samiti

Shah i vështirë në Mesdhe*

Postuar në 25 Mars, 2019 14:27

 

Ajo që filloi "aksidentalisht" në një restorant në Moskë sot ka evoluar në një marrëdhënie strategjike. Bëhet fjalë për bashkëpunimin e Greqisë - Izraelit - Qipros. Kjo tregon se çfarë është i aftë të bëjë vendi ynë kur ka vazhdimësi në politikën e jashtme, pa marrë parasysh se cila qeveri është në pushtet.

Thaçi përbetohet: S’do lejoj Pazar me Kosovën

Postuar në 01 Mars, 2019 13:10

Hashim Thaçi ka shpeshtuar daljet e tij nga Tirana kohët e fundit në mbrojtje të idesë së tij për korrigjim territoresh me Serbinë.

Pas darkës me kryeministrin Rama te enjten te “Padam” ai sfrytëzoi samitin e Diasporës për të qartësuar se marrëveshja e mbështetur prej tij nuk parashikon shkëmbim territoresh. Madje ai tha se do ta mbrojë me trupin e tij çdo cënim të integritetit territorial të Kosovës.

Samiti Trump-Putin zhgёnjyes*

Postuar në 17 Korrik, 2018 13:44

Ministria e Jashtme ruse e ripostoi njё tweet tё Trumpit duke i vёnё atij kёsisoj vulёn zyrtare tё Kremlinit. Presidenti amerikan nё postimin e tij  akuzon SHBA-nё e si rrjedhojё edhe vetveten, si pёrgjegjёs pёr raportet e kёqia me Rusinё, madje shkruan, kjo sepse SHBA ka vepruar "me budallallёk". A ёshtё SHBA vet fajtore, qё shёrbimi sekret rus ka ndёrhyrё me haker nё autoritetet elektorale partiake dhe qё presidenti rus ka pushtuar Krimenё?  Kjo ёshtё thjesht qesharake, por edhe njё veprim i paparё ndonjёherё nё historinё e re amerikane.

Trump është rrezik për Qytetërimin, jo për Shqipërinë

Postuar në 12 Korrik, 2018 16:06

Samiti i NATO-s që u mbajt së fundmi në Bruksel, ishte në të vërtetë një plate ku presidenti amerikan Donald Trump shpalosi pikëpamjet e tij kundër politikës gjermane në raport me Rusinë. Ai ka publikuar një video të takimit të tij të parë me sekretarin e Përgjithshëm të Aleancës, Jens Stoltenberg, gjatë të cilit presidenti amerikan deklaron hapur se politika gjermane e energjisë është paradoksale në raport me faktin se ajo kërkon te Rusia një partner që në fushën e sigurisë e cilëson armik apo kundërshtar. Sipas Trump është budallallëkt që të financosh një politikë të tillë.

Fundi i të drejtave si kurs për "shpëtimin" e Europës*

Postuar në 26 Qershor, 2018 10:29

A mundet kancelarja Angela Merkel pas samitit të migracionit t'i prezantojë partnerit të saj të koalicionit Horst Seehofer një zgjidhje, se do mund të kthehen në Itali refugjatët, të cilëve u është refuzuar kërkesa për azil? Jo. Nëse ajo do të arrijë diçka në këtë front, i duhet të gjejë zgjidhje bilaterale. Duke u nisur nga qendrimi i vetedijshëm i qeverisë së re italiane në Romë kancelares vetëm mund t'i urojmë fat.

Ide pa rezultat, mbetet në ajër çështja e emigrantëve

Postuar në 25 Qershor, 2018 10:01

Pa rezultate të prekshme u mbyll samiti i 16 udhëheqësve të BE-së, të cilët u takuan të dielën në Bruksel për çështjen e emigrantëve.

Burime nga Komisioni Evropian folën për një takim "të dobishëm" të udhëheqësve europianë, të cilët do të punojnë për propozime më specifike lidhur me çështjen e menaxhimit të migracionit. Një prej pikave ku u ra dakord ishte disbursimi i paketës së dytë të 3 miliardë euro për Turqinë.

Problemi i refugjatëve, Merkel do samit të jashtëzakonshëm

Postuar në 17 Qershor, 2018 17:45

Kancelarja gjermane mund të thërrasë një samit të jashtëzakonshëm për çështjen e refugjatëve. Sipas gazetës gjermane Bild, do që minisamiti i jashtëzakonshëm ka gjasa të zhvillohet në fund të javës së ardhshme, përpara mbledhjes Këshillit Evropian më 28 dhe 29 qershor. 

Kancelari dëshiron të shohë në samit Greqinë, Italinë dhe Austrinë, ndërsa nuk dihet nëse në këtë takim do të marrin pjesë Spanja dhe vendet e Ballkanit. Javët e fundit kancelarja po ndeshet me një presion të fortë nga partneri i saj në koalicion dhe ministri i brendshëm Horst Zeechofer. 

Çarmatoset Koreja e Veriut

Postuar në 12 Qershor, 2018 03:47

Samiti mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut është bërë realitet duke shkruar një moment historic dhe kapërcyer dyshimet e momentit të fundit që e vunë në pikëpyetje atë. Mediat kanë përcjellë momentet e takimit mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe liderit koreanoverior, Kim Jong-un në Singapor, në hotelin “Capella” në Sentosa.

Kapriçozi Trump “braktis” samitin e G7

Postuar në 10 Qershor, 2018 11:02

Presidenti amerikan, Donald Trump hodhi në erë përpjekjet e G7 për një front të përbashkët të 7 vendeve më të industrializuara të botës. Ai u tërhoq në momentet e fundit nga nënshkrimi i deklaratës së përbashkët, duke sqaruar se ishte i zhgënjyer nga qëndrimi i kryeministrit të Kanadasë.

Vuçiç i jep një dorë "mikut Edi" në Tiranë: Nuk jam si Rama që lyp nëpër Europë

Postuar në 31 Maj, 2018 19:25

“Unë kam një qasje të ndryshme nga Edi Rama, unë nuk dua të lyp për çfarëdo lloj arsyeje". Kështu i është përgjigjur presidenti serb Aleksandër Vuçiç pyetjes së gazetës franceze “Le Monde”, lidhur me Samitin e vendeve të Ballkanit Perendimor  që u mbajt në Sofje.

Pyetja ka qenë nëse ka ende kuptim të duash të hysh në BE para vitit 2020, pas qëndrimeve të Macron se “BE fillimisht duhet të reformohet dhe pastaj të zgjerohet”.

Pages

Subscribe to RSS - samiti