sanksionet

Hapja e Varoshës, BE drejt sanksioneve ndaj Turqisë

Postuar në 26 Nëntor, 2020 15:28

Parlamenti Europian ka adoptuar dje një amendament që hap rrugën për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë për shkak të hapjes prej kësaj të fundit të Varoshës, qytetit bregdetar të Qipros. Amendamenti i depozituar nga Partia Popullore Europiane përcakton se:

Këshilli i Europës duhet të ruajë pozicionin e tij të unifikuar vis-à-vis me veprimet ilegale dhe të njënashme të Turqisë, të ndërmarrë veprime dhe të vendosë sanksione ndaj Turqisë

A do të unifikohet Europa kundër Turqisë?

Postuar në 10 Shtator, 2020 12:19

Keyeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, ka bërë një përpjekje të fundit për të shmangur përplasjen me Turqinë për hapësirat detare në Mesdheun Lindor. 
Përmes një opinioni të publikuar në tri nga mediat kryesore në botë, “Times”, “Frankfurter Allgemeime Zeitung” dhe “Le Monde”, Mitsotakis bën thirrje për dialog me Ankaranë, por jo në kushtet e tanishme të presionit. 

Ne kemi nevojë për dialog, por jo nën tytën e armës. Ajo çfarë e kërcënon sigurinë e vendit tim, kërcënon edhe stabilitetin e të gjitha vendeve anëtare të BE-së

Merkel: BE ka detyrimin të mbështesë Greqinë. Blloku i paunifikuar për sanksione ndaj Turqisë

Postuar në 28 Gusht, 2020 15:09

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se të gjitha vendet e Bashkimit Europian kanë një detyrim për të mbështetur Greqinë në dvergjencat e saj në Mesdheun Lindor.

Qeveria e paralajmërimeve

Postuar në 05 Korrik, 2020 21:33

Shkelësit e rregullave në kushtet e pandemisë do të ndëshkohen me gjoba apo burg. Paralajmërimin e ka bërë Kryeministri i vendit Edi Rama, që ka bërë thirrje që njerëzit të mbajnë maska në vende të mbyllura.

Nuk është e qartë se çfarë e shtyn kryeministrin të njoftojë personalisht masat administrative dhe penale për ata që quhen shkelës, kur ligji vetë e parashikon qartë këtë. Aq më tepër nuk ka kuptim ky paralajmërim kur çdo masë teorikisht apelohet në gjykatë. Ndoshta z. Rama po bën me dije masat në fuqi për të shmangur vendosjen e sanksioneve.

Në prag të krizës humanitare, Caritas: Të hiqen sanksionet për Libinë, Iranin, Venezuelën dhe Sirinë

Postuar në 07 Maj, 2020 02:01

Caritas Internationalis, një bashkim i 165 organizatave katolike që operojnë në 200 vende të ndryshme, ka paralajmërur se pasojat e pandemisë së koronavirusit do të jenë shumë më të rënda sesa vetë sëëmundja nëse nuk veprohet shpejt. 

Pasojat e pandemisë po japin prova se mund të jenë edhe më të rrezikshme dhe vdekjeprurëse sesa ndikimi i vettë virusit sidomos për komunitetet e ekspozuars që jetojnë në vendet më të varfra

është shprehur ndër të tjera sekretari i Përgjithshëm Aloysius John.
 

Fotolajm/Në Qom të Iranit

Postuar në 21 Mars, 2020 16:09

Një foto që ilustron kohën tonë, më saktë atë që do të jetë koha jonë nga këtej e tutje. Në Iran duket se po bëhet batërdia nga pandemia dhe askush nuk po do të dijë më. Sanksionet e kanë gjunjëzuar Teheranin zyrtar në këtë përballje që duket se do të ketë kosto marramendëse dhe të paprecedentë në histori.

Merkel-Putin: Nord Stream do të bëhet edhe pse nuk do SHBA

Postuar në 12 Janar, 2020 12:55

Mediat e ndryshme shkruajnë për dakordësinë mes Gjermanisë dhe Rusisë për ndërtimin e gazsjellësit Rryma Veriore 2(Nord Stream 2) brenda vitit 2021. Kancelarja gjermane Angela Merkel ishte në Rusi dhe gjatë një konference të përbashkët për shtyp me presidentin Vladimir Putin deklaroi se:

Shpresoj se në fund të këtij viti, apo në 4 muajt e parë të vitit tjetër puna do të jetë mbaruar dhe gazsjellësi do të fillojë të punojë

Ajo e ka cilësuar projektin si tërësisht ekonomik, ndaj si i tillë ai nuk duhet paragjykuar.

Blerja e sistemit rus Pantsir, paralajmërim për sanksione të SHBA ndaj Serbisë

Postuar në 06 Nëntor, 2019 12:35

Gazeta serbe “Vecernje Novosti” shkruan se në Serbi pritet të shkojë këtë të premte kreu i Task Force 231, Thomas Zarzecki, për shkak të njoftimit të blerjes nga Serbia të sistemit rus Pantsir që kombinon raketa, artileri dhe armë mitralimi duke u cilësuar si një ndër armët më efektive kundër sulmeve ajrore. Serbia porositi katër bateri të tilla në vitin 2018 dhe Vuçiç e konfirmoi blerjen në tetor të këtij viti.

Me kë është Shqipëria në Siri?

Postuar në 15 Tetor, 2019 02:44

U mendua se ishte një rrokadë e organizuar në terren. Amerikanët dilnin jashtë sepse nuk dëshironin më të luftonin në Siri, turqit hynin brenda. Presidenti amerikan Donald Trump e mbrojti tërheqjen me faktin se SHBA nuk ka pse të angazhohet në luftëra të pafundme tribale që zhvillohen prej qindra vjetësh. Kur sapo u duk se pazari ishte mbyllur, plasi çështja kurde. Po me kurdët? Si mund të braktisen ata kaq kollaj?

Komisioni Europian paralajmëron Rumaninë: Mos mbroni të korruptuarit ose do keni sanksione

Postuar në 14 Maj, 2019 15:04

Komisioni Europian ka kërcënuar qeverinë e Rumanisë se do të ndërmarrë masa të forta ligjore nëse nuk anullohen ligjet që cenojnë pavarësinë e gjykatave dhe luftën kundër korrupsionit. Komisioni i ka nisur një letër Bukureshtit zyrtar përmes zv. presidentit të Komisionit, Frans Timmermans ku shprehet shqetësimi për disa amendamente në Kodin Penal që krijojnë de facto pandëshkueshmëri për krimet.

Pages

Subscribe to RSS - sanksionet