shaban murati

Hajnia në këto anë ka folur përherë Shqip

Postuar në 12 Prill, 2019 12:44

Ish-diplomati dhe studiuesi Shaban Murati shkruan sot në gazetën “Dita” për situatën e krijuar sipas tij nga i ashtuquaturi “toptan-Pazar” në raportet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Zoti Murati e konsideron tërheqjen e qeverisë së Tiranës për VKM-në e pronave në bregdet dorëzim, shenjë inferioriteti dhe pasojë të strategjisë së Nikos Kotzias për përfshirjen në diskutime të të gjithave çështjeve, “të qena e të paqena” në diksutimin me Shqipërinë. Kështu, sipas Muratit, është krijuar një lidhje kushtëzuese mes problemeve të ndryshme duke sjellë humbje vetëm për vendin tonë.

Donald, Donald, Donald...

Postuar në 15 Shtator, 2018 15:10

Ish-ambasadori Shaban Murati bën këtë vëzhgim në faqen e vet në Facebook: 

Nuk ka protokoll diplomatik dhe etik në botë që të shpjegojë se përse një ambasador perëndimor në largim, përveç se me figurat kryesore të shtetit, duhej të zhvillonte takime lamtumire me peshqit e mëdhej të politikës shqiptare, të cilët i ka bërë copash dhe e kanë bërë copash gjatë mandatit të tij diplomatik në Shqipëri. Kjo të kujton një barceletë të bukur shkodrane të kohës së komunizmit:

Partneritet strategjik apo Protektorat?

Postuar në 05 Gusht, 2018 15:17

Cila duhet të jetë marrëdhënia  e Shqipërisë me Turqinë? Ja një pyetje e cila pavarësisht se në realitetin diplomatik, politik, ekonomik dhe ushtarak të shekullit të 20-të, gjen kryesisht përgjigje pozitive, sfidohet nga narrativat historike që përbëjnë bazën e asaj që mund të quhet ngrehina ideologjike e shtetit shqiptar.

"Franca bllokon hapjen e negociatave me Shqipërinë"

Postuar në 16 Prill, 2018 12:15

Shaban Murati, gazetar dhe ish-ambasador, shkruan sot në “Gazeta Shqiptare” për rolin e pamerituar sipas tij që Bashkimi Europian po i njeh Serbisë. Sipas tij, BE-ja po e toleron Beogradin zyrtar, edhe pse ky i fundit me presidentin e vet Vuçiç, nuk po e kushtëzon në asnjë drejtim politikën e vet të Jashtme me angazhimin për integrimin në BE.

Një debat i munguar për raportet Shqipëri-Rusi

Postuar në 19 Shkurt, 2018 13:20

Shaban Murati, publicist dhe ish-diplomat shkruan sot në “Gazeta Shqiptare”për qëndrimin e Rusisë ndaj faktorit shqiptar në Ballkan. Dke referuar ndonjë shkrim të zyrtarëve rusë dhe mandej një seri shkrimesh të mediave ruse për Kosovën, Murati nënvizon se nga Moska buron një propagandë antishqiptare disproporicionale. 

Pazar "me standarde" për hapjen e negociatave? "Hollanda, kusht Shqipërisë llokmën e TAP-it"

Postuar në 05 Shkurt, 2018 11:42

Shaban Murati, ish-diplomat dhe ish-këshilltar i ministrit të Jashtëm, shkruan sot në një opinion në “Gazeta Shqiptare” për realitetin e negociatave ku ka hyrë Shqipëria me vende të BE-së.

"Shqipëria duhet të kërkojë përfshirjen e çështjes çame në Traktatin e ri të Bashkëpunimit dhe të Miqësisë me Greqinë"

Postuar në 23 Tetor, 2017 08:29

Shaban Murati, gazetar, publicist dhe ish-diplomat shkruan sot në “Gazeta Shqiptare” një opinion rreth marrëdhëieve mes Shqipërisë dhe Greqisë. Duke e nisur opinionin me atë që e quan ndërhyrje të paprecedentë të Athinës zyrtare në punët e brendshme të vendit tonë, kjo për rastin e deklaratës së fundit kur pala greke përmendi edhe çështjen “Tahiri”, Murati sugjeron që në bisedimet e Kretës të përfshihet edhe çështja çame.

Rreziku rus një aspekt, por edhe nacionalizmi i porositur duhet marrë në analizë

Postuar në 08 Maj, 2017 09:04

Shaban Murati vijon edhe sot në një opinion në “Gazeta Shqiptare” me idenë e depërtimit rus në Ballkan. Duke e artikuluar këtë tezë në kufijtë e një obsesioni, Murati, diplomat dhe publicist i njohur, shkruan se kësaj radhe kemi të bëjmë me një etapë të re të angazhimit të Rusisë në Ballkan. Ai e merr spunton nga një deklaratë e ambasadorit rus në BE, Vladimir Chizhov, sipas të cilit “Rusia ofron alternativën ruse në vend të integrimit euroatlantik për Maqedoninë dhe shtetet e tjera të Ballkanit”.

Një tezë mbi lobin serb në Tiranë

Postuar në 13 Shkurt, 2017 08:54

Shaban Murati, ish-ambasador dhe gazetar, shkruan sot në “Gazeta Shqiptare” mbi rrezikun e tensionimit serb në Ballkan. “Tensioni serbe ndaj Kosovës janë edhe për Shqipërinë”, titullohet shkrimi, i cili nis më një përshkrim të akteve diplomatike provokative serbe në javët e fundit. Sipas Muratit kjo strategji synon të evidentojë Beogradin si aktor lider në Ballkan, sa kohë që do të perceptohet se ai ka në dorë stabilitetin e tij.

Sulmohet Trump, kemi të bëjmë me një intelektual "ndryshe". Sulmohet Lu, kemi të bëjmë me antiamerikanë!!!

Postuar në 06 Shkurt, 2017 11:49

Sot në media janë publikuar dy reagime ndaj asaj që quhet sulmi ndaj politikës amerikane në Ballkan. Reagimi kryesor është i ish-diplomatit Shaban Murati në “Gazeta Shqiptare”, sipas të cilit goditja publike që po i jepet disa ambasadorëve amerikanë në Ballkan, pasqyron në fakt një skenar të dirigjuar nga ata që ai i quan “strategjistët e Kremlinit”. Serbia, Maqedonia, Republika Srpska dhe Shqipëria hyjnë në listën e këtij operacioni rus që është në fakt skenari i vetëm i analizave të Muratit.  

Pages

Subscribe to RSS - shaban murati