sanksione

Sanksione Turqisë edhe nga BE-ja

Postuar në 12 Nëntor, 2019 12:31

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian kanë miratuar së fundmi një mekanizëm që mundëson vendosjen e sanksioneve ndaj personave dhe bizneseve turke. Sanksionet që mund të vendosen me këtë mekanizëm përfshijnë kufizim udhëtimesh, ngrirje të llogarive bankare dhe përjashtim nga e drejta për transferim fondesh nga BE-ja.

Shkak për vendimin është bërë shkelja e Zonës Eksluzive Ekonomike të Qipros për të cilën Ankaraja zyrtare ka bërë të qartë se nuk e njeh në formën dhe sipërfaqen që e pretendon Nikozia.

SHBA: Sanksione Turqisë për blerjen e S-400

Postuar në 11 Nëntor, 2019 15:23

Shtetet e Bashkuara të Amerikës paralajmërojnë Turqinë se do të nënshtrohet ndaj sanksioneve nëse nuk heq dorë nga blerja e sistemit rus S-400. Këshilltari për Sigurinë në Shtëpinë e Bardhë, Robert O’Brien than ë rrjetin CBS se së shpejti në Kongres do të kalojnë akti që e vendos Ankaranë zyrtare nën sanksione dhe sipas tij kjo do të ketë mbështetje bipartizane shumë të madhe.

Hyjnë në fuqi sanksionet e njëanshme të SHBA ndaj Iranit

Postuar në 07 Gusht, 2018 09:53

Prej orës 7 të mëngjesit të kësaj të marte kanë hyrë në fuqi sanksionet amerikane ndaj Iranit, të cilat ishin hequr pas arritjes së marrëveshjes historike për programin bërthamor në vitin 2015.

Shtetet e Bashkuara zyrtarizuan në mënyrë të njëanshme valën e parë të sanksioneve që lidhet me transaksionet financiare, importet e lëndëve të para, sektorët e automobilave dhe aviacionit civil.

Zemërimi i Koresë së Veriut pas bllokadës ekonomike

Postuar në 24 Dhjetor, 2017 12:23

Koreja e Veriut i quajti sanksionet e fundit të OKB-së "si një sulm të dhunshëm mbi sovranitetin e vendit dhe një akt lufte që shkatërron paqen dhe stabilitetin e Gadishullit Korean dhe gjithë rajonit".

Sipas njoftimit, të Ministrisë së Jashtme Koreano Veriore, armët bërthamore të Koresë së Veriut janë një mjet parandalimi që synon vetëmbrojtjen dhe nuk janë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

BE kërcënon Korenë e Veriut

Postuar në 19 Tetor, 2017 12:52

Liderët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do t'i kërkojnë Koresë së Veriut t'i japë fund planeve të saj për të blerë armë bërthamore dhe raketa balistike. Udhëheqësit e vendeve të bllokut do të diskutojnë vendosjen e sanksioneve edhe më të rrepta se ato të vendosura nga OKB.

Sipas njoftimit, thuhet se Këshilli Europian do t'i kërkojë Penianit të "braktisë programet  për blerjen e armëve bërthamore dhe raketave balistike në mënyrë të plotë, të verifikueshme dhe të pakthyeshme".

Erdogan kërcënon me sanksione kurdët e Irakut

Postuar në 21 Shtator, 2017 14:31

Teksa  manovrat e vazhdueshme të ushtrisë turke në kufirin me Irakun nxjerrin në pah shqetësimin e Ankarasë për referendumin që autoritetet e Kurdistanit kanë njoftuar për të hënën e ardhshme, Erdogan ka kërcënuar kurdët e Irakut me sanksione ekonomike.

Duke folur në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, presidenti turk i bëri thirrje qeverisë lokale të Masud Barzanit të anulojë referendumin, duke argumentuar se referendumi do të hapë një cikël të ri të konflikti dhe jostabiliteti në Lindjen e Mesme.m"Mos filloni një proces që do t'ju privojë edhe nga ato që keni"-deklaroi Erdogan.

OKB i ndërpret naftën dhe eksportet Koresë së Veriut

Postuar në 12 Shtator, 2017 09:12

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi njëzëri vendosjen e sanksioneve të reja për Korenë e Veriut, duke vendosur një reduktim me 10% në furnizimet e saj me naftë dhe gaz. Miratimi i këtij vendimi shënon raundin e 8-të të sanksioneve ndaj Phenianit për shkak të testit të gjashtë bërthamor që kreu më 3 shtator.

BE-SHBA, i hapur opsioni për sanksione ndaj Gruevskit

Postuar në 21 Prill, 2017 20:40

Zvarritja e krizës politike në Maqedoni duket se do të detyrojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian të ndërmarrin një hap izolues ndaj ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, të cilit i është kërkuar të mos pengojë formimin e qeverisë së re.Gazeta greke “To Ethnos” raporton se aktorët e BE-së kanë hedhur në tryezë çështjen e sanksioneve ligjore kundër Gruevskit por edhe zyrtarëve të tjerë të VMRO-DPMNE-së dhe për të parandaluar zhvillimet kaotike në Maqedoni.

Përçarje mes vendeve të BE për Rusinë, Italia kundër sanksioneve të propozuara nga Britania e Franca

Postuar në 21 Tetor, 2016 10:10

Samiti i krerëve të Bashkimit Evropian nxorri në pah përçarjen që ekziston mes vendeve të Unionit lidhur me Rusinë. Britania dhe Franca ishte në krye  të atyre vendeve që kërkuan sanksione të reja kundër Moskës, por ky propozim ka hasur në kundërshtimin e Italisë që ka dashur të njihet me konkluzionet e raportit për Rusinë. Kryeministri Mateo Renzo kërkoi të ndahet çështjen e sanksioneve kundër Rusisë në lidhje me Ukrainën me ato në lidhje me Sirinë.

BE zgjat me 1 vit sanksionet ndaj Rusisë, ministri i Jashtëm gjerman akuzon NATO-n se po nxit luftë

Postuar në 18 Qershor, 2016 09:46

Bashkimi Evropian shtyu zyrtarisht për një vit sanksionet e miratuara kundër Moskës pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014. Sanksionet  ndalojnë kryesisht nvestimet dhe importet e produkteve të gadishullit në Europë.

Vendimi që pritej për të shtyrë sanksionet deri më 23 qershor 2017 u mor gjatë Këshillit të BE-së, ku ishin të pranishëm përfaqësues të Shteteve Anëtare."Këto masa do të zbatohen për qytetarët dhe kompanitë e vendosura në territorin e Krimesë dhe Sevastopolit”-deklaroi një prej anëtarëve të Këshillit.

Pages

Subscribe to RSS - sanksione