shumica

Bojkoti i zgjedhjeve, si do e zgjidhë shumica krizën e legjitimitetit nga pjesëmarrja e ulët?

Postuar në 23 Prill, 2019 13:42

Sot Partia Demokratike ka nënshkruar marrëveshje koalicioni me disa parti opozitare synimi kryesor, i shpallur i së cilës është zhvillimi i zgjedhjeve të lira e të ndershme. Sado paradoksal të duket ky objektiv ai i përmbahet vendimit politik që nuk e njeh si legjitim kryeministrin Edi Rama dhe e sheh atë si kërcënim për zgjedhjet.

Zoti Rama nuk qëndroi dot jashtë këtij zhvillimi:

Në emër të (cilit) popullit

Postuar në 01 Prill, 2019 15:50

 

Thotë në një dalje televizive kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla:

PS-ja ka kontratë me popullin shqiptar. PD-ja dhe LSI-ja nuk mund të gënjejnë dot popullin. Ne do të hyjmë në zgjedhje.  Sa i takon akuzave të opozitës, mund të them se kjo opozitë nuk ka lënë njeri pa bërë me baltë.  Kjo opozitë ka baltosur deri hoxhallarë dhe priftërinj, jo më politikanë

Boja e zezë është Korrupsioni, jo ajo mbi muret e Ministrisë së Brendshme

Postuar në 28 Mars, 2019 17:08

Gjatë protestës së sotme të opozitës një qytetar leu me bojë të zezë muret e MInistrisë së Brendshme. Kaq u desh që moralistët në krye të qeverisë të nisin avazin.

Gati për eksport nëpër botë produkti më i ri për nxirjen e Shqipërisë, - shkruan kryeministri Edi Rama.

Ministri i Brendshëm, mesa duket i autosugjestionuar nga aftësitë e veta e lexon pak më ndryshe:

Ftesat dhe presionet hileqare për Presidentin e Republikës

Postuar në 18 Mars, 2019 23:22

Kur opozita dorëzoi mandatet parlamentare, nga Partia Socialiste doli lajmi se kryeministri kishte përcjellë direktivën që askush të mos replikonte më me ish-deputetët e PD-së dhe LSI-së, meqenëse ata nuk përfaqësonin më ndonjë gjë. Ishte një përpjekje për të mohuar me çdo kusht krizën.

Kur protesta e parë dhe e dytë patën suksesin që opozita priste, z. Rama vuri në lëvizje miqtë e vet ndërkombëtarë. Të cilët këmbëngulën në dy mesazhe: së pari se opozita nuk duhet të dalë nga parlamenti dhe se protesta është e drejtë demokratike, por jo kur është e dhunshme.

Fjalët duhen shoqëruar me vepra

Postuar në 10 Mars, 2019 14:47

Opozita është e bindur tashmë se Edi Ramën nuk e rrëzon dot nga rruga dhe me protesta. Në fakt pakkush e ushqente realisht një shpresë të tillë, edhe pse zërat se kryeministri ka ofruar zgjedhje të parakohshme dhe lokale në muajin shtator nuk kanë munguar. Zoti Rama është vënë përballë protestës së opozitës dhe bojkotit parlamentar të saj me ofertën e vetme që i shkon për shtat e që është ajo e majit 2017.

Donald Lu paralajmëron arrestimin e Tahirit

Postuar në 05 Prill, 2018 21:34

Hetimet mund të çojnë shumë shpejt Sajmir Tahirin drejt ndjekjes penale. Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu deklaroi në emisionin opinion se për departamentin e Shtetit hetimi për ish-ministrin e Brendshëm por edhe ai për ish-kryebashkiakun e Kavajës, Elvis Roshi do të provojnë nëse prokuroria do të veprojë e pandikuar politikisht.

Pikëpyetje edhe mbi shumicën nëse do reformën në drejtësi

Postuar në 18 Janar, 2018 11:02

“Në të vërtetë, ka politikanë në shumicë dhe në opozitë që nuk duan që reforma në drejtësi të ketë sukses”. Ky është konstatimi i ambasadës amerikane në Tiranë, lidhur me atë që po ndodh me reformën në drejtësi. I pyetur nga gazeta “Dita” ambasadori Lu nuk ka treguar qasje as ndaj qeverisë dhe as ndaj opozitës, por ka treguar se sherri dhe konflikti në fakt u shërben të dyja palëve.

Britani, zgjedhjet nuk prodhojnë shumicë

Postuar në 09 Qershor, 2017 08:40

Zgjedhjet në Britaninë e Madhe nuk kanë sqaruar ndonjë gjë për të ardhmen e vendit. Konservatorja në detyrën e kryeministrit, Theresa May nuk ka arritur të sigurojë dot shumicën prej 326 vendesh në Parlament, duke humbur 17 vende krahasuar me prezencën e deritanishme të partisë së saj.

Laburisti Jeremy Corbyn ka marrë 30 vende më shumë, 258 vende, ndërkohë që në total aleanca e laburistëve ka 304 vende. Shumica e nevojshme për krijimin e qeverisë është 326 vende në një parlament prej 650 vendesh.

Dimensioni kushtetues i krizës maqedonase

Postuar në 05 Shkurt, 2017 14:54

George Ivanov, presidenti i Maqedonisë, ka shkelur Kushtetutën kur ka mandatuar Nikolla Gruevskin për krijimin e qeverisë. Kjo sepse Kushtetuta maqedonase nuk flet për parti fituese, por parti që kanë shumicë, pra provojnë se kanë 61 mandate. Në këtë kuptim Ivanov ka luajtur në sintoni më Gruevskin, që u gjet i bllokuar nga ndërhyrja amerikane. Por Kushtetuta maqedonase nuk e ka si dispozitë të rregulluar interpretimin zyrtar të Kushtetutës për aktet e Presidentit, diçka që nuk ja njeh as Gjykatës Kushtetuese.

Hajde plehraaa…!!!

Postuar në 23 Shtator, 2016 13:47

Çdo gjë që thonë dhe duan politikanët – bëhet. Kjo është Shqipëria e sotme. Politikanët vendosin për jetën e secilit, për ushqimin e secilit, për ajrin e secilit. Politikani, sado injorant, i paaftë, i pandjeshëm, i pavend të jetë, shndërrohet në Zot. Sigurisht që kjo nuk është demokracia, por ne gabimisht kujtojmë se jemi në binarët e saj.

Pages

Subscribe to RSS - shumica