situata

Biznesi rrit presionin, paralajmëron “veto” me taksat

Postuar në 20 Maj, 2019 21:31

Për herë të parë situata politike ka vënë në lëvizje edhe botën e biznesit. Forumi i Dhomave të Tregtisë dhe shoqatat e sipërmarrjes private i bënë apel partive në vend për zgjidhjen e krizës politike, pasi mungesa e stabilitetit politik e shoqëruar me një rënie të ekonomisë vitet e fundit ka goditur drejtpërsëdrejti konsumin dhe ka favorizuar rritjen e informalitetit në ekonomi.

Borchardt jashtë loje, OSBE e Vjenës: Mos e zgjasni më krizën!

Postuar në 14 Maj, 2019 12:45

Vajtimi publik i mazhorancës kundër një parrulle në pallatin ku është rezident kreu i OSBE-së në Tiranë Bernd Borchardt dhe thirrjeve të një grupi të rinjsh i dha një dramacitet të panevojshëm incidentit që në fakt duket se  nxori jashtë loje zotin Borchardt.

Luftë civile apo demokraci legjitime?! Mos na fusni në dilema të tilla

Postuar në 02 Mars, 2019 11:38

Në mediat ndërkombëtare pasqyrohet sot një deklaratë e Presidentit të Parlamentit Europian, Antonio Tajani për situatën në Shqipëri. Në kuadër të një vizite në OKB ai e quajti situatën në në vendit tonë si shumë të vështirë, ku ka filluar një “luftë civile”, (në thonjëza), midis qeverisë dhe opozitës. 

Tajani i referohet Shqipërisë për të paraqitur një panoramë komplekse të situatës në Ballkan ku sipas tij konflikte të brendshme po kërcënojnë stabilitetin e rajonit.

Imzot Frendo: Situata në Shqipëri është tragjike

Postuar në 25 Shkurt, 2019 10:23

Arkipeshkvi i Durrësit dhe Tiranës, imzot George Frendo ka deklaruar për mediat italiane se situata në Shqipëri është tragjike dhe se mungon dialogu mes palëve. Ai ka kërkuar që palët të ulen në bisedime duke sakrifikuar diçka. 

54 të vdekur nga gripi në Rumani

Postuar në 30 Janar, 2019 10:30

Gripi po bën kërdinë në Rumani. Autoritetet shëndetësore janë në alarm pasi numri i të vdekurve ka shkuar në 54 .

Situata është shumë e rëndë, tha ministrja e Shëndetësisë, Sorina Pint gjatë një interviste për kanalin televiziv «Antena 3», duke iu referuar shpejtësisë së përhapjes së virusit të gripit. Sipas kritereve të vendosura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) kriteri më i rëndësishëm për të shpallur epideminë e gripit, është  konfirmimi i 1,500 rasteve për 100,000 banorë.

Greqia në flakë, mbi 60 të vdekur nga zjarret (Foto)

Postuar në 24 Korrik, 2018 09:29

Situatën tepër e rëndë nga zjarret në Greqi. Flitet për më shumë se 60 viktima nga flakët që  kanë përpirë sipërfaqe të mëdha me pyje duke u shtrirë edhe në zonat e banuara rreth kryeqytetit Athinë.

26 prej viktimave u gjetën në fshatin Mati,  mes të cilëve kishte edhe fëmijë. Shumë persona të tjerë u izoluan, duke mos gjetur mundësi shpëtimi.

Rama: Jemi në situatë të jashtëzakonshme

Postuar në 01 Dhjetor, 2017 13:15

Situatë kritike, evakuim me forcë banorëve

Postuar në 01 Dhjetor, 2017 13:10

Drejtori i Përgjithshëm i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi u shpreh se situata nga përmbytjet është kritike, pavarësisht marrjes së masave vitet e fundit. Ai tha se përmbytjet e këtij dhjetori rrezikojnë të jenë më të mëdha se ato të dy viteve më parë kur vendi kaloi në gjendje të emergjencës kombëtare. 

Mogherini nuk fshihet: Situata në Ballkan është e tensionuar

Postuar në 06 Mars, 2017 11:39

Përplasjet politike në Maqedoni,  problemet me bojkotin e opozitës dhe trafikun e drogës në Shqipëri, situata e trazuar politike në Mal të Zi dhe mosgjetja e konsensusit për demarkacionin në Kosovë, e bëjnë Ballkanin një rajon që mund të rrëshkasë kollaj në tensione dhe përplasje të dhunshme. Konstatimi është konkret dhe ka mbarritur tashmë edhe në zyrat e BE-së.

Me çfarë do ta ndihmojë Shqipëria Kosovën?

Postuar në 27 Janar, 2017 11:22

Politika e ditës po jep shoun e vet për tensionimin e situatës mes Kosovës dhe Serbisë dhe i fundit që ka lëshuar xhevahirin e radhës është ambasadori ynë në Prishtinë, Qemal Minxhozi. Sipas  tij shqiptarët e Shqipërisë janë të brengosur për situatën e fundit në Kosovë dhe reagimi që mund të vijë në ndihmë të vëllezërve nga Kosova do të jetë alla shqiptarçe.

Pages

Subscribe to RSS - situata