sheshi skenderbej

Pse u përmbyt Bashkia e Tiranës dhe Biblioteka Kombëtare?

Postuar në 26 Qershor, 2018 16:52

Bashkë me Bashkinë e Tiranës u përmbyt edhe Biblioteka Kombëtare, drejtoresha e së cilës, Persida Asllani, ka deklaruar se janë dëmtuar 12 njësi bibliotekare. Në një konferencë për shtyp, Asllani i ka  bërë thirrje Bashkisë së Tiranës për ndërtimin e një biblioteke të posaçme për qytetin, duke shtuar se për vetë BK-në duhet një godinë e re. Thirrja vjen në një kohë kur qeveria deklaron se nuk ka më para për vepra publike të kulturës, të cilat mund të ndërtohen sipas saj vetëm me partneritet me operatorë privatë që kushtëzojnë investimin e tyre me kulla.

Përmbytja i nxjerr benevrekët Bashkisë së Tiranës

Postuar në 23 Qershor, 2018 18:01

Tirana ka një kryebashkiak që po të varë në gjoks medaljet dhe çmimet që i kanë dhënë vërdallë, mund të duket si ata veteranët sovjetikë që dikur mbushin paradat në kujtim të Luftës së Madhe Patriotike. Vetëm se lufta më e madhe e z. Veliaj është me transparencën, për të cilën çuditërisht ka marrë çmim nga ambasada suedeze.

Video/Ca pika shiu ranë mbi 12 milionë euro

Postuar në 23 Qershor, 2018 00:51

Shiu i Tiranës ka përmbytur dje edhe sheshin "Skënderbej", një "vepër" me të cilën Bashkia krenohet shumë dhe merr edhe çmime. Ndoshta një kanal më shumë do të hapet në të ardhmen...

Punë me bythë

Postuar në 23 Gusht, 2017 17:51

Shikojeni këtë njoftim në tabelën elektronike në Tiranë. U rekomandon drejtuesve të automjeteve që të mos i afrohen sheshit “Skënderbej” sepse…ka shumë trafik. Bashkia e Tiranës sugjeron kështu se një mënyrë e mirë për të shmangur trafikun është të shmangësh akset kryesore të kryeqytetit. Kjo thirrje vjen pak pas përurimit me zhurmë dhe dridhje gjunjsh të sheshit “Skënderbej”, që kushtoi 12 mln €, do të jetë për këmbësorë dhe do t’i japë Tiranës tjetër pamje. Bashkia ia bëri qejfin edhe vetes dhe miqve: e shtoi një parkim.

A po përdoret uji i pijshëm për shatërvanet e sheshit "Skënderbej"?

Postuar në 30 Qershor, 2017 11:28

Tirana dhe i gjithë vendi po përjeton ditë të nxehta me temperaturat që kulmojnë mbi 40 gradë. Bashkia e palodhur e Tiranës që s'ke nga ta kapësh se punon ditë natë për qytetin, çuditërisht nuk ka bërë as gjënë më minimale, lagien e rrugëve për të ulur sado pak nxehtësinë që përçon asfalti apo betoni. Mund ta bëjnë kompanitë e pastrimit apo vetë ndërmarrja e Bashkisë, por kjo nuk ka ndodhur për arsye që i di bashkia.

Sheshi "Skënderbej", një gungë kriptofashiste dhe antihumane

Postuar në 16 Qershor, 2017 13:18

Shkrimtarja e njohur shqiptare Flutura Açka ka reaguar ashpër ndaj projektit të sheshit “Skënderbej” të cilin e quan gungë me vlera antihumane që nuk u shërben qytetarëve, por pseudomadhështisë së pushtetit aktual dhe interesave okulte të kryetarit të bashksië. Ajo thotë se e gjithë kjo u krijua për shkak të parkimit nëntokësor, që shumë shpejt do të jepet me konçesion. 

Statusi në fb i Flutura Açkës

Mbi "tepsinë e betonit" në mes të Tiranës**

Postuar në 12 Qershor, 2017 14:21

Rreth 17 milione euro jane shpenzuar ne punimet per sheshin “Skënderbej”. Pa u marrë me procedurat dhe korrupsionin e përfolur, dhe lidhjet e kryetarit të bashkisë me interesat e firmës ndërtuese, dëshiroj të paraqes 10 argumente pse ky shpenzim i madh nuk sjell dobi, por në disa aspekte sjell dëm afatgjatë.

Denoncimi i RD-së: Projekti i sheshit "Skënderbej ndryshon sërish. Pas parkimit shtohet edhe një qendër tregëtare

Postuar në 26 Nëntor, 2016 15:03

Projekti i sheshit “Skënderbej” do të ndryshojë sërish. Pas parkimit që iu shtua projektit fillestar, e që u njoftua me disa foto nga kryeministri Edi Rama në Facebook, duket se poshtë qendrës së Tiranës do të ngrihet edhe një qendër tregëtare. Të paktën kështu njofton gazeta zyrtare e Partisë Demokratike, “Rilindja Demokratike”, sipas së cilës qendra tregëtare është ndërhyrje e vetë kryeministrit në projekt.

Në sheshin Skëndërbej do të ndërtohet, vetëm një kompani paraqet ofertë financiare

Postuar në 18 Gusht, 2016 13:03

Edhe në sheshin Skëndërbej do të ndërtohet. Bashkia e Tiranës ka shpallur kompaninë fituese për ndërtimin e sheshit Skëndërbej. Tashmë, pritet që të fillojë puna për rikonceptimin e këtij sheshi. Sipas gazetës Shqip në tender kanë marrë pjesë tre firma, ku dy prej tyre nuk kanë dorëzuar ofertë. Firma fituese ka kërkuar nga Bashkia e Tiranës 527 milionë lekë të reja për ndërtimin e këtij sheshi.
Sipas dokumenteve, sheshi qendror do të jetë i mbyllur dhe i padukshëm deri në momentin kur dikush shkel brenda tij: një boshllëk në mes të kaosit të qytetit.

Mos po i vjen radha për një nekrologji?

Postuar në 12 Gusht, 2016 22:06

Sot kryeministri Edi Rama shkruante ndër të tjera në postimin e vet në Facebook: "Ato basorelieve që turpëronin edhe Realizmin Socialist, e kanë kryer misionin e tyre të shëmtimit e nuk hyjnë askund si vlerë e trashëgimisë kulturore".

Pages

Subscribe to RSS - sheshi skenderbej