sander lleshi

Ministër vetëm për firmë

Postuar në 12 Nëntor, 2018 21:47

Pasi humbën betejën e argumentimit, mediat pranë pushtetit, por edhe kryeministri Edi Rama që sot tundi letra – përgjigje nga rrjetet sociale, i janë kthyer cilësive të Presidentit brenda individit Ilir Meta. Pra këto që po ndodhin me mosdekretimin e Sandër Lleshit, apo Lleshajt, lidhen me manovrat politike të Ilir Metës që është ai që është e të tjera.  Por demokracia është edhe lojë procedurash që janë garancia se instinktet personale do të mbahen të kufizuara brenda një korpusi rregullash. Për këtë arsye është e udhës që të renditen disa fakte rreth çështjes “Lleshi” apo “Lleshaj”:

Lihet mënjanë “arroganca kushtetuese”, lutje Presidentit për dekretim

Postuar në 12 Nëntor, 2018 14:36

Kryeministri Edi Rama ka nxituar paraditen e sotme t’i lehtësojë në maksimum punën Presidentit të Republikës, Ilir Meta, duke vënë në lëvizje çdo përgjigje që ka në dorë për zgjidhjen e ngërçit për ministrin e Brendshëm. 

Ja edhe kërkesa e zv.ministrit të brendshëm, Sandër Lleshi, për Presidentin e Republikës. Tani Presidenti është i lirë të zgjedhë intepretimin që do dhe në njërën rrugë a tjetrën, ta mbyllë procesin me dekretimin e ministrit të brendshëm, siç i'a kërkon Kushtetuta e Shqipërisë

Kryeministri i përgjigjet presidentit për ministrin e Brendshëm

Postuar në 12 Nëntor, 2018 13:01

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në tuiter rreth pytetjeve të Presidentit për Sandër Lleshin, aktualisht zv.ministër i Brendshëm. Përmes një shkrese drejtuar kreut të shtetit, kryeministri thotë se çështjet e ngritura janë sqaruar më parë:

 

Meta, 14 pyetjet për Sandër Lleshin

Postuar në 12 Nëntor, 2018 12:33

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka autorizuar publikimin e pyetjeve – josekrete – që i ka drejtuar Ministrisë së Mbrojtjes për Sandër Lleshin, për të cilin zyra e Presidentit përdor të dy mbiemrat. Janë gjithësej 14 pyetje të pubikuara sot ndërkohë që Kryeministria ka deklaruar se do të njoftojë sot Presidentin për kërkesat e tij. Në tesktin e njoftimit kreu i shtetit ka menduar që të përfshijë edhe këtë fjali:

Berisha thirrje punonjësve të Forcave të Rendit: Mos zbatoni urdhërat e Sandër Lleshit. Janë nul

Postuar në 09 Nëntor, 2018 21:11

Ish-kryeministri Sali Berisha ka sot gjatë një interviste për “Abc News” se emërimi në detyrën e zv.ministrit të Brendshëm të Sandër Lleshit është antikushtetues, antiligjor. Duke iu referuar ligjit për Këshillin e Ministrave dhe Kodit të Procedurave Administrative, Berisha tha se caktimi i tij bie ndesh me çdo normë juridike, çka e bën çdo akt të ndërmarrë këtej e tutje nul. Berisha u ka bërë thirrje të gjithë punonjësve të Forcave të Rendit të mos zbatojnë asnjë urdhër të Sandër Lleshit sepse ato nuk kanë bazë ligjore.

A ka bazë ligjore emërimi i Sandër Lleshit si zv.ministër i Brendshëm?*

Postuar në 07 Nëntor, 2018 15:13

Kushtetuta në nenin 1 pika 1 të saj parashikon shprehimisht se 1. Shqipëria është republikë parlamentare. Ky parashikim nuk është vetëm një normë deklarative. Fakti që Shqipëria përcaktohet si një republikë parlamentare, do të thotë që organi legjislativ në vend ka kompetenca të shumta kontrolli mbi veprimtarinë e organeve të tjera. Kjo nuk do të thotë që Kuvendi është organi më i lartë në vend, pasi në këtë rast vlen parimi i ndarjes së pushtetuteve, i sanksionuar në nenin 7 të Kushtetutës.

Kontrolli presidencial nënkupton të drejtën e refuzimit të një ministri

Postuar në 06 Nëntor, 2018 18:50

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama doli sot në Parlament për të mbajtur ndër të tjera edhe leksion kushtetues të kompetencave të tij dhe të Presidentit. Sipas leximit të z. Rama dhe atyre që i kanë shkruajtur fjalën, Presidenti ka 12 kompetenca, mes të cilave asnjë për të Refuzuar propozimet e Kryeministrit për anëtarët e kabinetit qeveritar.

Nga zv.shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë në zv. ministër të Brendshëm

Postuar në 06 Nëntor, 2018 12:02

Sandër Lleshi është caktuar sot në detyrën e zv.ministrit rë Brendshëm pasi Parlamenti votoi dekretin e Presidentit të Republikës për shkarkimin e Fatmir Xhafajt.
Lleshi do të drejtojë de facto Ministrinë e Brendshme, por jo si titullar i saj për shkak se Presidenti refuzoi dekretimin e tij për arsye që janë lënë të kuptohen se kanë të bëjnë me sigurinë, por që nuk janë përcjellë qartësisht dhe zyrtarisht. Po kështu Parlamenti ka shmangur thirrjen në seancë dëgjimore informuese të përfaqësuesve të Presidencës, sipas sugjerimit të kreut të Shtetit.

Presidenti: I gatshëm të informoj Kuvendin në çdo kohë për mosdekretimin e Sandër Lleshit

Postuar në 05 Nëntor, 2018 14:14

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka përcjellë sot për mediat një përgjigje zyrtare për çështjet që janë ngritur nga kryeministri Edi Rama që ka paralajmëruar veprime të mëtejshme për çështjen “Lleshi”. Përmes zëdhënësit Tedi Blushi, presidenti deklaron gatishëmërinë për të informuar Kuvendin e Shqipërisë. Më poshtë njoftimi i plotë: 

I vetmi iluzion është Gjenerali i refuzuar nga Komandanti

Postuar në 03 Nëntor, 2018 22:49

Po bëhet zhurmë e madhe – pakicat janë të zhurmshme thotë kryebashkiaku Veliaj – se pse Ilir Meta, president i Republikës nuk dekreton emërimin në detyrë të Sandër Lleshit si ministër të Brendshëm.

Pages

Subscribe to RSS - sander lleshi