Skenderbeu

Skënderbeu, lufta, politika dhe fataliteti i moskurorëzimit mbret

Postuar në 24 Janar, 2020 19:31

Skënderbeu dhe figura e tij zbulohen në një dimension të ri e më të thellë në librin e fundit të historianit Pëllumb Xhufi, “Skënderbeu. Ideja dhe ndërtimi i shtetit”.

Mbështetur në një pasuri të madhe dokumentesh arkivore dhe një bibliografi të gjerë, Xhufi tregon përpjekjet e Heroit, Gjergj Kastriot Skënderbeu, që krahas luftës tepër të vështirë kundër pushtuesit osman, punoi për të realizuar idenë e ndërtimit të një shteti të bashkuar shqiptar.

Letër konfidenciale e Akademisë së Shkencave: Krahasimi i Edi Ramës me Skënderbeun, me pasoja

Postuar në 31 Dhjetor, 2019 12:58

 

"Të Kripura" mësojnë nga burime konfidenciale se Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në krye të së cilës qëndron Skënder Gjinushi, ka nisur një letër konfidenciale për Zëdhënësen e qeverisë, znj. Elisa Spiropali. Letra është në përmbajtje një lloj sugjerimi dhe këshillimi për zonjën, lidhur me përdorimin nga ana e kësaj të fundit e krahasimeve publike të Kryeministrit me atë që historiografia shqiptare e ka shpallur hero kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu. 

Shën Skënderbeu, Shën Theofani dhe Shën Anastasi

Postuar në 18 Shtator, 2019 14:42

Gazeta “Koha Jonë” publikonte dje në faqen e vet online një shkrim të Nikolla Barkajt që prezantohet si gazetar i radio “Ngjallja”, media kjo e Kishës Autoqefaqe Orthodhokse të Shqipërisë. Shkrimi në fjalë titullohet: Shenjtorët shqiptarë, Skënderbeu, Fan Noli dhe Kryepiskopi Anastas dhe siç mund të merret me mend ai mëton të ndërtojë trininë e shenjtorëve të Kishës Orthodhokse Shqiptare sipas një leximi që duhet parë si zyrtar i KOASH-it.

Ethet e fundvitit, propozim për shpalljen e Skënderbeut si shenjt i Orthodhoksisë

Postuar në 24 Nëntor, 2018 20:48

Viti i Skënderbeut, siç u shpall i tillë 2018-a iku pa ndonjë mbresë të veçantë festive. Mesa duket dikujt i ka shkuar në mend që të thyejë monotoninë duke dalë me një propozim allasoj. Lidhja e Intelektualëve Ortodoksë sugjeron në faqen e vet në Facebook që Gjergj Kastriot Skënderbeu të shpallet shenjt. Arsyetimi – polemik dhe provokativ në natyrën e vet – është pak a shumë kështu

Mesazhi i Papës në audiencën për Skënderbeun

Postuar në 20 Nëntor, 2018 12:24

Ikja nga Shqipëria është një tipologji e shoqërisë shqiptare që prej viteve të Skëndërbeut, për të cilin Papa Françesku mbajti një audiencë në sallën Klementinë të Vatikanit.  

Fjalimin e tij, kreu i Kishës Katolike e nisi me një mesazh domethenës për udhëheqjen politike dhe jo vetëm. Shqetësimi i tij ka të bëjë me mungesën e perspektivës që ofron Shqipëria, përgjegjësi direkte e "elitës" që drejton dhe qeveris.

Peshkopata Arbanense, Gjon Kastrioti dhe grindja për kufijtë me peshkopatën e Lezhës

Postuar në 27 Shtator, 2018 15:29

Ligjërata ime trajton një temë me interes për periudhën që paraprin luftën e Gjergj Kastriotit si dhe për shekujt që pasuan. Ajo lidhet me një fakt të njohur të këtyre shekujve e të shumë debatuar për studiuesit vendas e të huaj. Është fjala për grindjen ndërmjet peshkopatës Arbanense dhe asaj të Lezhës (Alexiense-Lexiensi), për përkatësinë e një sërë kishash që pretendohen apo kontestohen nga të dy palët dhe për vetë historinë e kësaj peshkopate.

Ndërtesa “Fashiste”? Po Skënderbeu i Romës?

Postuar në 25 Shtator, 2018 13:49

Duke numëruar një më një hilet që është shtrënguar të përdorë pushteti për të kryer aktin vandal të rrënimit të kompleksit kulturor-historik të ndërtesave të ish-fondacionit “SKANDERBEG” (ku sot funksionojnë dy teatrot kombëtarë), hilja e radhës rezulton etiketimi i tyre si ndërtesa “fashiste”. Shpresojnë fort që me këto truke hileqare epitetesh të mund ta përligjin krimin që kanë gatitur. Prandaj më duhet të vazhdoj ta rrjep skilen, simbas mësimit popullor “Kush bân me hile, rripet si skile”. 

Dokumentar i animuar për Skënderbeun

Postuar në 08 Shtator, 2018 10:00

Një dokumentar i ri për Skënderbeun është publikuar këtë javë në Youtube nga kompania britanike e filmave të animuar Kings And Generals.

Dokumentari sjell në mënyrë kronologjike zhvendosjen e Gjergj Kastriotit nga oborri i Perandorisë në krye të qendresës së arbërve kundër otomanëve. Animacioni është një nga teknikat që zgjedh kjo kompani kinematografike në Britani për të afruar të rinjtë dhe fëmijët me historinë dhe për t’i afruar me ngajrjet dhe personazhet që kanë lënë gjurmë në historinë e njerëzimit.

Fate Velaj godet me rolin e Gjergj Arianitit. Organizon Skënderbeun në versionin "tallava"

Postuar në 25 Prill, 2018 15:02

Fate Velaj, këshilltar, artist, piktor, romancier dhe i apasionuar pas dielit dhe hënës, ka organizuar dasmën e Skënderbeut në Kaninë.

Kanina është fshati i tij dhe Velaj, një natyrë ekzibicioniste që preferon ta quajë veten njeri të kulturës, ka inskenuar atë që mund të quhet Rilindje e Historisë.

Vasal apo jo? Një debat pa shumë kuptim...

Postuar në 07 Janar, 2018 14:19

Aleks Luarasi, professor i të drejtës ndërkomëbtare shkruan sot në “Gazeta Shqiptare” për raportin e Skëndebeut me Alfonsin e Napolit. Titulli parathotë argumentin: Skënderbeu, aleat apo vasal i Alfonsit të Napolit?

http://www.gsh.al/2018/01/07/skenderbeu-aleat-apo-vasal-alfonsit-te-napo...

Pages

Subscribe to RSS - Skenderbeu