shiu

Ish-Shefi i SHIU-t me shifra personale

Postuar në 09 Qershor, 2018 18:45

Nëse duam të kuptojmë se çfarë individësh drejtojnë institucionet shqiptare, mjafton të dëgjojmë ata që kur janë në detyrë hiqen dhe shiten si të depolitizuar. Kujtojmë këtu përballje tpublike të këshilltarit të Presidentit, Piro Ahmetaj, apo edhe qëndrimet e ish-shefit të Shtabit të Ushtrisë, Xhemal Gjunkshi, aktualisht deputet i Partisë Demokratike. Militantë politikë që dëshirojnë të afirmohen me deviza gjoja ideologjike ndonëse në detyrë janë për të tjera cilësi.

Mblidhet Komiteti i Krizave, jemi në prag përmbytjesh

Postuar në 30 Nëntor, 2017 17:17

Moti i keq dhe parashikimet për reshje me intensitet të lartë në ditët në vijim kanë shtuar frikën e përmbytjeve.Zyrtarisht thuhet se në bazë të parashikimeve të motit, në orët dhe ditët në vijim pritet një situatë e rënduar e reshjeve të shiut, të cilat mund t’i kalojnë nivelet normale. Pasojat e motit kanë shkaktuar viktimën e parë në Kurjan të Fierit, ku një elektriçist ra në kontakt me energjinë elektrike.

Fotolajm/Kur hovi i Rilindjes sfidon edhe natyrën

Postuar në 04 Shkurt, 2017 18:06

Kryebashkiaku i Tiranës po kapërcen çdo kufi në funksion të manipulimit me rolin e modelit të ri në politikë, që i ngjan njeriut të ri apo heroit të dikurshëm të socrealizmit. Është i aftë të inskenojë deri në detaj regjinë e shërbëtorit të popullit që nuk ndalet para asnjë vështirësie, as natyrore madje. Në aktivitetin e radhës në Zallbastar u shfaq duke inspektuar punimet e një ure, duke folur me inxhinierët dhe më pas me popullin, ndonëse shiu binte litar.

Edhe me Vlorën e Rilindur i njëjti refren (Foto)

Postuar në 10 Shtator, 2016 20:15

Vlora është gjendur sërish nën ujë , kjo falë rreshjeve me intensitet të lartë të pasdites së së shtunës . Rreshjet nisën rreth orës 17.30 të pasites dhe vijuan për rreth 2 orë duke bllokuar nën ujë pothuajse të gjitha rrugët e qytetit të vlorës .

Britani, stuhia Desmond provokon rekord reshjesh: 340 mm shi në 24 orë

Postuar në 08 Dhjetor, 2015 00:27

Në Skoci dhe në Veriun e Anglisë stuhia Desmond ka provokuar përmbytje të mëdha. Një pjesë e banesave janë pa dritë dhe është dashur ndërhyrja e ushtrisë. Rekord është shënuar edhe në sasin e shiut të rënë: 340 millimetrea në 24 orë në Lake District, diçka më shumë sesa rekordi i vitit 2009 me 316.4mm. qysh në këtë moment ka nisur të flitet për efektet e ngrohjes globale dhe Britania duket se është një pikë kritike në këto lloj skenarësh pesimistë.

Këshilli i Pasigurisë Kombëtare

Postuar në 24 Nëntor, 2015 21:54

Mbledhja e figurave të shtetit në zyrën e Nishanit në të ashtuquajturin Këshill të Sigurisë Kombëtare ishte një tjetër shfaqje joserioze e parisë politike të këtij vendi që përcjell si të rëndësishëm çdo takim autosugjestionues para kamerave.

Ministri i Bujqësisë: “Shqipëria dhe Holanda janë përcaktuar me njollë të kuqe nga stacionet metereologjike”

Postuar në 11 Tetor, 2015 13:53

Shqipëria do të goditet nga përmbytjet këtë vit, por edhe vitin tjetër. Kështu dekalroi në “Tema Tv”, ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, sipas të cilit duhet të merren masat që stacionet e hidrovoreve të furnziohen me energji elektrike. “Shqipëria ka një infrastrukturë tashmë të ndërtuar  të hidrovoreve, kanaleve të para dhe sistemit të kullimit dhe është në gjendje  të përballojë situata emergjente. Situata  të jashtëzakonshme krijojnë probleme jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vende të tjera.

Subscribe to RSS - shiu