sherbimet sekrete

Dita X dhe kërcënimi i të djathtës ekstreme në Austri

Postuar në 11 Maj, 2019 18:43

Kërcënimi  i të djathtës ekstreme në Austri është më serioz sesa duket. Kjo dëshmohet edhe në një analizë që Neë York Times i bën përpjekjeve të ekstremit të djathtë për t’ë depërtuar në Shërbimin Sekret austriak.

Sybille Geissler, e cila për më shumë se 12 vjet udhëhoqi shërbimin e Inteligjencës në Austri, dëshmoi kohët e fundit në  në parlament në lidhje me përpjekjet e të djathtës ekstreme, që tani është partner i koalicionit në Austri, për të minuar shërbimin e Inteligjencës.

"Survejimi masiv po zëvendësohet me hakerimin masiv"

Postuar në 19 Shtator, 2017 10:51

Edward Snowden, ish- punonjësi i CIA-s që provokoi rrjedhjen më të madhe të informacioneve në historinë e shërbimeve sekrete ka dhënë një intervistë për revistën gjermane “Spiegel”. Survejimi në masë po shkon drejt fundit, thotë Snoëden, sipas të cilit shërbimet sekrete po orientohen drejt hakerimit masiv si zgjidhje. Po kështu, përvoja e kohës sonë na jep një leksion të hidhur: brezi i sotshëm i ri, është më pak i interesuar për privatësinë sesa brezi më i vjetër.

Shteti kundër shtetit – shërbimet amerikane, partnerëve në Izrael: Trump nuk është i besueshëm

Postuar në 12 Janar, 2017 19:09

Mediat izraelite raportojnë sot për një zhvillim që mund të prekë marrëdhniet mes Izraelit dhe SHBA-së. Gazeta “Haaretz” referon raportimet e një gazetari investigativ, Ronen Bergman, sipas të cilit komunittei i shërbimeve sekrete amerikane, ka paralajmëruar shërbimet izraelite që të mos ndajnë informacione të klasifikuara me shërbimet e administratës Trump pasi ato mund të rrjedhin drejt Rusisë dhe Iranit.

Trump tallet hapur: Shërbimet le të hetojnë. Por kompjuterët kanë komplikuar jetën tonë

Postuar në 29 Dhjetor, 2016 11:32

Pasi fitoi zgjedhjet duke poshtëruar gjithë establishmentin, Donald Trump ka nisur shoën e tij të preferuar. Duke kapur titujt dhe duke qenë lajmi.Ai është shfaqur dje me Don King, figura e mirënjohur e boksit, në resortin Mar-a-Lago në Florida. Duke qëndruar te porta Trump ka folur lirshëm për Izraelin, hetimet për sulmet kibernetike të Rusisë etj..

Kreu i ekstremit të djathtë në Holandë, Geert Wilders, i hetuar nga shërbimet sekrete për lidhje me Izraelin

Postuar në 05 Dhjetor, 2016 12:20

Kreu i partisë së ekstremit të djathtë në Hollandë, Geert Wilders, i cili ka qëndrime të qartë antimyslimane, ëshhtë hetuar nga shërbimet sekrete të vendit, për lidhje me Izraelin.

Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja hollandeze, “De Volkskrant”, e cila sqaron se hetimi është bërë në vitet 2009-2010. Shërbimet sekrete kanë hetuar “lidhjet e tij me Izraelin dhe mundësinë e ndikimit të tyre në besnikërinë ndaj vendit”, citon gazetën në fjalën, e përfitshmja izraelite “Haaretz”.

Alarmi i shërbimeve çeke: Operacionet e Rusisë në media, kërcënim për NATO-n dhe BE-në

Postuar në 04 Shtator, 2016 10:57

“EuObserver” shkruan sot për një raport vjetor të shërbimit sekret çek duke u përqendruar të evidentimi i atij që quhet: kërcënimi rus. Shërbimi çek BIS vlerëson se aktivitetet e kinezëve dhe rusëve në këtë vend anëtar të BE-së, zënë vendin kryesor mes të huajve, duke veçuar këtu rusët.

Paul Wolfowitz: Ndërhyrja në Irak, sipas gjykimeve të shërbimeve sekrete. Nëse do dinim se Saddami nuk kishte armë, nuk do kishim pushtuar

Postuar në 27 Gusht, 2016 14:54

Paul Wolfowitz, ish-këshilltar i Presidentit Bush dhe një nga njerëzit e akuzuar si planfikues i luftës në Irak, ka dhënë një intervistë për gjermanen “Der Spiegel”, përmes së cilës ka bërë disa vlerësime edhe për situatën e sotme.

Wolfowitz hedh poshtë akuzën se ai është autor i luftës në Irak, ndërkohë që pranon se goidtja ndaj regjimit të Saddam Hussein, u bë jo mbi prova, por mbi bindje të përgjithshme. Ky është ndoshat edhe qëndrimi më skandaloz përderisa pranohet se një shtet u shkatërrua për nevoja imediate sigurie të një shteti tjetër dhe mbi bazë perceptimi.

Shefi i shërbimeve sekrete egjiptiane: Seriali “Tom&Jerry”, deri diku përgjegjës për ekstremizmin në Lindjen e Mesme

Postuar në 04 Maj, 2016 20:36

Njeriu shpall fajtor edhe “Tom&Jerry”, dy personazhet gazmorë dhe aq të dashur për të gjithë. Aktin e kriminalizimit të serialit që ka nisur të shfaqet që në vitin 1940, e ka bërë shefi i shërbimeve sekrete egjiptiane, Salah Abdel Sadek, sipas të cilit, përleshjet e dhunshme të Tomit dhe Xherrit kanë sjellë ftohjen e rinisë, neutralizimin e ndjeshmërisë së saj ndaj akteve të dhunshme.

Goditja e radhës e ISIS në Europë, shërbimet sekrete paralajmërojnë rreziqe në Britani, Itali dhe Gjermani

Postuar në 26 Prill, 2016 16:02

Njësi të Shtetit Islamik janë aktive në Europë dhe ato kanë fituar kapacitet për t’iu shmangur monitorimit nga shërbimet sekrete perëndimore. Kreu i Sherbimit Kombëtar Inteligjent në SHBA, James Clapper ka deklaruar dje se njësitë janë operative në Britaninë e Madhe, Gjermani dhe në Itali dhe se ato po përpiqen që të sulmojnë civilët në këto vende. Clapper ka folur në një takim të organizuar nga “Christian Science Monitor” dhe sipas asaj që rezulton, shërbimet perëndimore nuk kanë ndonjë ide se kush është objektivi i radhës.  

 

“Serbia hodhi 20 milionë $ për destabilizimin e Shqipërisë. Dosjet nuk u hapën sepse dezintegroheshin mijëra familje. Enveri...kishte të drejtë për Luftën”

Postuar në 19 Shkurt, 2016 04:32

Ish-kryeministri dhe ish-president i Republikës, Sali Berisha ka dhënë dje një intervistë për “Channel One” ku ka prekur thuajse të gjitha temat kryesore të 25 viteve të fundit. Kanë rëndëis të theksohen disa momente, pasi Berisha ka qenë pjesë e vendimmarrjes, e cila jo rrallë i ka lënë qytetarët të hutuar, të zhgënjyer dhe shpesh pa përgjigje. Pse nuk u hapën dosjet, çfarë roli kanë shërbimet e huaja në fillimin e pluralizmit dhe disa konsiderata për Luftën dhe Enver Hoxhën, janë disa momente që po i përcjellim më poshtë:

Për fillimet e pluralizmit:

Pages

Subscribe to RSS - sherbimet sekrete