shba

Dorëzohet Thaçi/Pro Amerikës çdo vendim, ose shteti ynë nuk ka të ardhme

Postuar në 10 Mars, 2020 17:08

Hashim Thaçi ka kërkuar sot që e gjithë klasa politike kosovare të marrë vendime që janë në përputhje me kërkesat e SHBA. Me një shënim të shkurtër në Facebook, Thaçi, në cilësinë e Presidentit të Republikës ka nënvizuar se ky kurs vë në pikëpyetje edhe vetë ekzistencën e shtetit.

Covid-19 dhe mosbesimi kinezo-amerikan si terren i favorshëm për teoritë e konspiracionit

Postuar në 08 Mars, 2020 18:12

 

Frika është ajo që po përhapet më shpejt se virusi. Fabrikat janë mbyllur. Rrugët janë bllokuar. Fshatra të tëra janë izoluar. Qytete janë kthyer në karantinë. Përhapja e COVID-19 është kriza më e rëndë sociopolitike me të cilën liderët kinezë janë përballur që nga protesta e Tiananmen e vitit 1989. Kriza i ka kaluar kufijtë e Kinës. Përhapja e virusit përtej kufijve - dhe reagimi në panik ndaj kësaj përhapjeje - do të ketë efekte të thella në ekonominë globale, politikën, sigurinë dhe qeverisjen.

Amerika punon për shqiptarët. Një tezë që ende nuk është shpjeguar

Postuar në 06 Mars, 2020 12:43

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të shqetësuara se Serbia po blen armë ruse. Ja një lajm që të bën të kuptosh rëndësinë që Amerika për botën. Sipas raportimeve mediatike SHBA i kërkon Serbisë të ndërpresë menjëherë transaksionet e blerjes së armëve nga Rusia, ose mund të ketë sanksione.

Këtë kërcënim bëri SHBA pak muaj më parë edhe ndaj Turqisë që bleu sistemin S 400 nga Rusia.

Pra bëni si them unë ose do ju vendos sanksione. Do ju lë pa bukë. Kjo është politika e shtetit më demokratik në botë.

Dajë Semi i jep fund botës së vet/ShBA firmosin marrëveshjeje paqeje me talebanët

Postuar në 01 Mars, 2020 01:57

Pas 19 vjetësh konflikti të armatosur lufta kundër terrorizmit në Afganistan ka përfunduar me disfatë për Shtetet e Bashkuara të Amerikës. 
Media të ndryshme raportojnë për nënshkrimin e një marrëveshjeje paqeje mes të Dërguarit Special të ShBA për Pajtimin e Afganistanit, Zalmay Khalilzad dhe njërit prej themelues e të lëvizjes Talebane, Mullah Abdul Ghani Baradar.

 

Ofensiva ruso-siriane në Idlib, Turqia kthen sytë sërish nga SHBA

Postuar në 28 Shkurt, 2020 17:55

Perëndimi me SHBA në krye ka dhënë sot një tjetër shfaqje të pozicionit qesharak që ka marrë në botë për shkak të inkoherencës së madhe që ka krijuar mes predikimit për paqe, ligjit ndërkombëtar që e ka imponuar vetë dhe nevojës për të bërë çfarë i leveridis kudo. Rasti e solli që të jetë Turqia në pozitën e vendit që ka nevojë sot për mbështetje. Po ajo Turqi që sillet pa pyetur shumë për SHBA dhe BE kur vjen puna për situatën në Siri, apo blerjen e sistemeve mbrojtëse ruse.

SHBA krijon seksion për "dekriminalizimin e dhënies së shtetësisë"

Postuar në 28 Shkurt, 2020 13:00

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të trajtojë në rrugë ligjore – instiucionale procesin e denatyralizimit, që është në fakt revokim i shtetësisë. Departamenti i Drejtësisë ka njoftuar në faqen e vet online se është krijuar seksioni përkatës për denatyralizimin në kuadër të Divizionit Civil për Imigrimin dhe Veprimin Ligjor. 

Kjo lëvizje nënvizon angazhimin e Departamentit për të vendosur para drejtësisë kriminelët e luftës, agresorët seksualë dhe të tjerë mashtrues që kanë marrë shtetësinë në mënyrë ilegale

Politikë me Amerikën në krah, jo politikë amerikane

Postuar në 27 Shkurt, 2020 22:04

Albin Kurti ka njoftuar se nga data 15 mars do të heqë në mënyrë të kushtëzuar tarifën për mallrat serbe. Ka rëndësi të theksohet kushtëzimi, pasi në deklarimin e vet Kryeministri i Kosovës bëri me dije se nëse Serbia nuk reagon proporcionalisht, tarifa do të rikthehet. 

Mund të mos jesh dakord me këtë qëndrim, por ai është njoftuar nga z. Kurti që pa ardhur në pushtet duke premtuar reciprocitetin. 
Në Kosovë po luajnë politikisht kundër këtij akti, kurse në Tiranë loja është më tinzare. 

Europa po e mendon seriozisht divorcin nga Amerika

Postuar në 27 Shkurt, 2020 11:47

 

Koronavirusi, në ShBA nisin testimet klinike me remdesivir

Postuar në 25 Shkurt, 2020 21:46

Zyrtarët amerikanë të Shëndetësisë kanë nisur testimet klinike kundër coronavirusit CoVid – 19 duke përdorur remdesivir, një medikament i prodhuar nga “Gilead Sciences Inc”. 

Testimet po kryhen mbi pacientë të shtruar dhe të prekur nga virusi i tanishëm dhe i pari mes tyre është një amerikan që ka qenë në karantinë në anijen “Diamond Princess”.

Studimi po kryhet në një qendër në Nebraska dhe medikamenti është prodhuar për luftën kundër Ebolas dhe Marburgut. Ndërkohë Kina dhe ShBA janë në krye të vendeve që pretendojnë se së shpejti do të kenë vaksinën kundër CoVid - 19.

Richard Grenell caktohet drejtor në detyrë i Shërbimit Kombëtar Inteligjent të ShBA-ve

Postuar në 20 Shkurt, 2020 12:43

Richard Grenell, ambasador i ShBA në Gjermani dhe i Dërguar Special i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Serbi-Kosovë është caktuar drejtor në detyrë i Shërbimit Kombëtar Inteligjent. 

Lajmin e ka njoftuar në tuiter, Trump që shkruan për Grenell se është një “ambasador shumë i respektuar” teksa ka falenderuar drejtorin aktual në detyrë, Joe Maguire. 

Pages

Subscribe to RSS - shba