shish

A duhet kontrolluar SHISH për penetrimin e rusëve, apo sorosianëve?

Postuar në 21 Korrik, 2019 14:24

Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski ka pranuar në një prononcim mediatik se shërbimi sekret i vendit është spastruar nga element që kanë punuar kundër NATO-s.

Deputeti Murrizi: SHISH nuk ka të dhëna për financime të huaja ndaj partive shqiptare

Postuar në 26 Mars, 2019 22:21

Deputeti Myslim Murrizi, deri pak javë më parë përfaqësues  Partisë Demokratike, ka sqaruar sot në mbrëmje në emisionin “Aktualitet” në “Channel One” se Shërbimi Informativ i Shtetit nuk ka asnjë të dhënë për financime të huaja ndaj ndonjë partie politike shqiptare.

Unë e kam pyetur vetë kryetarin e SHISH. Ka qenë mbledhja e parë e Komisionit të Sigurisë që kam shkuar. Dhe ai më tha: nuk kemi të dhëna – ai flet në emër të institucionit – për financime të huaja ndaj partive shqiptare

Edhe SHISH del bllof me agjentët rusë

Postuar në 27 Mars, 2018 20:27

As Kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror,  Helidon Bendo nuk ka thënë ndonjë arsye më shumë për dëbimin e diplomatëve rusë nga sa argumentoi Ministria e Jashtme. 

Në një raportim me dyer të mbyllura në Komisionin e Sigurisë, ku media u lejua vetëm pak minuta brenda, Bendo mësohet t’i jetë shmangur pyetjeve të anëtarëve të komisionit të sigurisë nëse SHISH-i ka qenë në dijeni të aktivitetit të dyshimtë të dy diplomatëve rusë të dëbuar një ditë më parë nga qeveria shqiptare, si dhe ndikimt rus për llogari të Partisë Demokratike. 

SHISH përfiton rritje buxheti me 5.2%. Komisioni i Sigurisë miraton kërkesën e shërbimit

Postuar në 06 Nëntor, 2017 11:59

 Shërbimi Informativ i Shtetit ka kundërshtuar përmes përfaqësuesve, buxhetin e akorduar nga qeveria për vitin 2018. Në mbledhjen e mbajtur për këtë çështje në Komisionin Parlamentar të Sigurisë, përfaqësues të SHISH, kanë kundërshtuar fondin 1.5 miliardë lekë duke kërkuar para shtesë për ndërtime godinash, paga dhe përgjime. Report Tv citon burime brenda mbledhjes së Komisionit, sipas të cilave kërkesa e SHISH është pranuar nga deputetët me arsyetimin se kontribuon te siguria kombëtare.

"Drejtori i ri i SHISH, zgjedhje e Ramës për të qetësuar shërbimet partnere për dosjet e drogës"

Postuar në 30 Tetor, 2017 23:25

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka deklaruar gjatë komenteve të tij në emisionin “Opinion” ku diskutohej për dorëhqejen e Visho Ajazi Likës nga detyra e drejtorit të Shërbimit Informativ Shtetëror, se përzgjedhja e Helidon Bendos si kandidat për drejtor të SHISH, është bërë për të qetësuar shërbimet partnere pas skandaleve me dosjet e drogës.

Kryeministri i parapriu largimit të kreut të SHISH(video)

Postuar në 30 Tetor, 2017 14:05

Refuzimi i seancës për radarët, a ka lidhje largimi i kreut të SHISH me këtë dosje?

Postuar në 30 Tetor, 2017 13:47

Mazhoranca ka hedhur poshtë në Komisionin e Sigurisë një kërkesë të LSI-së për seancë dëgjimore me drejtorin e përgjithshëm të Policisë Shtetit drejtorin e SHISH dhe shefin e ushtrisë. Kjo është bërë e ditur nga përfaqësuesi i kësaj force, Luan Rama. 

Komunikimet telefonike dhe ato elektronike në dispozicion të SHISH e policisë brenda 24 orëve. Kundërshton ministri i Drejtësisë

Postuar në 09 Dhjetor, 2016 08:45

Ajo që dyshohej dhe u përfol muaj më parë ka marrë jetë në formën e një projektligji. Gazeta “Shqiptarja.com”, publikon sot disa dispozita të shtuar në ligjin “Për komunikimet Elektronike”, të cilat mbajnë firmën e dy ministrave, Tahiri e Harito, e të cilat parashikojnë ndër të tjera që komunikimet telefonike e ato elektronike u vihen në dispozicion Shërbimit Informativ, Policisë së Shtetit dhe Policisë Ushtarake.

Në përgjim nga SHSH komunikimet në What's Up, Viber e Facebook. Gati blerja e një pajisjeje të re përgjuese

Postuar në 25 Nëntor, 2016 10:06

Së shpejti nën përgjimin e Shërbimit Informativ Shtetërore do të jenë edhe komunikimet në What's Up, Viber e Facebook. Në mbledhjen me dyert të mbyllura të Komisionit të Sigurisë Kombëtare, SHISH kërkoi një fond për të blerë një pajisje të re përgjuese që i përshtatet kohës dhe avancimit të teknologjisë. "Pajisja aktuale që përdor aktualisht shërbimi nuk ka aftësinë për të kryer përgjime në teknologji të avancuara”, mësohet të ketë deklaruar përfaqësuesi i SHISH në Komisionin e Sigurisë Kombëtarë.

Gjykata detyron SHISH të deklasifikojë analizat vjetore të Sigurimit të Shtetit për vitet ’80-‘89

Postuar në 18 Nëntor, 2016 20:15

Gjykata Administrative e Tiranës ka hapurr rrugën për aksesin në disa dosje të Sigurimit të Shtetit.

Vendimi ka ardhur pas një kërkese të rrjetit gazetaresk BIRN për informacion, bazuar më ligjin për informimin, që përfundoi në shqyrtim gjyqësor.

Më 6 mars 2016, gazetari Gjergj Erebara i BIRN Albania i kërkoi SHISH përmes një kërkese për të drejtë informimi analizën vjetore të Sigurimit për vitet 1980-1989 dhe numrin e personave të ndjekur për figura të ndryshme armiqësore, referuar dosjeve të kategorisë 2A për të njëjtën periudhë.

Pages

Subscribe to RSS - shish