shqiperi

3 miliardë £ gjobë për Airbus, një shembull për ata që flasin për konçesione “të mbrojtura me ligj”

Postuar në 01 Shkurt, 2020 00:53

Kompania më e madhe ajrore shumëkombëshe në Europë, Airbus do të duhet të paguajë 3 miliardë stërlina gjoba pasi ka pranuar se ka paguar shuma të mëdha rryshfeti për kontratat e fituara në 20 vende. 
 Airbus pranoi të paguajë gjobën pasi ra në marrëveshje me hetuesit në Britaninë e Madhe, Francë dhe ShBA, në mënyrë që të mbyllet hetimi që ka nisur katër vjet më parë. 

Hebrenjtë në Shqipëri gjatë Holokaustit

Postuar në 30 Janar, 2020 10:27

 

Shumë flitet, sidomos kohët e fundit, për shpëtimin e hebrenjve në Shqipëri gjatë kohës së luftës dhe vihet në dukje kryesisht “besa shqiptare” dhe qëndrimi jo armiqësor i qeverisë dhe regjencës shqiptare të kohës ato që bënë të mundur atë shpëtim. Të vësh “besën shqiptare” dhe qëndrimin jo armiqësor të qeverisë dhe regjencës shqiptare të kohës si të vetmet premisa për shpëtimin e hebrenjve, është njëlloj sikur të thuash se gjermanët u larguan nga Shqipëria në fund të vitit 1944, sepse e humbën luftën me partizanët dhe u dëbuan prej tyre!

Ka shumë gënjeshtra dhe fabrikime për mua në Shqipëri

Postuar në 28 Dhjetor, 2019 17:14

Presidenti serb Aleksander Vuçiç ka deklaruar se në Shqipëri dhe Kosovë thuhen shumë gënjeshtra për të, por se ai është në pritje të krijimit të qeverisë së re në Kosovë në mënyrë që të vijohet dialogu.

Ka kaq shumë gënjeshtra dhe fabrikime për mua në Shqipëri, por unë pop res në heshtje që ata të bëjnë diçka, të formojnë një qeveri që të mund të flasim

citohet Vuçiç nga mediat serbe. 

Në programin “Serbia 2025” ai ka premtuar rrogë mesatare 900 dollarë dhe pensione 430-440 dollarë.  

"BE na frenoi të kryenim eksperimentin shqiptar të vetting-ut"

Postuar në 23 Nëntor, 2019 10:37

Naiv dhe më pak diskret nga sa duhet kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev përforcon dyshimet se as vetë Bashkimi Europian nuk kishte garanci për suksesin e reformës në drejtësi që ka nisur zbatimin në Shqipëri. Ai pranoi ne nje interviste per A2 CNN se ishte Brukseli që e frenoi në nisjen e këtij procesi në Maqedoninë e Veriut për shkak të skepticizmit mbi ecurinë e kësaj reforme në Shqipëri.

Prodhuesit e Kosovës kërcënojnë me bllokim të kufirit me Shqipërinë

Postuar në 03 Qershor, 2019 19:24

Mbyllje të kufirit për një ditë ka paralajmëruar klubi i prodhuesve të Kosovës në rast se Shqipëria nuk i heq barrierat tregtare ndaj Kosovës.

Në diskutimin që patën përfaqësues të Klubit të prodhuesve të Kosovës me udhëheqës të Odës Ekonimike u tha se Shqipëria është e dyta pas Serbisë që vendos barreiera ndaj Kosovës.

Europa nuk sheh aktorë të huaj në protestat shqiptare

Postuar në 12 Mars, 2019 12:46

Ambasadori i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchard ka dhënë sot një intervistë të shkurtër përmes së cilës bën disa komente për zhvillimet në Shqipëri. Sipas tij e drejta e protestës është e garantuar duke bërë thirrje që nëse ndodhin ato të jenë paqësore. Zoti Borchard nuk ka përmendur ndikime të huaja në protestat shqiptare ndërkohë që ka lënë të kuptohet se vendimi politik i opozitës për të djegur mandatet sjell më shumë implikime.

Z. Ambasador, opozita do të protestojë sërish më 16 mars. Cili është mesazhi juaj?

Letërsia Shqipëri-Kosovë, përvoja dhe shmangie

Postuar në 23 Janar, 2019 13:08

Letërsia e Kosovës dhe letërsia e Shqipërisë për një periudhë të gjatë kohore janë zhvilluar në rrethana të ndryshme politike, kulturore, letrare, kështu që, shikuar nga perspektiva e sotme mund të themi se tashmë është pranuar ideja se kishim të bënim me një letërsi, por me dy përvoja të ndryshme letrare.

Koncesionet dhe (mungesa) e bursës. Një mësim nga ngjarja tragjike e Italisë

Postuar në 16 Gusht, 2018 13:11

Aksidenti tragjik në Xhenova të Italisë ka provokuar reagime dhe pasoja në disa drejtime të cilat janë dëshmi të efektit korrigjues të një ekonomie të integruar si ajo italiane. Përtej aspektit politik që ka të bëjë me vendimin e qeverisë në Romë për të ndaluar konçesionet e rrugëve, efekti më domethënës është ndjerë në bursë.

Kotzias: Opozitat në Greqi e Shqipëri, pengje të stereotipeve

Postuar në 21 Korrik, 2018 18:19

I akuzuar për tradhëti kombëtare në raport me me Shqipërinë dhe Maqedoninë, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka folur për  forca politike në opozitë shfrytëzojnë ndjeshmëritë e opinionit për përfitime të ngushta politike. 

Pakti në fund të korrikut

Postuar në 13 Korrik, 2018 13:57

Marrëveshja e shumëpërfolur mes Tiranës dhe Athinës për një seri çështjesh me shumë gjasë do të përmbyllet në fund të këtij muaji. Afatet i dha Komisioneri i Zgjerimit Johanes Hahn gjatë konferencës që pati në Bruksel me kryeministrin Rama, ku sqaroi edhe deklaratën që u intepretua nga disa media dhe opozita greke si dekonspirim i bisedimeve për ndryshim kufijsh.

Pages

Subscribe to RSS - shqiperi