyrtuar rastin e emigrantëve N.D. dhe V.T., të cilët janë dëbuar nga Spanja në Marok. Rasti i dy emigrantëve në fjalë i përket shkurtit 2015 dhe është mbështetur nga Qendra Evropiane për të Drejtat Kushtetuese dhe të Njeriut. Kjo është hera e parë që GJEDNJ merr në shqyrtim një rast të kthimit të emigrantëve.

Pse Kosovës (nuk) i nevojitet njohja nga Spanja?

Postuar në 20 Dhjetor, 2019 13:31

 

Herën e fundit që qesh takuar me një zyrtar spanjoll në Madrid ishte me ministrin e atëhershëm të Jashtëm, Moratinos. Ky ishte takimi i dytë me të dhe vinte pothuajse një vit pas atij të parit, kur Kosova përgatitej ta shpallte pavarësinë. Tash, me Kosovë të pavarur, biseda nuk ishte më në suazat e “çka do të ndodhë nëse (apo kur) Kosova e shpall pavarësinë” (me të gjitha spekulimet për ikjen masive të popullatës serbe pas valëve të dhunës, e të ngjashme), por në suazat e veprimeve të mëtejme: si do t’ia bënte Spanja me këtë realitet të ri që nuk deshi ta njihte fillimisht.

Qeveria spanjolle vendos heqjen e Francos nga mauzoleumi shtetëror

Postuar në 18 Mars, 2019 02:41

Qeveria e majtë e Spanjës kanjoftuar se do të zhvendosë eshtrat e ish-Diktatorit Francisco Franco nga mauzoleumi shtetëor në periferi të Madridit. Është një vendim që është shtyrë disa herë, por kësaj radhe Madridi zyrtar ka dhënë si datë konkrete 10 qershorin 2019.

Franco do të zhvarroset dhe do të hiqet nga vendprehja në Luginën e të Rënëve për t’u rivarrosur pranë varrit të së shoqes, Carmen Polo në varrin familjar në Mingorrubio El Pardo që ndodhet në një varrezë shtetërore.

Spanja përgatitet për njohjen diplomatike të Kosovës

Postuar në 20 Shtator, 2018 22:54

Në një artikull të publikuar në portalin e qeverisë spanjolle, moncloa.com(https://www.moncloa.com/espana-reconocimiento-kosovo/) paralajmërohen zhvillime diplomatike që duket se nxisin një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës, që nga ana e saj kushtëzon zhvillime të tjera në planin ndërkombëtar.

Spanja duhet ta harrojë Frankon. Nuk jemi popull reflekues

Postuar në 06 Shtator, 2018 13:14

Spanja duhet të hedhë pas krahëve të shkuarën nën diktatorin Franko. Kështu shprehet shkrimtari katalanas, Eduardo Mendoza, në një intervistë për “Avvenire” në Itali. “Ne jemi një popull që nuk reflekton”, thotë ai duke iu referuar debateve që hapen herë pas here për luftën civile dhe eshtrat e diktatorit spanjoll.

Mendoza ndodhet në Mantova për të prezantuar në Festivalin e Letërsisë romanin e tij “Qyteti pezull – Madrit 1936”, me të cilin ka fituar çmimin prestigjioz “Planeta 2010”.

Pages

Subscribe to RSS - spanja