shba

A do mbështesë Shqipëria ShBA në vendimin për njohjen e Lartësive Golan si territor izraelit?

Postuar në 26 Mars, 2019 11:28

Presidenti amerikan Donald Trump e ka bërë fakt zyrtar njohjen nga ShBA të Lartësive Golan si territor izraelit. Ai ka firmosur një proklamatë gjatë vizitës së kryeministrit izraelit Beniamin Netanyahu në Shtëpinë e Bardhë duke kaluar nga fjalët në vepra. 

Trump foli për një hap historik dhe e argumentoi atë me mbrojtjen e Izraelit nga sulmet armiqësore, që vijnë nga Lartësië Golan…Sekretari i Përgjithshëm i OKB, tha qartë se statusi i Lartësive Golan nuk ka ndryshuar. Këtë e deklaroi një zëdhënës i OKB

Ndryshon harta gjoestrategjike e Mesdheut Lindor

Postuar në 20 Mars, 2019 11:21

Nënshkrimi këtë të mërkurë në Jeruzalem i  marrëveshjes mes Greqisë, Qipros dhe Izraelit për gazjellësin East-Med po ndryshon hartën gjeostrategjike të Mesdheut Juglindor.

Prania e sekretarit amerikan të Shtetit në firmiosjen e marrëveshjes ndërqeveritare sipas analistëve është një sinjal i qartë  për rolin e tre vendeve nënshkruese në çështjet e sigurisë në rajon.

Lufta sekrete e SHBA në Somali

Postuar në 20 Mars, 2019 10:13

Sulmet ajrore amerikane në Somali, numri i të cilëve është "rritur ndjeshëm"  dy vitet e fundit, kanë vrarë shumë civilë përveç luftëtarëve të organizatës Al-Shabab, të akuzuar se janë të lidhur me Al Kaedën.

Sipas OJQ-ve që mbrojnë  të drejtat e njeriut, nga prilli 2017 ka pasur mbi 100 sulme me avionë telekomanduar  pa pilot, disa herë  më shumë se në Libi dhe Jemen së bashku.

Sondazhet, një arsye pse SHBA po hesht për krizën në Tiranë dhe pse skenari rus nuk po funksionon

Postuar në 12 Mars, 2019 17:03

Ish-kreu i Shërbimit Informativ Kombëtar Fatos Klosi mendon se pa protestave të PD-së nuk qëndron Rusia. Në nëj intervistë për gazetën shqiptarja.com ai ndër të tjera tha:

Një ditë më parë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj e treti kështu pyetjen për ndëryrjet e rusëve gjatë një interviste për Channel One:

Ekskluzive/Tensionimi i Ballkanit, skenar amerikan: Hyrje e shpejtë në BE, amnisti për të korruptuarit

Postuar në 06 Mars, 2019 01:42

 

Në nëntor të vitit 2018, përfaqësues të pushtetit dhe opozitës nga Serbia, Mali i Zi, Shqipëria dhe Kosova kanë qenë në një takim me dyer të mbyllura në Departamentin Amerikan të Shtetit, ku merrte pjesë edhe John Bolton, këshilltari për Sigurinë i presidentit amerikan, Donald Trump.

SHBA shpall terroristin e radhës

Postuar në 01 Mars, 2019 10:46

Me rënien e Shtetit Islamik, Shtetet e Bashkuara shpallin kundërshtarin e radhës në të ashtuquajturin front kundër terrorizimit. Bëhet fjalë për Hamza Bin Laden, djalin e ish-kreut të Al Kaedës, për të cilin ka dyshime se ka nisur riorganizimin e celulës terroriste.

Për këdo që jep të dhëna për vendndodhjen e tij, Uashingtoni ka vendosur një shpërblim prej 1 milionë dollarësh, siç thuhet në njoftimin për shtyp të strukturave kundër terrorizmit të departamentit amerikan të shtetit.

Arabia Saudite emëron një grua si ambasadore në SHBA

Postuar në 24 Shkurt, 2019 13:58

Arabia Saudite ka emëruar për herë të parë një grua si ambasadore  në SHBA, teksa marrëdhëniet midis dy vendeve aleate janë në krizë për shkak të vrasjes së gazetarit Jamal Kasogki.

Princessha, Rima Bint Bandar do të zëvendësojë Princin, Halid bin Salman, vëllain e vogël të trashëgimtarit të Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, i cili u emërua ministër i Mbrojtjes. Ajo është gruaja e parë që merr një post kaq të rëndësishëm në diplomacinë saudite.

Ndarja e Jugosllavisë në 1977 linte Preshevën jashtë Serbisë

Postuar në 20 Shkurt, 2019 09:34

Sekretari i CIA-s e kishte identifikuar si "konfidencial" dokumentin e  shkruar në Mynih në vitin 1977, pas një takimi të agjentëve të CIA-s amerikane dhe shërbimit gjerman  BND.

Plani parashikonte ndarjen e Jugosllavisë në dy blloqe të mëdha. Njëri nën ndikimin gjerman dhe tjetri nën influencën e e SHBA. Dhe nëse shohim situatën aktuale, gjithçka ndodhi sipas këtij plani, thotë gazeta serbe, Kurir.

Lëmshi sirian edhe më i mpleksur pas 8 vitesh lufte

Postuar në 19 Shkurt, 2019 02:43

Vendimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të tërhequr trupat nga Siria ka krijuar situatë cilësisht të re në vend, por edhe në rajon. Pikëpyetja e parë që është shtruar brenda vetë politikës amerikane është se çfarë do të ndodhë me kurdët të cilët kontrollojnë 1/3 e territorit sirian dhe kanë qenë aleatët më të mirë të SHBA deri më tani.

Defaktorizimi i burokratëve të BE-së. SHBA flet për njohje, Mogherini për normalizim

Postuar në 18 Shkurt, 2019 22:55

Dy ditë më parë mediat e rajonit qarkulluan një letër që presidenti amerikan Donald Trump i ka dërguar homologut serb, Aleksander Vuçiç, përmes së cilës kërkon njohjen e Kosovës. Ky tekst, ku nuk përmendet ndonjë kusht specific për dialog, e zhvendosi në plan të dytë çështjen e shumëdiskutuar të tarifës 100% mbi mallrat serbe që mbahet nga qeveria e Kosovës. Arsyeja është e thjeshtë: Njohja e Kosovës është qëllimi dhe në fund pa të asnjë lloj dialogu nuk ka kuptim. Që këtej merr shumë kuptim edhe qëndresa e qeverisë së z. Haradinaj.

Pages

Subscribe to RSS - shba