shaptilografisti

Zbardhet marrëveshja/Cakaj drejton OSBE-në. Ja çfarë do bëjë në këmbim

Postuar në 01 Janar, 2020 20:40

Sot Shqipëria ka marrë zyrtarisht drejtimin e OSBE-së. Ministri i Jashtëm në Detyrë Gent Cakaj ka dhënë njoftimin duke lënë të kuptohet se detyrën e kryesimit do ta ushtrojë ai. 

Letër konfidenciale e Akademisë së Shkencave: Krahasimi i Edi Ramës me Skënderbeun, me pasoja

Postuar në 31 Dhjetor, 2019 12:58

 

"Të Kripura" mësojnë nga burime konfidenciale se Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në krye të së cilës qëndron Skënder Gjinushi, ka nisur një letër konfidenciale për Zëdhënësen e qeverisë, znj. Elisa Spiropali. Letra është në përmbajtje një lloj sugjerimi dhe këshillimi për zonjën, lidhur me përdorimin nga ana e kësaj të fundit e krahasimeve publike të Kryeministrit me atë që historiografia shqiptare e ka shpallur hero kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu. 

Leverdis ta quajnë Republikë

Postuar në 29 Dhjetor, 2019 03:08

 

Shqipëri 2019.

Ka parlament, por nuk ka opozitë parlamentare. Ka Parlament, por sms e një njeriu vlen më shumë se ligji. 

Ka President, por dekretet e tij nuk zbatohen. Është në procedurë shkarkimi, por duhet firmë e Gjykatës Kushtetuese. 

Ka shkelje kushtetute, të drejtash? Orë e çast. Nuk ka Gjykatë Kushtetuese.

Ka varfëri të trashëguar siç na thonë. Ama kilometri i rrugëve që shtrohen kushton 20 milionë euro. 

Seriali “Besëlidhja”, në pritje të episodit: Duke u lutur për shqiptarët e Mi!

Postuar në 17 Dhjetor, 2019 09:44

 

Mirëmëngjes! 

Sot është dita e 22-të që nga tërmeti i 26 nëntorit. Rituali është kthyer. Edhe për ata që jetojnë në çadra. Ha bukë, fle, çohesh, lan dhëmbët, dëgjon muzikë, nisesh për punë. 

Lajmet mos i harro! Çfarë ka ndodhur sot? Ja ta hap pak cel apo radion në makinë. Pret të dëgjosh se çfarë është bërë. Fundja kjo ka rëndësi. 

Biseda me Alex Soros/Rama i dorëzuar: Nuk kam më fuqi të shpresoj tek e ardhmja e vendit tim

Postuar në 03 Dhjetor, 2019 22:53

Redaksia e “Të Kripura” ka arritur të shohë një shkëmbim mesazhesh mes kryeministrit Edi Rama dhe djalit të miliarderit Xhorxh Soros, Alex. Pasi ky i fundit i shpreh keqardhjen dhe solidaritetin z. Rama i garanton mbështetjen për lehtësimin e pasojave të tërmetit, vijon përgjigja e z. Rama me fjalët: Lot…

I dashur Alex! 

Thellohet kriza e BE-së/Presidentin francez po e pushkatojnë me pështymë në mes të Tiranës

Postuar në 19 Tetor, 2019 14:00

Para tri ditësh, dikush nuk harroi të sillte në media rastin e pushkatimit nga francezët të Themistokli Gërmenjit nga francezët gjatë Luftës së Parë Botërore. Arsyeja është fare drejtvizore: Franca na ka inat. Ja një shembull. 

Ekskluzive/Del në botim libri Shënime për opozitën

Postuar në 27 Maj, 2019 01:55

Burime nga Drejtoria e Komunikimit në Kryeministri bëjnë me dije për “Të Kripura” se së shpejti del në qarkullim vepra e radhës e z. Edi Rama, “Shënime për opozitën”. Titulli krijon tingëllime të ngjashme me librin “Shënime për Kinën” të Enver Hoxhës, por është lënë i tillë meqenëse aty ka edhe kritika, por edhe vëzhgime për opozitën. 

Pse na streson Shqipëria

Postuar në 27 Prill, 2019 17:18

 

Sondazhi “Gallup 2019 Global Emotions” ka gjetur se 59% e grekëve kishin përjetuar stres gjatë 24 orëve të fundit, nivel ky më i larti në botë. Në vend të dytë vjen Shqipëria me 55%, pasuar nga Qiproja, Italia dhe Portugalia. 

Për grekët mund të hamendësojmë se janë të stresuar për shkak të krizës që nuk mbaron, në Itali sepse ka një akumulim të gjatë emotiv me politikën, Qiproja dhe Portugalia për arsye që nuk i gjejmë dot.

Po Shqipëria?

A do vijnë humoristët e Shqipërisë në pushtet?

Postuar në 22 Prill, 2019 19:46

 

Satirë politike në kombinim me përhapjen në kohë rele dhe globale. Ja një realitet që po trondit themelet e establishment politik dhe ekonomik në mbarë botën. Komedianët – ata që të bëjnë të qeshësh duke menduar – janë shndërruar në pika referimi jo vetëm për të ankoruar kritikën e asaj që përndryshe nuk thuhet, por edhe për shpresën për ndryshim.

Ekskluzive/Qeveria shqiptare angazhon Robert Mueller për hetimin e lidhjeve ruse të Lulëzim Bashës

Postuar në 24 Mars, 2019 23:57

Pas përfundimit të hetimit për Donald Trump, prokurori i Posaçëm, Robert Mueller do të hetojë edhe lidhjet e mundshme ruse të Lulëzim Bashës. Kërkesa i është bërë zoti Muller nga qeveria shqiptare përmes Departamentit Amerikan të Drejtësisë dhe ajo ka referuar për këtë letërporosinë që ka ardhur nga SHBA. Po kështu sipas burimeve nga qeveria shqiptare në dritë kanë dalë të dhëna të reja që meritojnë një hetim të pavarur.

Pages

Subscribe to RSS - shaptilografisti