shullazi

Prokuroria e mosvarme që mbyll dosjet

Postuar në 03 Shtator, 2019 15:17

Sot njoftohet se Prokuroria e Tiranës ka pushuar hetimet për akuzën e pastrimit të parave për Emiljano Shullazin dhe biznesmenin Ylvi Beqja. Me kërkesë të Prokurorisë hetimet janë pushuar pasi nuk janë gjetur elementë të veprës penale. 

Ky vendim i organit të akuzës vjen pak javë pasi dosja 184 iu kalua për hetim Prokurorisë së Dibrës për shkak se Prokuroria e Krimeve të Rënda shpalli moskompetencën, ndërkohë që edhe dosa e Orest Sotës iu kalua për shqyrtim Prokurorisë së Elbasanit. 

"Kalorësit" i bëhet gati qelia

Postuar në 20 Nëntor, 2018 17:11

Ambasada e Shteteve të Bashkuara me një postim të saj ka parathënë në një farë mënyre çfarë kërkon nga drejtësia në rastin e Sajmir Tahirit.

Me të njëjtën gjuhë që ka përshëndetur vendimin për dënimin e Emiljanon Shullazit, selia diplomatike e Shteteve të Bashkuara kërkon që Gjykata të dëgjojë prokurorët, siç ndodhi me Shullazin dhe Martinajn.

Nisur nga qëndrimi që kanë mbajtur prokurorët e çështjes, Tahiri duhet të përgatitet për qelinë e burgut.

Ambasada e SHBA: Kush e ka radhën pas Shullazit?

Postuar në 14 Nëntor, 2018 12:24

Një ditë pas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për të dënuar me 55 vite burg grupin e Emiljano Shullazit, Ambasada Amerikane reagoi duke përshëndetur këtë vendim, por duke ngritur në fund edhe një pyetje. Kush e ka radhën pas Shullazit?

Një përgjigje mund të jetë, peshqit e mëdhenj, për të cilët na ka folur kaq shumë ish-ambasadori amerikan Donald Lu, madje duke vënë dhe afate për arrestimin e tyre.

E ngarkuara me punë e ambasadës së SHBA përmendi para pak javësh Klement Balilin, për të cilin edhe kryeministri ka filluar të ndihet e bezdisur me moskapjen e tij.

Jemi prokurorë. Jemi të korruptuar. Pse duhet të merremi me dosjen Shullazi?

Postuar në 23 Shtator, 2018 17:07

C’thuhet nga puna?

Më keq sesa tani nuk ka qenë ndonjëherë.

Faji i kësaj tani, apo të gjitha gjërat?

Joo, kjo është më e vogla. Sistemi që është shkërmoqur.

Pse?

Sepse një piktor donte të bënte reformë në drejtësi. Dhe Lu që është njeri i Sorosit kërcënoi PD-në duke kërkuar votën për reformën në drejtësi sepse e kërkon Amerika. Dhe PD-ja si parti bythqire e votoi.

Po me këtë çështjen e Shullazit ça bëhet?

Asgjë.

Procesi "Shullazi", Rektori nuk mban mend gjë. Oficeri i policisë dëshmon për "aq sa kishte dëgjuar në radio"

Postuar në 17 Tetor, 2017 11:55

Rektori i universitetit të Tiranës, Mynyr Koni ka dëshmuar procesin gjyqësor që po zhvillohet ndaj Emiljano Shullazit. Rektori që u bë sebep për ndalimin e tij, ka deklaruar se nuk e ka përmendur emrin e Shullazit në dëshminë që ka dhënë më herët. Sipas Rektorit ai është thirrur nga disa persona në një makinë të zezë dhe pasi është future brenda, i është kërkuar që të hiqte dorë nga gara për rektor. Mediat raportojnë se Emiljano Shullazi e ka pyetur nëse ka qenë ai në makinë dhe përgjigja e rektorit ka qenë:

“Ishte shumë errësirë, nuk kujtoj gjë”.

“RD” bën thirrje për arrestimin e personave që ndryshojnë dëshminë në çështjen “Shullazi”

Postuar në 05 Tetor, 2017 09:11

Gazeta zyrtare e Partisë Demokratike bënte thirrje dje për dënimin e dëshmitarëve që po ndryshojnë dëshminë e tyre në procesin ndaj Emiljano Shullazit. Sipas kësaj gazete, personi në fjalë po shkon drejt lirimit nga burgu dhe kjo pikërisht për shkak se shumë nga personat që thirren si dëshmitarë, po ndryshojnë dëshminë.

Shqipëria e krimit, drogës dhe trafiqeve

Postuar në 02 Tetor, 2017 11:08

 Ambasadori Donald Lu ka deklaruar sot gjatë një fjale në Shkollën e Magjistraturës se Shqipëria përballet me një dukuri në rritje të krimit dhe trafiqeve. Ai ka përmendur emra konkretë. Sipas tij, Emiljano Shullzi vijon trafikun e drogës nga burgu, ndërkohë që Lulzim Berisha, u lirua për shkak të një gabimi dhe ndonëse pati procedime për këtë çështje, ai vazhdon të jetë i lirë.

Dy ish-ministra kërkohen si dëshmitarë në gjyqin e Shullazit

Postuar në 30 Maj, 2017 13:40

Dy ish-ministra të kabinetit Rama janë thirrur si dëshmitarë nga Prokuroria për Krimet e Rënda në procesin ndaj Emiljano Shullazit. Hetimet kanë të bëjnë me kërcënimin e pedagogëve Mynir Koni dhe Dhori Kule nga një grup personash gjatë fushatës së zgjedhjes së rektorit të Universitetit të Tiranës, në prill të vitit 2016.

"Pameca" bëhet palë me policinë në përplasjen me Prokurorinë

Postuar në 10 Tetor, 2016 17:56

Situata e mbjelljes së kanabisit në vend nxori më shumë në pah përplasjen mes prokurorisë dhe policisë, burimi i së cilës duket se shkon më lart se titullarët apo drejtuesit e dy institucioneve. Megjithatë presupozohet që policia të jetë e pavarur nga politika ndaj dhe asistohet në këtë proces nga "Pameca", një mision i BE për institucionet ligjzbatuese.

Një telefonatë me Shullazin

Postuar në 10 Maj, 2016 12:17

“Burime serioze, oficerë që janë në dijeni dhe që kanë qenë prezentë në aksion, dëshmojnë se Sajmir Tahiri ka folur me Emiliano Shullazin përmes telefonit të nëndrejtorit të policisë së Tiranës, Ermal Muça.Ky funksionar i policisë rezulton të jetë një nga personat e besuar për shumë paligjshmëri e trafiqe që bëhen me dijeninë dhe bekimin e Tahirit. Nëse prokuroria merr pamjet e dy muajve të fundit të lokalit ku ndodhi ekzekutimi i Elton Çiços, do të shohë se pothuajse çdo natë Ermal Muça dhe Qebini i doganave ishin në shoqërinë e viktimës.

Pages

Subscribe to RSS - shullazi