shkarkimi

Fake news dhe fake logjika e vullnetarëve të ambasadës amerikane

Postuar në 30 Qershor, 2019 01:16

 

Mathew Palmer shkarkohet. 

Ky “lajm” u përhap me shpejtësi në disa media online, pasuar mandej nga gjyqi politik i gazetarëve “seriozë” që ia ngopën “lajmin” të shndërruar në status “fake” Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit. Për ca e ca bota është katrore: shpjegohet me Kryemadhin dhe Bashën. 

“Historia” është më e thjeshtë se kaq: “lajmi” bashkë me fotomontazhin e postimit tuiter të Mike Pompeo u realizua në Paint për t’u postuar në rubrikën “Të Kripura” në ResPublica, një rubrikë humoristike. 

Balla në krye të firmëtarëve për shkarkimin e Metes (dokumenti)

Postuar në 17 Qershor, 2019 10:54

Socialistët e Edi Ramës kanë zyrtarizuar nismën për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta duke depozituar në kuvend 55 firma që kërkojnë nisjen e procedurës.

“Nisur nga akti dhe pasoja që ka sjellë, duke shkelur kushtetutën dhe duke u sjell arbitrarisht dhe duke shtyre zgjedhjet, duke cënuar parimin e periodicitetit e mandatit, duke nxjerrë akte në kundërshtim me ligjet, duke cënuar parimin e qytetarëve si sovran, vlerësojmë se këto përbëjnë shkelje shumë të rëndë të kushtetues dhe kërkojmë nisjen e procedurave për shkarkimin e presidentit të republikës”

Vjen ndarja e madhe, epilogu i një "martese" të korruptuar politike

Postuar në 10 Qershor, 2019 10:10

Pa kaluar 1 orë e 30 minuta nga konferenca e jashtëzakonshme e Presidentit ku shtjelloi argumentat e tërheqjes së dekretit PS mblodhi kryesinë për të formalizuar qëndrimin se Meta duhet shkarkuar.

Në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së kryesisë së PS-së, zëdhenësja e qeverisë, Elisa Spiropali ka bërë me dije se procedurat për shkarkimin e Metës, do të nisin këtë javë.

Presidenti mbron rektorin

Postuar në 06 Maj, 2019 17:06

Ilir Meta kthen mbrapsht një tjetër propozim të qeverisë. Kësaj radhe bëhet fjalë për rektorin e Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, të cilin Presidenti ka refuzuar ta shkarkojë.

Deputeti Braho: Do kërkoj shkarkimin e Agron Tufës. T'i zbardhet edhe dosja "ruse"

Postuar në 08 Prill, 2019 15:00

 

Deputeti Spartak Braho ka deklaruar në një intervistë të sotme për gazetën “Dita” se do të kërkojë shkarkimin e Agron Tufës nga detyra e drejtuesit të Institutit të Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit. Braho, i përfshrië në një polemikë me Tufën, thotë se kërkesa për shkarkim do të bëhet për shkak se Tufa abuzon me postin dhe përdhos me qëndrimet e veta Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare.

Informacione për shkarkimin e drejtueses së Tatimeve, Vasilika Vjero

Postuar në 27 Mars, 2019 11:41

Burime pranë qeverisë shqiptare bëjnë me dije se është larguar nga detyra e drejtorit të Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, Vasilika Vjero. Nuk sqarohen arsyet e largimit, por këto tre muaj u verifikua rënie e madhe në mbledhjen e detyrimeve që imponoi kalimin në aksion në terren nga tatimorët. 

Të njëjtat burime sqarojnë për ResPublica se një emër i mundshëm për të ardhur në krye të DPTT-së është Enton Duro, aktualisht drejtor i Drejtorisë së Taksës së Pronës.

Balluku shkarkon drejtoreshën e Koncesioneve në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjetikës

Postuar në 05 Shkurt, 2019 15:27

Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, ka shkarkuar dje – formalisht dorëheqje – Etleva Kondin. Kondi mbante detyrën e Drejtorit të Drejtorisë së Partneritetit Publik Privat në këtë ministri.

Një ndër njerëzit kryesorë të kohës kur titullar ishte Damian Gjiknuri, Kondi ka qenë pjesë e projekteve kryesore koncesionare të firmosura nga qeveria e z. Edi Rama.

May drejt shkarkimit

Postuar në 16 Nëntor, 2018 16:48

Kryeministrja britanike Tereza Mei mund të përballet me mocion mosbesimi në parlament, pasi  anëtarë të Partisë Konservatore pritet të dorëzojnë 48 firmat e nevojshme për të vënë në lëvizje procedurën parlamentare.

Duke cituar burime nga kampi i Brexit, Daily Telegraph thotë se votimi për mocionin mund të ndodhë të martën që vjen.

Sipas kësaj gazete, partia irlandezoveriore e DUP deklaroi se marrëveshja me Partinë Konservatore do të anullohet nëse kryeministrja e Britanisë Tereza Mei nuk zëvendësohet me një udhëheqës të ri.

Llalla merr me vete edhe Rovena Gashin

Postuar në 25 Korrik, 2018 11:28

Komisioni i Pavarur i kualifikimit ka shkarkuar sot nga detyra prokuroren Rovena Gashi për mosjustifikim të pasurise dhe deklarim te rreme.

Gashi nuk ishte prezent ne salle gjate leximit te vendimit. Edhe në seancën dëgjimore të pak ditëve me parë ajo nuk u paraqit, por i parashtroi pretendimet e saj me anë të një letre, në të cilën shprehej se këto seanca janë kthyer në një arenë diskretitimi publik të njerëzve të drejtësisë, me qëllim eleminimin e pushtetit gjyqësor

Kush po kërkon largimin e Xhafës për herë të dytë?

Postuar në 11 Maj, 2018 00:11

Fatmir Xhafaj po përballet me një stuhi politike që mund të çojë në shkarkimin e tij të dytë nga detyra si ministër i Brendshëm. Kujtojmë që largimi i parë erdhi si rezultat i paktit Rama-Basha për qeveri teknike në 2017, me një shkarkim të firmosur teksa ai ndodhej në Itali me ftesë të ministrit Marco Mitti.

Ikja e Xhafës ndodhi vetëm dy muaj pas emërimit të tij në detyrë dhe çuditërisht pa sforcon që Edi Rama tregoi në largimin e stërzgjatur të Sajmir Tahirit, i cili u motivua me nevojat partiake të socialistëve në fushatën elektorale.

Pages

Subscribe to RSS - shkarkimi