shkarkim

Qeveria kapet gafil me emërimin e drejtorit të shkarkuar të PDIU

Postuar në 23 Shkurt, 2018 18:43

Qeveria është detyrruar të shkarkojë nga detyra, Erion Manohasën, Drejtor i Drejtorisë së Integrimit dhe Projekteve në Institutin e Statistikave. Manohasa ka qenë deri para pak kohësh, Drejtori i Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm Shëndetësor, por u shkarkua me vendim të Gjykatës Administrative për shpërdorim detyre. 

Renzi shkarkon drejtuesit e bashkisë se Korleones për lidhje me mafian

Postuar në 11 Gusht, 2016 10:19

Qeveria italiane shkarkoi të gjithë aparatin drejtues të bashkisë së Korleones dhe tre bashkive të tjera në jug të Italisë, pas dyshimeve se funksionarë të këtyre bashkive ishin të lidhur ngushtë me organizata kriminale mafioze.
Veç bashkisë së Korleones, kryeministri Mateo Renzi, firmosi largimin nga funksionet vendore të drejtuesve të bashkisë së Arzanos në Napoli dhe Bovalinos e Tropeas në Kalabri. Ky vendim është komentuar si një mesazh i kryemiistrit Renzi në luftën kundër mafias.

Reagimet për shkarkimin e Canit dhe emërimin e Ahmetajt

Postuar në 16 Shkurt, 2016 13:56

Pas shkarkimit të Ministrit të Financave Shkëlqim Cani dhe zëvendësimin e tij me Arben Ahmetajn kanë qenë të shumta reagimet si nga kampi i shumicës ashtu dhe ai i opozitës. I pari që komentoi këtë lëvizje në kabinetin qeveriar ishte deputeti Ben Blushi, që foli për një reagim të vonuar të kryeministrit, duke parë  situatën ku ndodhet ekonomia e vendit.

Ikën Shkëlqim Cani, Arben Ahmetaj merr Ministrinë e Financave

Postuar në 16 Shkurt, 2016 11:15

Me një njoftim të papritur dhe kur kryeministri e kishte quajtur të mbyllur kapitullin e ndryshimeve në qeveri, zyra për shtyp e kreut të qeverisë informoi shkarkimin e Ministrit të Financave, Shkelqim Cani dhe emërimin në vend të tij të ministrit aktual të Ekonomisë, Arben Ahmetaj. Mbeten të paqarta arsyet e shkarkimit të Shkëlqim Canit, komunikimi i të cilit me kryeministrin mësohet se nuk ka qenë në ditët më të mira. Më poshtë njoftimi për shtyp i kryeministrisë:

Ministri i Drejtësisë kërkon shkarkimin e 10 gjyqtarëve

Postuar në 25 Shtator, 2015 15:42

Ministri i Drejtësisë, Nasip Naço, ka dorëzuar në Këshillin e Lartë të Drejtësisë një kërkesë për shkarkimin nga detyra të 10 gjyqtarëve në gjykata të ndryshme të vendit. Në bazë të kërkesës qëndron arsyetimi për mosdeklarim pasurie, deklarim i rremë i pasurisë, apo edhe shkelje të rënda në detyrë. Nuk dihet sesi do të veprojë Këshilli i Lartë i Drejtësisë, por një “jo” ndoshta do të theskonte edhe më shumë qëndrimin e shumicës për të vijuar reformën në drejtësi e vetme.

Subscribe to RSS - shkarkim