shalsi

O Tempora o mores!

Postuar në 12 Shtator, 2018 14:55

Qeveria nuk ndalet në malinjitetin për t’ë çuar deri në fund një Pazar betoni që mbështetet fort nga kryeministri Rama. Pamvarësisht pozicionit komik ku e ka gjetur veten pas opinionit negativ të BE-së për çështjen e Teatrit, kryeministri përmes Eduard Shalsit ka hedhur në media një argument akoma edhe më cinik në lidhje me aferën “Fusha”, nga e cila mesa duket ka vendosur të mos heqë dorë.

Deliri i Mëkëmbësit! (Video)

Postuar në 05 Korrik, 2018 23:59

Seanca parlamentare e 5 korrikut përveçse për miratimin e projektligjit që i hap rrugë shembjes së Teatrit Kombëtar do të mbahet mend edhe për fjalimin e deputetit socialist Eduard Shalsi.

Ish-mëkëmbësi i Ramës në Bashkinë e Tiranës përdori shprehjen e përdorur nga Ciceronit “O tempora! O mores!” për të përkufizuar qëndrimin e atyre që janë kundër shembjes.

Ciceroni shprehet kundër pabesisë dhe korrupsionit në atë periudhë në kuptimin “Oh çfarë kohësh! Oh çfarë zakonesh!

Tërheqje e përkohshme: "Ligji për importin e mbetjeve do të rishikohet"

Postuar në 21 Shtator, 2017 09:16

Eduard Shalsi, nismëtari i ligjit për importin e mbetjeve ka dhënë një intervistë për “Report Tv”. Ai komenton zhvillimet e fundit, duke u përpjekur të sqarojë paqartësitë juridike mbi tërheqjen e qeverisë nga nisma e cila për opozitën duhet zgjidhur duke votuar dekretin e presidentit Nishani. Më poshtë intervista:

Përse u tërhoq projektligji, presion nga qytetarët apo prapaskenë?

Tërheqja e qeverisë nga ligji i mbetjeve, lajm i mirë. Mungesa e arsyeve, lajm i keq

Postuar në 20 Shtator, 2017 12:02

Sot në Komisionin Parlamentar të Veprimtarive Prodhuese është debatuar për ligjin e mbetjeve. Një ditë më parë, Partia Socialiste tërhoqi projektligjin duke argumentuar se do ta diskutojë me komunitetetet. Më tej akoma, si për të konfirmuar këtë reflektim, propozesi i projektit, Eduard Shalsi, është tërhequr nga nisma, duke deklaruar se opinioni është manipuluar.

“Po shohim mundësinë e heqjes së taksave për mbetjet që hyjnë në Shqipëri”

Postuar në 25 Tetor, 2016 15:25

Sot Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka zhvilluar një takim me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pozicionuar së fundmi kundër ligjit për importin e mbetjeve. Basha tha se rikthimi i ligjit dëshmon pafytyrësinë e Edi Ramës, cilësi kjo tanimë konsensuale në përshkrimin e këtij të fundit.

Importi i mbetjeve drejt finalizimit. Kreu i Komisionit të Veprimtarive Prodhuese Shalsi si zëdhënës i industrisë

Postuar në 14 Shtator, 2016 10:56

Importi i mbetjeve është tashmë në proces finalizimi. Ndonëse shumica në pushtet e bëri një ndër kauzat e veta këtë çështje kur ishte në opozitë, sot ajo po inicion projektligje të kundërta me qëndrimet e deridjeshme. Në një intervistë për gazetën “Shekulli” nismëtari i këtij projektligji, Eduard Shalsi, thotë se është pranuar kërkesa e shoqërisë civile për të mos lejuar importin e mbetjeve që destinohen për djegie.

Ky padashur thotë përherë të vërtetën: “Në 2013 u ndalua importi i mbetjeve sepse na duhej të investigonim shqetësimin që të huajt kishin vazhdimisht”

Postuar në 08 Korrik, 2016 15:23

Disa deputetë socialsitë kanë rikthyer në qendër të vëmendjes çështjen e importit të mbetjeve urbane. Është kryetari i Komisionit Parlamentar të Veprimtarive Prodhuese, Eduard Shalsi, që po mbron iniciativën ligjore, e cila synon të lejojë importin. “Qëndrimi është që të lejojmë industritë e riciklimit të sjellin jo mbetje por lëndë të parë sekondare. Nuk ndryshon gjë për mbetjet e rrezikshme e ato jo të rrezikshme që ligji ndalon për t’u asgjësuar e depozituar në Shqipëri”, deklaroi Shalsi.

Shalsi angazhohet të shpëtojë nga falimenti industrinë e riciklimit

Postuar në 07 Korrik, 2016 17:21

Pas depozitimit në Kuvend të projektligjit që kërkon ndryshimin e ligjit për mbetjet, duke lejuar importin e disa kategorive, deputeti i PS dhe njëkohësisht kryetar i Komisionit të Veprimtarisë, Eduart Shalsi ka deklaruar se iniciativa ka si qëllim shmangien e falimentimit të industrisë ricikluese në Shqipëri. "Disa vjet më parë qeveria mori masën e moratoriumit për mbetjet. Shpresonim që industria e riciklimit të përdorte sa më shumë lëndë vendase, por ishte e pa mjaftueshme për të mbajtur industritë në gjendje pune.

Transparenca e vërtetë e kësaj qeverie është bërë që para 2013-ës(video)

Postuar në 21 Tetor, 2015 20:36

Opozita akuzoi së fundmi se disa firma që i përkasin deputetëve socialistë kanë fituar para publike përmes tenderave, apo edhe pa tendera. Kreu i opozitës dhe edhe shifra. Qeveria, që ka përditësuar grafikisht faqen “transparenca.al” duke bërë me të zezë krahun e opozitës, jep versionin e vet që është në thelb si më poshtë: “Përgjigje për akuzat e opozitës: a) Prej vitit 2009, kompania “Eurogjici” ka një kontratë shërbimi me OSHEE-në, për ruajtjen dhe shoqërimin e vlerave monetare.

Subscribe to RSS - shalsi