shqiptar

Diagnoza: Shqiptar

Postuar në 28 Shtator, 2020 22:44

 

Shqipëria nuk bëhet me shqiptarë.

Sa herë e kemi dëgjuar këtë shprehje që përshkruan një gjendje të lodhshme, të pashpresë të këtij tranzicioni që nuk ka më emër?

Është ilustrimi më i thjeshtë dhe i thukët i asaj kundërnarrative të brendshme, e një bindjeje gati shpirtërore për dështimin tonë të përbashkët në këtë vend që nuk po e ndjejmë më tonin.

Nacionalizmi maqedonas dhe distancimi i heshtur i faktorit shqiptar

Postuar në 18 Qershor, 2018 11:29

Nacionalistët protestuan sërish në Shkup kundër marrëveshjes me Greqinë. Gjatë natës u shënuan edhe episode të dhunshme, kur një grup të rinjsh filluan të hedhin gurë dhe bomba molotov në polici. Forcat e rendit u kundpërgjigjën duke përdorur gaz lotsjellës për të sprapsur protestuesit. 

Benzinë zjarrit i hodhën deklaratat e kreut të partisë maqedonase të opozitës, Kristian Mikisky, i cili theksoi se "kurrë dhe me asnjë kusht, edhe nëse kjo më kushton jetën nuk do ta mbështes këtë kapitullim nga Zoran Zaev"

Unë nuk jam krenar që jam shqiptar

Postuar në 15 Korrik, 2017 09:43

Jo tani, assesi dhe pikë...! Nuk është koha dhe momenti për t’u ndier i tillë!

Jo derisa në vendin tim politika vret ëndrrat e të rinjve, vret të tashmen dhe të ardhmen e vet. Vret të kaluarën! Shtyp dhe godet deri në pangopësi.

Jo derisa në vendin tim që nga pastruesit e deri tek akademiket i rrekën punës në saje të intervenimeve të stilit sicilian.

Jo derisa pushtetarët e shfrytëzojnë vendin e vet dhe postet publike vetëm për përfitime të tyre materiale.

Një shembull si CNN Greek lexon nacionalizmin shqiptar dhe Bujar Kapexhiun

Postuar në 27 Shkurt, 2017 10:57

Një skicë që tregon heronjtë e Revolucionit Grek të 1821, Theodooros Kolokotronis dhe Marko Boçari duke bërë shqiponjën me dy duar u kthye në lajmin viral të fundjavës që lamë pas si një tjetër shfaqje e irredentizmit dhe nacionalizmit shqiptar. 

"Edi Rama nuk është më shqiptar se unë"

Postuar në 24 Tetor, 2016 10:29

Me vizitën e dytë në Beograd dhe protagonizmin në raport me atë që përfaqëson Edi Rama shpalli veç të tjerash edhe garën se kush është më shumë shqiptar nga takëmi i politikës sepse në rrafsh më të gjerë çështja ha shumë diskutim.

Rreth 'kombit kosovar'

Postuar në 17 Tetor, 2016 09:36

Zbuluesit dhe promovuesit e 'kombit kosovar' nisen nga nje keqperkthim, ose perkthim preferencial te reduktuar te nocioneve perendimore te fjaleve 'nation' dhe 'nationality', me gjithe reduktimin e koncepteve percjellese te ketyre dy fjaleve. Ne gjuhen shqipe fjala komb ka disa kuptime, ky ngaterresa e dy prej tyre eshte burim i "sherrit". Fjalori i gjuhes shqipe veçon si paresor kuptimin qe mbi nje shekull nenkupton bashkesine e gjuhes dhe etnise te nje populli - nuk po e citoj ne detaje - qe jo domosdoshmerisht jeton ne nje shtet.

Një shqiptar viktimë e tërmetit në Itali

Postuar në 24 Gusht, 2016 21:08

Nga tërmeti në Itali humbi jetën edhe një shtetas shqiptar, i cili ishte mes të plagosurve. Ai është është Erjon Toro 33 vjeç lindur në Roskovec të  Fierit, emigrant prej shumë vitesh në Amatrice të Italisë, dhe babai i dy vajzave. Në gjendje të rëndë shëndetësore është edhe një shtetase tjetër shqiptare, e cila ndodhet  në spitalin e L.Aquila.

Spoti i parë shqiptar i një familjeje lezbike me fëmijë (Video)

Postuar në 12 Maj, 2016 09:25

Aleanca LGBT dhe ProLGBT, dy organizatat kryesore për të drejtat e komunitetit LGBT në Shqipëri kanë prodhuar një spot televiziv në kuadër të Ditës Ndërkombëtare për Familjen (15 maj) dhe Ditës Ndërkombëtare Kundër Homofobisë (17 maj). Në spot tregohen momente nga jeta e përditshme e një çifti lezbikesh të cilat rrisin së bashku fëmijën e tyre. Ai mbyllet me mesazhin “Familja është dashuri dhe përkujdesje”, duke ngritur një çështje themelore për të drejtat e komunitetit LGBT në Shqipëri, siç është e drejta për njohjen ligjore mes partnerëve të të njëjtit seks.

Holanda, "parajsa" e re për shqiptarët. Rekord kërkesash për azil

Postuar në 20 Nëntor, 2015 10:03

Azilkërkuesit shqiptar në Hollandë jane gjithmonë në rritjë. Sipas zyres se migracionit në Holandë IND, në muajn tetor plot 286 shetas shqiptar kërkuan azil. Raporti thekson se në dhjete muajt e parë të vitit 717 persona kërkuan azil në Holandë. Kjo bën që azilkërkuesit shqiptar të thyejnë një tjetër rekord në ketë shtet, pasi numri i tyrë është me i lartë sesa kërkesat në periudhën 2001-2014. Konkretisht në keta 14 vitë 595 shetas shqiptar kërkuan azil në Holandë.

Subscribe to RSS - shqiptar