siri

SHBA shpall fundin e Kalifit

Postuar në 27 Tetor, 2019 12:24

Një informacion i siguruar nga Observatori për të Drejtat e Njeriut në Siri flet për vrasjen në Siri të kreut të Shtetit Islamik, Abu Bakër Al Bagdati,

Sulmi dyshohet se u krye nga 8 helikopterë të ushtrisë amerikane, të cilët shoqëruan një avion luftarak të përfshirë në mënyrë aktive në operacion, në zonën Barisa, në veri të qytetit të Intlib në Siri. Helikopterët thuhet se kanë bombarduar pozicionet  e ISIS-it me artileri të rëndë për afro 120 minuta.

Ambasadori turk në Tiranë: Besojmë se kemi mbështetjen e Shqipërisë për luftën në Siri (Video)

Postuar në 14 Tetor, 2019 18:26

Ambasadori i  Turqisë në vendin tonë, Murat Ahmet Yoruk, doli sot në një konferencë për shtyp për të sqaruar qëllimet e sulmit të ushtrisë turke në Siri. Ai tha se operacioni i quajtur “Burimi i paqes” do të garantojë pikë së pari rikthimin e sirianëve në shtëpitë e tyre.

Yoruk theksoi se forcat e armatosura turke po veprojnë vetëm në hapësirat ku gjenden militantët e DAESH-it, PKK-së dhe YPG-së, duke shtuar se kjo është edhe arsyeja pse Ankarajmë po përpiqet të krijojë një zonë sigurie në veri të Sirisë.

Një fotografi nga Siria për t’i kujtuar Perëndimit tmerret e luftës

Postuar në 26 Korrik, 2019 09:17

Një fotografi nga Siria për t’i kujtuar Perëndimit tmerret e luftës. Një baba që mban duart në kokë teksa sheh dy fëmijët që rrezikojnë të vdesin pas bastisjes ajrore nga forcat qeveritare

Vajza e tij 5 vjeçare, e zënë poshtë nga rrënojat, mban motrën e saj 7-muajshe të mos bjerë. Nëna e tyre qëndron e vdekur nën rrënoja. BBC thotë se fëmijët u transferuan në spital, por 5-vjeçarja la frymën e fundit, ndërsa foshnja është hospitalizuar në Njësinë e Kujdesit Intensiv. Fotografia u shkrep të mërkurën në qytetin Arhi, pranë Idlibit dhe u publikua nga SY24.

Siri, Tuneli i Vdekjes kthehet në Tunelin e Skulpturave

Postuar në 19 Gusht, 2018 23:24

Një ushtar sirian ka propozuar një ide që është adoptuar nga Damasku zyrtar si pjesë e propagandës së vet. Muhannad Mualla mendoi të krijonte skulptura në muret e një tuneli të përdorur nga rebelët në Ghoutan Lindore, afër Damaskut. Ai krijoi skulpturën e parë në tunel  që gjatë luftimeve dhe më pas disa artistë iu bashkaun ushtarit në fjalë për ta kthyer tunelin në një mjedis punimsh artistike që glorifikojnë ushtrinë siriane dhe japing mesazhin se Siria do të ringrihet.

Perëndimi bombardon Sirinë (Video)

Postuar në 14 Prill, 2018 09:13

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca kordinuan një sulm me raketa të shtunën në mëngjes kundër objektivave siriane si kundërpërgjigje për përdorimin e armëve kimike nga Bashar al-Assad.

Ndërhyrja ushtarake e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara u njoftua nga Presidenti i SHBA Donald Tramp, që theksoi në një konferencë për shtyp se kishte urdhëruar sulme precize në Siri.

Prag konflikti në Siri. Fushatë e gjerë propagandistike për sulmin kimik në Douma

Postuar në 13 Prill, 2018 10:37

Ajo që ndodhi në Douma të Sirisë në datën 7 prill 2018 mund të ketë ndikime përcaktuese për konfliktin sirian. Mediat perëndimore I kanë dhënë jehonë maksimale atij që besohet se është një sulm kimik ku janë përdorur agjentë nervorë dhe klorinë.

SHBA ishte më e ashpra ndër vendet në Perëndim, teksa presidenti I saj, Donald Trump kërcënoi se do të godiste me raketa, njësoj si në vitin 2017 në Khan Sheikhoun. 

Rusia kërkon nga Turqia kalimin e Afrinit nën administrimin e Sirisë

Postuar në 10 Prill, 2018 09:52

Rusia i ka kërkuar zyrtarisht Turqisë që të dorëzojë qytetin verior të Sirisë, Afrin, nën kontrollin e Damaskut zyrtar.

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, deklaroi në një konferencë për shtyp me gazetarët dje se kalimi i Afrin nën administrin e Damaskut është diçka që pritet, përderisa Ankaraja zyrtare nuk ka deklaruar asnjëherë se e ka pushtuar Afrinin. 

Qyteti kontrollohej nga kurdët derisa Turqia ndërhyri ushtarakisht për të asgjësuar bërtham të YPG-së që i konsideron terroriste dhe për të cilat pretendon se kryejnë aktivitet terrorist në kufi.

Erdogan: Bëhuni gati për Luftën e III Botërore

Postuar në 15 Mars, 2018 10:16

Rreziku për shpërthimin e një Lufte të Tretë Botërore sipas presidentit turk Erdogan është i dukshëm. Ai bëri thirrje turqve të  jenë të përgatitur për çdo eventualitet.Shkak sipas tij mund të jetë fakti se SHBA po ndërton 20 baza ushtarake në Siri, të drejtuara kundër Rusisë.

"Njëzet baza ushtarake janë krijuar në Siri. Pse janë ngritur këto baza? Nuk besoj se do të përdoren kundër Rusisë. Ndaj dhe objektivat janë dy, Turqia ose Irani. Epo kjo nënkupton shpalljen e Luftës së Tretë Botërore. Ndaj dhe duhet të jemi gati."- shtoi Erdogan

Video/Largimi i militantëve të Al-Nusra nga Ghouta Lindore në Siri

Postuar në 10 Mars, 2018 22:34

13 rebelë të Al Nusra kanë lënë Ghouta bashkë me familjarët e tyre, pasi forcat qeveritare siriane kanë hapur një korridor humanitar. Ky është njoftimi zyrtar i Damaskut që synon kapjen e Ghoutas, nën kontrollin e militantëve islamikë e ku aktualisht ndodhen 10-12 mijë rebelë. Ushtria siriane ka marrë pjesë lindore të qytetit.

Erdogan gati t’u bashkohet ushtarëve në frontin e Sirisë

Postuar në 10 Mars, 2018 18:09

Në ballë të luftës deklaroi se do të jetë Rexhep taip Erdogan nëse do të jetë e nevojshme. "Kur të bëhet rekrutimi, kur t’ju thërasin në detyrë, atëherë unë do jem i pari që do të shkoj bashkë me ju"-tha të shtunën presidenti turk teksa foli  në kongresin e partisë të AKP (Partia për Demokraci dhe Zhvillim).

Pages

Subscribe to RSS - siri