Soros

Soros: Facebook do ndihmojë Trump të rizgjidhet. Unë do të investoj 1 miliardë $ për të menduarit kritik

Postuar në 24 Janar, 2020 00:23

Financieri i njohur George Soros ka deklarur në takimin e Davosit se Facebook do të angazhohet në rizgjedhjen e Donald Trump si president i ShBA. 

Facebook do të punojë për rizgjedhjen e Trump dhe Trump do të mbrojë Facebook. Kjo më shqetëson shumë për rezultatin e zgjedhjeve të 2020-ës

Sipas Soros, Trump është narcisti më i madh, presidenti kinez Xi Jinping një diktator dhe në dallim me ta ai ka vlerësuar aktivisten e re Greta Thunberg. 

Filozofia e Sorosit dhe krisja e saj fatale

Postuar në 10 Korrik, 2019 23:31

 

Djemtë e Sorosit!

Postuar në 25 Janar, 2019 10:22

Të buzëqeshur dhe jashtë protokollit “festuan” marrëveshjen për pagëzimin e Maqedonisë së Veriut.  Me investitorin George Soros u takua kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev gjatë  Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Ishte vetë që Zaev postoi në tëitter foton e takimit mes tyre.  

Fondacioni Soros largohet nga Turqia (Video)

Postuar në 27 Nëntor, 2018 23:39

Fondacioni për Shoqërinë e Hapur (Open Society) i miliarderit George Soros njoftoi përfundimin e aktivitetet në Turqi, pas deklaratave të Presidentit Erdogan ndaj manjatit amerikan javën e kaluar.

Erdogan akuzoi Soros për mbështeje të filantropit turk Osman Kavala, i burgosur në Turqi një vit më parë me dyshimin se "sponsorizoi" protestat anti-qeveritare në vitin 2013 dhe nxiti një tjetër tentativë për grusht shtetit qnë vitin 2016, akuza që janë hedhur kategorikisht poshtë nga Soros.

Maqedonia preket nga ethet e taksës progresive

Postuar në 15 Nëntor, 2018 12:44

Një mënyrë për të kuptuar dallimet mes qeverive në shtete eksperimentale si Shqipëria është edhe ndryshimi i sistemit tatimor. Me ardhjen në pushtet të Edi Ramës u prezantua e ashtuqujtura taksë progresive, e cila do vendoste barazinë në trajtim dhe do të ruante progresivitetin sipas të ardhurave. Kanë kaluar pesë vjet nga kjo reform ky model prej Robin Hudi dhe efektet janë minimale, për të mos thënë kanë sjellë përkeqësim.

Zbardhen një pjesë e financimeve të Soros në Greqi

Postuar në 26 Tetor, 2018 22:08

George Soros është bërë tema kryesore e zhvillimeve politike në Greqi ditët e fundit. Ai u diskutua në mbledhjen e qeverisë greke dhe u kthye në mollën e sherrit mes ministrit të Mbrojtjes Panos Kamenos dhe  ish-ministrit të Jashtëm  Nikos Kotzias  për rolin  që miliarderi amerikan me origjinë hungareze ka në çështjen e Maqedonisë.

Pako bombë në shtëpinë e Soros

Postuar në 23 Tetor, 2018 14:29

Një pako bombë u gjet në kutinë postare jashtë shtëpisë së investitorit George Soros në Nju Jork. Policia lokale u vu në alarm pas njoftimit të një prej punëtorëve se në shtëpinë e miliarderit kishte mbërritur një pako e dyshimtë.

"Një punonjës i shtëpisë hapi paketën dhe pa diçka që dukej si pajisje shpërthyese. Ky person e transferoi pakon në një zonë të pyllëzuar"- sqaroi më vonë Policia e Nju Jorkut. George Soros nuk ishte në shtëpi në  kohën që mbërriti pakoja.

"Shkëmbimi i territoreve, ide e fondacionit "Soros”

Postuar në 09 Gusht, 2018 09:33

Ideja për shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës ka ardhur pas një raporti të Fondacionit për Shoqëri të Hapur, në të cilin jepet oferta për shkëmbimin e Preshevës me katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës shkruan sot Gazeta "Zëri" në Kosovë.

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi në një intervistë dhënë për këtë të përditshme thotë se një raport i tillë është sponsorizuar nga vetë Vuçiç, ndërsa rikujton se për bashkimin me Kosovën banorët e Preshevës kanë votuar në një referendum në vitin 1992.

Soros: Salvini, në pagesë nga Putin. Akuza e "fondacionit" për Trump: "Rrezik për botën"

Postuar në 03 Qershor, 2018 21:25

Miliarderi hungarez Xhorxh Soros e ka akuzuar qeverinë e re italiane si të afërt me interesat ruse. Gjatë një deklarate në Festivalin Ekonomik të Trentos, Soros ka shkuar edhe më tej duke akuzuar ministrin e Brendshëm italian Matteo Salvini si një njeri të paguar nga presidenti rus Vladimir Putin. Për këtë ai iu referua edhe deklaratave të përfaqësuesve të qeverisë së re italiane për të hequr sanksionet ndaj Rusisë. Sipas Soros, Putin kërkon të domonojë Evropën, nuk do ta shkatërrojë, por ta lodhë atë.

Fondacioni "Soros" largohet nga Hungaria

Postuar në 15 Maj, 2018 11:08

Fondacioni i miliarderit amerikano-hungarez George Soros, i njohur për financimin e një serie e organizatash jo-qeveritare, ka njoftuar largimin nga Hungaria, në përgjigje të politikave "represive" të qeverisë së  Viktor Orban.

"Të ballafaquar me një ligj politik dhe mjedis gjithnjë e më represiv në Hungari, Fondacioni për Shoqërinë e Hapur (OSF) zhvendos aktivitetet dhe stafin nga Budapesti në kryeqytetin gjerman"- thuhet në njoftimin e institutit të themeluar nga George Soros.

Pages

Subscribe to RSS - Soros