soreca

Akrobacitë e ambasadorit: E drejta e Parlamentit, por duhet konsensus

Postuar në 29 Korrik, 2020 14:26

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca është shprehur sot ndër të tjera përmes një intervista në gazetën “Panorama” se:

Soreca godet 5 qershorin: Njohim rolin e parlamentit në miratimin e elementëve shtesë të Reformës Zgjedhore

Postuar në 15 Korrik, 2020 16:21

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka deklaruar sot nga Vlora se marrëveshja e 5 qershorit mes pozitës dhe opozitës duhet miratuar sa më shpejt, por nuk ka përjashtuar të drejtën e parlamentit që të shtojë elementë të saj.

Gazetari Nano: Soreca, fajtor që BE nuk hapi kufijtë me Shqipërinë

Postuar në 02 Korrik, 2020 19:41

Gazetari Mustafa Nano mendon se ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca është përgjegjës dhe bashkëvendimmarrës në mbylljen e kufijve për Shqipërinë. Gjatë një interviste për TvT, Nano ndër të tjera tha se: 

Çështja është ta dojë edhe Europa Edi Ramën...pa filtra

Postuar në 22 Shkurt, 2020 12:53

Nuk e ka fajin Shqipëria, as qeveria. E ka fajin Europa, më saktë një pjesë e saj. Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në konferencën “Një kontinent një e ardhme”. Sipas z. Rama rregullat nuk zbatohen për më të vegjlit.

Në çdo moment kur 1-2-3 vende kanë problemet e tyre, kanë dinamikat e tyre faktike dhe duan të thonë ‘jo’, ato e kanë mundësinë që të gjejnë pretekste, duke i drejtuar gishtin vendeve që u thonë ‘Jo’ për shkak të problemeve që kanë ata. Ne e dimë shumë mirë se ata kanë problemet e tyre…

Anti-KÇK, çelës për në BE, apo karrem propagandistik kundër qëndrimit të Hollandës?

Postuar në 10 Shkurt, 2020 17:05

Anti- KÇK, çelësi për të hyrë në BE. Është arritur progres me Reformën në Drejtësi, kur të bëhet plotësisht do të përbëjë armën më të fortë kundër krimit të organizuar, presim krijimin e SPAK që ta bëjë plotësisht këtë detyrë.

Një ambasador i BE-së, jo një ministër më shumë në qeverinë e z. Rama

Postuar në 19 Janar, 2020 14:11

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka dhënë një intervistë për revistën “Monitor” gjatë së cilës pyetet për një sërë çështjesh që prekin vendin. Teksa lexon përgjigjet e ambasadorit kupton se ke përballë gjuhën politike të një ministri të qeverisë Rama, ku flitet vetëm për arritje, eliminohen tonet negative, edhe kur ato i përkasin realitetit, mosrealizimet e qeverisë vendosen në kontekste probabiliste.

Në këtë rast Europën e përfaqësojnë protestuesit, jo z. Soreca

Postuar në 29 Korrik, 2019 21:35

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë Luigi Soreca është detyruar të reagojë sot në mbrëmje ne profilin e vet në tuiter për takimin e tij të sotshëm me përfaqësues të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Soreca sqaron se deklarimet e tij janë nxjerrë jashtë kontekstit dhe se ai ka theksuar se çdo diskutim duhet të ndjekë rrugën e ligjit. 

Cicërimat pa vlerë të ambasadorit Soreca

Postuar në 03 Korrik, 2019 12:46

Sot ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luixhi Soreka u ka bërë thirrje palëve politike të angazhohen urgjentisht në një dialog politik për të kapërcyer situatën aktuale. Sipas tij, si qeveria, ashtu edhe opozita duhet të tregojnë pjekuri dhe të përqendrojnë përpjekjet e tyre në objektivat që lidhen me vendimin e Komisionit në Tetor për çeljen e negociatave.

Në një seri postimesh në rrjetin social tuiter diplomati europian thotë se është koha për të ecur përpara me reformat e sundimit të ligjit.

Mysafirët me imunitet, miq të Kryeministrit

Postuar në 29 Maj, 2019 23:47

Abc News ka zbardhur sot pjesë të komunikimit privat mes kryeministrit Edi Rama dhe ambasadorit të BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca. Nga ajo që duket në celularin e këtij të fundit të jep të kuptosh se zotëria është në Tiranë me pikëpamje të vetat për krizën politike, të cilat duket se i japin kuptim dhe kompromentojnë të gjitha qëndrimet e tij pro qeverisë shqiptare.

Satelitët e PD kërkojnë tryezë me Ramën (Video)

Postuar në 25 Prill, 2019 18:20

Në njërën anë protestë, por në krahun tjetër PD dhe satelitët e saj po kërkojnë negociata në tavolinë me Ramën për të hyrë në zgjedhje.

Këtë artikuloi kreu i Partisë Demokratike, Fatmir Mediu pas një takimi që aleatët e Bashës patën me ambasadorin e Bashkimit Europian në Tiranë.

Hallka lidhëse me qeverinë është padyshim presidenti Meta që është ftuar të negociojë një tryezë pozitë-opozitë.

Pages

Subscribe to RSS - soreca