sonda

Anija kozmike amerikane OSIRIS-REx kryen ulje të suksesshme në asteroidin Bennu

Postuar në 21 Tetor, 2020 03:27

Anija kozmike amerikane OSIRIS-Rex(Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer – Sonda eksploruese e Regoliteve, sigurimit, identifikimit të burimeve dhe interpretimit spektral dhe të origjinës) është ulur për 10 sekonda në sipërfaqen e asteroidit Bennu.

Emiratet e Bashkuara Arabe nisin misionin hapësinor drejt Marsit

Postuar në 20 Korrik, 2020 03:23

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë lëshuar zyrtarisht misionin e parë hapësinor drejt Marsit. Sonda “Shpresa” – “Al-Amal” u lëshua nga një raketë japoneze në Tanegashima dhe ka rezultuar në këtë fazë me sukses.

Kjo është e ardhmja për Emiratet

deklaroi zv. menaxheri i projektit, Sarah Al-Amiri.

Sonda japoneze Hayabusa 2, ulet me sukses në asteroidin Ryugu, 300 mln km nga Toka

Postuar në 22 Shkurt, 2019 04:02

Japonia shënon një sukses të madh në kërkimin hapësinor. Në këto orë është konfirmuar ulja e sondës Hayabusa 2 në një asteroid – Ryugu - 300 milionë kilometra larg Tokës.

Agjencia japoneze e Eksplorimit të Hapësirës ka konfirmuar kontaktin bazuar në të dhënat e ndryshimit të shpejtësisë së sondës në fjalë e cila bën pjesë në projektin japonez të kërkimit të origjinës së jetës në sistemin tonë diellor.

Fotolajm/Sonda Schiaparelli e misionit europian ExoMars, përplaset në planetin e kuq

Postuar në 21 Tetor, 2016 21:59

NASA ka publikuar fotot e vendit të rënies së sondës e cila humbi kontakt 1 minutë përpara uljes në sipërfaqen e Marsit. Schiaparelli u shkëput nga anija nënë më 16 tetor dhe nisi uljen më 19. Duket se misioni i saj quhet i dështuar. 

 

http://www.space.com/34472-exomars-mars-lander-crash-site-photos.html?ut...

Sateliti "Juno" nis orbitimin ndaj Jupiterit

Postuar në 05 Korrik, 2016 15:21

Satelitit “Juno”, i cili u shkëput nga toka 5 vjet më parë, ju desh të lëshonte motorin e tij kryesor, për të ngadalësuar shpejtësinë e për t’u kapur nga graviteti i Jupiterit. Ekspertët e NASA-s në Pasadena të Kalifornisë shpërthyen në britma gëzimi pas konfirmimit se misioni ishte përmbushur me sukses.

“NASA e bëri sërish. Kjo nënkupton gjithçka për mua dhe jam shumë i lumtur që jam pjesë e skuadrës që e mundësoi këtë. Ne kemi punuar kaq shumë, kemi pasur rreth vetes njerëz të mrekullueshëm dhe kjo është gati një endërr e bërë realitet”.

Luna 9, sonda e parë nga Toka që u ul në Hënë në vitin 1966

Postuar në 05 Shkurt, 2016 16:54

Ulja e parë e një mjeti nga Toka në sipërfaqen e Hënës u bë më 3 shkurt të vitit 1966 nga Bashkimi Sovjetik me sondën Luna 9. Pas uljes, sonda dërgoi fotografi të sipërfaqes së Hënës si dhe konfirmoi se tabani i Hënës është i qëndrueshëm.  Në po këtë vit, sovjetikët emetuan një pullë postare me pamjet e sondës dhe të sipërfaqes së Hënës, pamje që u përcollën edhe në televizion. Në atë kohë shkencëtarët sovjetikë deklaruan se nuk kishin plane të afërta për të dërguar një njeri në Hënë.

 

Sonda “Spirit” fotografon në Mars ato që dyshohet se janë fosile. Një provë e ekzistencës së jetës përtej Tokës?

Postuar në 05 Shkurt, 2016 16:36

Një sondë e NASA-s në Mars, “Spirit”, mendohet se ka fotografuar ato që duken si fosile të jetës së dikurshme në Planetin e kuq. Bëhet fjalë për disa njësi të fosilizuara silici, që ngjasojnë me ato që janë zbuluar në shkretëtirën e Atakamës në Kili. Mendohet se këto fosile provojnë ekzictencën e mikrobeve, pra të jetës. Deri më tani shkencëtarët kanë në dorë vetëm fotografitë, por dyshimet se bëhet fjalë për gjurmët e para të jetës në Mars, pra përtej Tokës, janë shumë të forta.

Kur sovjetikët u ulën për herë të parë në Mars

Postuar në 17 Shtator, 2015 07:52

Shkencëtarët sovjetikë ishin të dëshpëruar se nuk po kapërcenin dot amerikanët në garën për të pushtuar hapësirën, pasi këta të fundit zbritën në Hënë, ndërkohë që kufiri tjetër i afërt ishte planeti i kuq. Vite të furishme, punë e vazhdueshme, me dhe pa kohë për të testuar garën, kulmuan me tri raketa të prishura në maj të vitit 1971.

Subscribe to RSS - sonda