salvini

Kthesa e Salvinit/ Krah Lëvizjes 5 Yjet për qeverinë e Mario Draghi-t

Postuar në 06 Shkurt, 2021 21:44

Mario Draghi siguroi mbështetjen e dy partive kryesore të Italisë, për të formuar qeverinë e re dhe për të nxjerrë vendin nga kriza. Kjo erdhi pasi Lëvizja 5 Yjet dhe Lega e Matteo Salvinit, përkatësisht populistët e majtë dhe të djathtë, lanë mënjanë mëritë dhe i dhanë mbështetje atij që mund të bëhet kryeministri i ri italian.  

Ne jemi gati. Jemi forca politike kryesore në vend, pra një forcë që duhet të qeverisë”, tha Salvini pas një takimi me Draghin.

Co Vid -19 shpallet Virus Autokratik

Postuar në 25 Mars, 2020 21:11

Pandemia e koronavirusit ka hapur frontin e një lufte gjeopolitike të paprinciptë që provon se sëmundja kryesore e njeriut është tjetërgjë nga infektimi patogjenik i Co Vid 19. Kina në asnjë rast nuk deklaroi se virusi nuk shpërtheu jashtë saj. Ajo e mori këtë narrativë sapo nga SHBA nisi goditja politike që e cilësonte pandeminë si “virusi kinez”.

Policia argëton djalin e Salvinit, zien Italia (Video)

Postuar në 31 Korrik, 2019 10:38

Italia po zien nga një tjetër skandal me protagonist ministrin e Brendshëm, Mateo Salvini. Numri dy i qeverisë italiane kërkoi falje pas fotografive dhe videove të djalit të tij ku shfaqet duke përdorur një jet ski policie për t’u argëtuar në det.

Marrëdhënia e komplikuar e Salvinit me Papën, një betejë për shpirtin e Italisë

Postuar në 24 Qershor, 2019 16:27

 

Pak ditë më parë, ndërsa fliste në një takim elektoral në Foligno, një qytet i vogël në Italinë qendrore, zëvendëskryeministri italian, Matteo Salvini, tha se ndihej si babai i "60 milionë italianëve". Kryebashkiaku liberal i Milanit, Giuseppe Sala, u përgjigj se ai nuk do ta donte atë si xhaxha. Por Salvini nuk po fliste si politikan: Ai po fliste si një udhëheqës fetar.

Salvini, njeriu kryesor politik në Itali pas zgjedhjeve europiane

Postuar në 28 Maj, 2019 10:44

Matteo Salvini është njeriu i ditës në Itali.  Zgjedhjet europiane kanë konfirmuar kreun e Legas si politikanin më të rëndësishëm, aq sa mediat italaine e kanë shpallur de facto kryeministër. 

Krahas tij edhe politikania e djathtë Giogia Meloni dhe Berlusconi kanë njohur rritje. Në skenë ka ridalë Partia Demokratike kurse lëvizja “Pesë Yjet” ka marrë goditje. Kreu i kësaj të fundit, Luigi Di Maio ka njohur humbjen duke vënë gishtin mbi pjesëmarrjen e ulët të mbështetësve të së majtës, por ka refuzuar të japë dorëheqjen. 

Masakra e Basovicës bëhet çështje mes Italisë dhe Sllovenisë

Postuar në 13 Shkurt, 2019 10:33

Qeveria sllovene akuzon Ministrin e Brendshëm italian Mato Salvini, dhe kreun  e Parlamentit Evropian, Antonio Tajani, se duan të fshehin përgjegjësitë e fashizmit në ngjarjet tragjike të Luftës së Dytë Botërore.

Të dy politikanët italianë sipas tij, bënë deklarata "të papranueshme" duke iu referuar vrasjes së ushtarëve italianëve nga partizanët jugosllavë në fund të Luftës së Dytë Botërore. Referuar këtyre deklaratave presidenti slloven Borut Pahor i dërgoi një letër homologut të tij italian Serge Matarela për të shprehur protestën e tij të fortë.

Pritja për Salvinin në Napoli, model edhe për pritjen e Erjon Veliajt tek Astiri...

Postuar në 20 Nëntor, 2018 18:48

E mbani mend pak ditë më parë kur Erjon Veliaj, apo Lali i quajti shpellarë protestuesit e zonës së Astirit? Patjetër që po. Pavarësisht të gjithave gjuha shkon ku dhemb dhëmbi dhe z. Veliaj me siguri që ka ndonjë kujtesë të dhimbshme që përcjell këto komplekse.

Ikim matanë Adriatikut në Napoli. Këtë qytet do ta vizitojë ministri i Brendshëm, Matteo Salvini. Ja se çfarë mendojnë banorë të qytetit që nuk ja falin ministri racizmin.

Prrrr për Salvinin, që do të thotë sa herë kujtohet ka gazra.

Salvini: I themi "Jo" sanksioneve ndaj Rusisë. E pakuptimtë heshtja ndaj Turqisë që ka pushtuar Qipron Veriore

Postuar në 19 Tetor, 2018 14:54

Ministri i Brendshëm i Italisë, Matteo Salvini ka deklaruar se Roma zyrtare do të kundërshtojë sanksionet e mëtejshme ndaj Rusisë që vihen në emër të Bashkimit Europian. Radio Evropa e Lirë raporton se Salvini ka shtuar gjithësesi se Italia nuk do të vërë veto dhe as do të shkëpusë marrëdhëniet me vendet e tjera të BE-së.

Salvini pranon gafën (Video)

Postuar në 10 Tetor, 2018 15:51

I është kthyer në boomerang ministrit të Brendshëm të Italisë, Mateo Salvini publikimi i një video ku një banor i qytezës Riace shfaqet i indinjuar kundër politikave miqësore të kryebashkiakut Mimo Lucano ndaj emigrantëve.

Postimi i videos nga Salvini u bë disa orë pas një proteste solidariteti të qyetatrëve ndaj kryebashkiakut i mbajtur në arrest shtëpie për strehimin e disa emigrantëve të paligjshëm.

Në luftë me mafiozët apo i mbështetur nga mafia?

Postuar në 04 Korrik, 2018 10:45

Ministri i Brendshëm i Italisë i ka deklaruar luftë mafias, duke thënë se do u sekuestrojë deri brekët. Në një shfaqje atipike për një ministër të Brendshëm, Salvini  u vetëfimua në pishinën e sekuestruar të një bosi të mafias me premtimin se do do godasë mafian dhe organizatat kriminale.
 

Pages

Subscribe to RSS - salvini