shekulli

“Xhamia, investimi më i madh i Turqisë në Shqipëri vitet e fundit”

Postuar në 12 Tetor, 2017 09:55

Gazeta “Shekulli” ka sulmuar sot qeverinë shqiptare përmes një opinioni kritik për marrëdhnëiet me Turqinë. Drejtuesi i Zyrës së Shtypit të Koço Kokoëdhimës, Arben Rrozhani, e titullon opinionin: “Ditmir, këndoje një këngë”, si formë sugjerimi për sukses ndaj ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati. Ideja është e thjeshtë në ironinë e vet: meqë në Politikën e Jashtme nuk ja themi, hajde të kopjojmë fqinjët e suksesshëm. Rasti më i thjeshtë është ai i ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiç, që ja merr këngës në pritje zyrtare e ndoshta ky është sekreti që Serbia po ecën jo keq.

Bujqësia dhe sfidat e sigurisë ushqimore

Postuar në 04 Gusht, 2017 17:50

Bujqësia është shtylla kurrizore e ekonomisë shqiptare, de facto dhe de jure. Ndonëse statistikisht ajo përbën vetëm 20 për qind të GDP, ka të punësuar rreth gjysmën e popullsisë së vendit. Por në këto 27 vite ekonomi tregu, sektori i bujqësisë ka mbetur më i pazhvilluari, pse jo dhe më i paintegruari, ku shumica dërrmuese e fermerëve shqiptarë vazhdojnë të prodhojnë, deri-diku, sipas mënyrës kooperativiste të tipit leninist. Njëlloj si në periudhën e para 46-ës, duke zhvilluar një prodhim miks për nevojat e vetushqimit dhe vetmbajtjes së familjes fshatare.

Taksa e pronës dhe Kadastra Fiskale, brenda vitit

Postuar në 06 Korrik, 2017 10:56

Gazeta “Shekulli” shkruan sot për taksën e pronës së paluajtshme, që pritet të miratohet brenda këtij viti, krahas krijimit të kadastrës fiskale që do të do të përmbajë të plota të dhënat për sipërfaqen e pronës dhe vlerën e saj. Gazeta referon një raport të Fondit Monetar Ndërkombëtar, sipas të cilit “niveli më i arsyeshëm i taksës së pronës mund të jetë nga niveli minimal 0.075 për qind deri te niveli më i lartë 0.15 për qind i vlerës së tregut të pronës dhe do të paguhet një herë në vit”.

"Në Shqipëri ekziston rreziku i vendosjes së një regjimi personal të Edi Ramës"

Postuar në 05 Korrik, 2017 11:19

Paskal Milo, aleat i përhershëm i Edi Ramës dhe PS-së përveç këtyre zgjedhjeve, ka dhënë një intervistë për gazetën “Shekulli” ku zbulon frikën e tij nga fitorja e fundit elektorale e socialistëve. Sipas Milos, kryetar i Partisë Demokracia Sociale – historian me profesion – ka arsye për të patur frikë për atë që po ndodh në Shqipëri.

Kryeministri u mburr me legalizimet dhe akuzoi hipotekat. “Shekulli”: Kanë marrë leje legalizimi vetëm 40% e objekteve

Postuar në 19 Qershor, 2017 10:23

Deklarata e djeshme e kryeministrit për legalizimet, pra se procesi në fjalë ka ecur shumë shpejt, por qytetarët bllokohen në Hipotekat e kontrolluara nga LSI, kaloi jo pa zhurmë. Një shashkë që dëshmn se Edi Rama nuk ka patur kontrollin e qeverisë së vet, ndonëse në katër vjet thoshte se “po bëjmë shtet”.

“Asnjë Pazar. Të shpëtojmë Shqipërinë nga Edi Rama!”

Postuar në 03 Maj, 2017 09:55

Koço Kokëdhima, kryetar i lëvizjes “Zgjidhja”, ka menduar të dalë sot me një editorial të vetin që merret me trajtimin e krizës politike në vend. Editoriali shfaqet në ditën kur është njoftuaar takimi mes kreut të PD-së dhe kryeministrit Edi Rama, mes të cilëve Kokëdhima, duket se zgjedh të parin në funksion të kauzës së zgjedhjeve të lira.

Ambasada ruse përgënjeshtron skenarin e gazetës “Shekulli”

Postuar në 14 Prill, 2017 17:49

Mediat shqiptare përcollën dje një lajm se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mund të bëhej shenjëstër e një atentati të organizuar jashtë vendit, me qëllim destabilizimin e situatës në Shqipëri. U tha se për këtë skenar Shërbimi Informativ Shtetëror ka informuar kryeministrin dhe ministrin e Brendshëm dhe se Garda e Republikës ka rritur masat e sigurisë për kryetarin e opozitës. Gazeta Shekulli shkoi edhe më tej, duke akuzuar Rusinë se qëndron pas këtij skenari.

Kokëdhima në rolin e zëdhënësit të Berishës dhe Metës: Zgjidhje, largimi i Ramës kryeministër

Postuar në 10 Prill, 2017 09:08

Dy ditë pas takimeve Kokëdhima- Meta dhe Kokëdhima – Basha, gazeta “Shekulli” ka dalë me një editorial në thelbin e të cilit është Zgjidhja që ofrohet nga “një lider I mirë”. Cila është kjo zgjidhje që sugjerohet me shkrim nga Arben Rrozhani? Kjo zgjidhje është shtyrja e zgjedhjeve për në vjeshtë.

Vëzhgim: Deputetja e PD-së, opinion në gazetën Shekulli

Postuar në 05 Nëntor, 2016 17:08

Gazeta "Shekulli" rikthen një zotim solemn të Edi Ramës për plehrat

Postuar në 20 Shtator, 2016 09:27

Zgjati vetëm 3 vjet zotimi solmen i Edi Ramës për ndalimin e importit të plehrave. Gazeta “Shekulli” ka risjellë një fjalim të kryeministrit Rama, për ndalimin e importit të plehrave, të cilin qeveria e miratoi menjëherë pas ardhjes në pushtet, por që 3 vite më vonë e amendon për të lejuar importin e mbetjeve.

*   Një pjesë e fjalës së kryeministrit në seancën plenare, datë 3 tetor 2013, gjatë diskutimi të projektligjit “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10463, datë 22.09.2011 “Për menaxhimin e integruar të mbetjeve”, të ndryshuar”.

Nga Edi Rama

Pages

Subscribe to RSS - shekulli