shantazhi

Virusi që nxori lakuriq politikën e shantazhit ndaj Kosovës për heqje taksash

Postuar në 31 Mars, 2020 21:16

Situata e tanishme e pandemisë na sjell në vëmendje në një dritë tjetër, të papritur disi, aspekte të debatuara të politikës. 

Presidenti: Ambasada e SHBA ka shantazhuar zëdhënësin tim. Shpresoj të jetë lojë e Rilindjes

Postuar në 21 Nëntor, 2019 16:33

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaron se zëdhënësi i tij është shantazhuar nga një ambasadë e huaj. Përmes një postimi në Facebok, Meta thotë se shantazhin e ka bërë një ambasadë e huaj.

Po, zëdhënësi im, z.Tedi Blushi është shantazhuar në emër të një Ambasade të huaj në Tiranë, që të tërheqë një postim të bërë sot paradite për shkak të detyrës brenda 30 minutash.

Kam kërkuar hetim të menjëhershëm.

"Thaçi është i shantazhueshëm. Nuk mund të negociojë në emër dhe për Kosovën"

Postuar në 01 Dhjetor, 2018 13:33

Kreu i Lëvizes Vetëvendosja, Albin Kurti, i ka dhënë një intervistë gazetës “Koha Ditore”, përmes së cilës shpreh disa pikëpamje të vetat për zhvillimet në Kosovë. Ndër të tjera Kurti është pyetur për besueshmërinë e Hashim Thaçit si negociator i marrëveshjes me Serbinë në Bruksel, që sipas tij po kryhet në pozita të pabarabarta, pikërisht për shkak të presidentit të Kosovës.

A mund t'i besohet një policie që shantazhon dëshmitarët e një krimi?

Postuar në 21 Nëntor, 2018 00:55

Gazeta “Panorama” shkruante dje për seancën gjyqësore ndaj katër të pandehurve Dejvi Bitraj, Eugen Bitraj, Marsel Alla dhe Kridens Alla që akuzohen për vrasjen e Marvi Mihalit, vrasje e cila bëri bujë sespe u krye për një cellular. Në shkrimin e vet gazeta sjell në vëmendje dëshminë e Armend Haxhiut, personit që shiti celularin që u bë shkak për vrasjen dhe të tre djemve të tjerë, Xhuljo Memo, Gynter Jaupi dhe Xhoshlin Shata, kushëri i viktimës. Shkruan gazeta: 

Pas dackës në referendum, Perëndimi nis shantazhin ndaj Maqedonisë

Postuar në 02 Tetor, 2018 13:37

Perëndimi është hedhur në një sulm të paprecedentë në Maqedoni, duke synuar që të kapitalizojë si fitore atë që në fakt ishte humbje. Referendum për emrin dhe marrëveshjen e Prespës sinjalizoi zbythjen e dominimit perëndimor në këtë vend ballkanik, të paktën në formën që ajo manifestohej deri më tani.

Ndërkohë që kreu i opozitës maqedonase, kreu i VMRO-DPMNE, Hristian Mickovski ka kërkuar zgjedhje të reja, përfaqësues të Perëndimit kanë kundërvepruar duke përdorur të dyja gjuhët: ofertën dhe kërbaçin.

PD duhet të sqarojë: Me çfarë e shantazhon ministri i Brendshëm Kryeministrin?

Postuar në 29 Maj, 2018 10:44

Nisi me një audiopërgjim të transmetuar nga selia e partisë, vijoi me një protestë që u trumbetua si prag revolucioni, po vazhdon me karikaturën politike në komisionet parlamentare.

Partia Demokratike dështoi në menaxhimin dhe kapitalizimin e çështjes “Xhafa”. Akuza pas akuzash, në thelb të aksionit të saj mbeti dëshira për të larguar ministrin e Brendshëm dhe një mori spekullimesh të cilat me kokfortësi i quan fakte të pakundërshtueshme. Më keq akoma, PD-ja nuk është në gjendje të prodhojë edhe artikulime orgjinale por shërbehet me kontributet e mediave.

Profesori bën shërbimin e fundit me një shantazh alla PS

Postuar në 18 Qershor, 2017 13:47

Partia ka nevojë profesori përgjigjet. Servet Pëllumbi, djali i të cilit kandidon me PS-në ka dhënë një dorë në menaxhimin e problemit Ilir Meta. Në një prononcim për gazetën "Panorama", Pëllumbi ka paralajmëruar Metën me publikimin e " fakteve të padëshirueshme" nëse Meta vijon të deklarojë se ai ka qenë në përballje si askush me Berishën. Duket se presidenti i zgjedhur ka prishur ca nerva derisa ka shkundur edhe moralistin e PS-së që po u thotë shqiptarëve se për Metën ka dosje të cilat ai i njeh. Cila është vlera e këtij morali, e këtij racionalizimi sekretesh dhe shantazhi?

Profesorët e stabilitetit/Nga gjuha e shantazhit tek inspektimet e pularive

Postuar në 24 Prill, 2017 21:51

Nga pasiguritë për të ardhmen e vendit dhe rreziqet e destabilizimit që LSI shikonte në horizontin politik të Shqipërisë, udhëheqësi i saj është tërhequr nga deklaratat “bombastike” dhe ka nisur shëtitjet në pularitë e rretheve nga ku po jep mesazhe se qytetarët kanë nevojë për produkte cilësore, duke iu referuar natyrisht vezëve që konsumon elektorati shqiptar, si një produkt me vlera të larta dietike. Pra nga meraku për një qeveri besimi, Ilir Meta ka filluar të shqetësohet për cilësinë e vezëve që hanë shqiptarët.

Procedim penal për ministrine Brendshëm. Pajisja përgjuese ende pa adresë

Postuar në 20 Qershor, 2016 14:03

Prokuroria e Përgjithshme ka nisur procedimin penal ndaj ministrit të Brendshëmn, Sajmir Tahiri. Procedimi pason kallëzimin e bërë nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë “për kërcënimet dhe shantazhet ndaj gjyqtarit të Tiranës Arjan Aliaj dhe trupës gjyqësore në përgjithësi”. Ndërkohë vijon hetimi për pajisjen përgjuese, për të ciln organi i akuzës po dëshmohet i paaftë që ta marrë nën administrim. As misioni “Interforce” dhe as Ministria e Brendshme drejtuar nga Sajmir Tahiri nuk po japin pajisjen, për të cilën pretendojnë se ka kryer vetëm trajnime. 

Shënim: I shantazhuar dhe pa kurajo

Postuar në 30 Shtator, 2015 18:01

Ilir Meta duket se i mbijetoi stuhisë politike që u ngrit kundër tij në lidhje me çështjen CEZ. Deklarimet e sotme të ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri dhe Bashkim Finos, se koalicioni është solid, i kanë dhënë fund rolit prej spektatori që mbajti Edi Rama në këtë histori, duke shënuar në mos një tërheqje, distancimin nga presioni kundër aleatit të tij.

Subscribe to RSS - shantazhi