saimir tahiri

Cila "drejtësi" po e privilegjon sërish Saimir Tahirin?

Postuar në 07 Prill, 2020 14:40

Para disa ditësh u shpërnda në media një njoftim zyrtar nga Gjykata e Posaçme Antikorrupsion e Apelit, sipas të cilat gjyqi me të pandehur z. Saimir Tahiri do të mbahet me datë 9 prill 2020. Caktimi i kësaj seance gjyqësore duket disi i çuditshëm nisur nga fakti që fillimisht Këshilli i Lartë Gjyqësor me vendimet nr. 127, datë 10.3.2020 dhe nr. 128, datë 24.3.2020, ka vendosur pezullimin e veprimtarive të gjykatave të të gjitha juridiksioneve.

Në shitje...

Postuar në 28 Shkurt, 2019 14:28

Akuza ishte më e rëndë.  Ishte trafik droge, krijim i grupit të strukturuar kriminal, kryerja e veprave penale si grup i strukturuar kriminal. Pas Aldo Bares jam i dyti me këtë akuzë. Nuk kam ndonjë surprizë të madhe prokuroria e komanduar siç e nisi e bitisi

Kështu ka deklaruar sot ish-ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri, pas njohjes më akuzat në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Është ndoshta rasti i parë që një ministër akuzohet për krijim të grupit të strukturuar kriminal dhe kjo përbën rekordin e qeverisë aktuale.

Dueti i drogës dhe mushkonjave që duhet t'i kërkojë falje Shqipërisë

Postuar në 01 Shkurt, 2019 04:12

Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Alberto Cutillo, ka dhënë dje një intervistë për emisionin “Opinion” në Tv Klan. Ndër të tjera, ambasadori është pyetur edhe për dukurinë e kanabizimit e cila identifikoi mandatin e parë të Rilindjes së Edi Ramës, kur në detyrën e ministrit të Brendshëm ishte Saimir Tahiri. Tha ndër të tjera, z. Cutillo:

Parti me alternativa serioze

Postuar në 23 Janar, 2019 13:33

Partia Socialiste është sot në kuotat më të ulëta të historisë së saj. As në vitin 1992 nuk kishte ndaj kësaj partie këtë mëri që ekziston sot. Por kriza e saj, ajo realja qëndron ende përpara. Sepse sot, njerëz të saj po kalërojnë buxhetin publik dhe po bëjnë me të çfarë duan si e si për të mbajtur në këmbë karakatinën politike që është në martesë afatgjatë me krimin dhe korrupsionin.

Kriza lidhet me alternativat e drejtimit të saj.

Prokuroria këmbëngul për burg

Postuar në 17 Maj, 2018 09:43

Të dhëna të reja që Prokuroria disponon mbi marrëdhëniet e Saimir Tahirit me grupin e Habilajve kanë bërë që organi i akuzës të këmbëngulë për të çuar në arrest me burg ish-ministrin e Brendshëm. 

Kështu Prokuroria e Krimeve të Rënda ka apeluar vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë për caktimin e masës së sigurimit “arrest shtëpie” për ish-ministrin.

Një avokati e panevojshme dhe e tepërt për Saimir Tahirin

Postuar në 05 Janar, 2018 10:40

“Gazeta Shqiptare” publikon sot një intervistë me akademikun Rexhep Qosja në të cilën ai flet edhe për çështjen e Sajmir Tahirit, ish-ministër i Brendshëm.

 Thotë ndër të tjera Qosja: 

Rëndohet pozita e ish-ministrit të Brendshëm, i ndalohet dalja jashtë vendit

Postuar në 12 Dhjetor, 2017 12:08

Saimir Tahiri, ish-ministër i Brendshëm, nuk mund të dalë më nga Shqipërisë. Gjykata e Krimeve të Rënda ka marrë sot vendimin që nuk lejon daljen e tij nga vendi, pak javë pasi ish-ministri udhëtoi drejt Gjermanisë.

Një autizëm që nuk e beson më njeri

Postuar në 05 Nëntor, 2017 10:47

Rruga e Saimir Tahirit në politikë duket se ka marrë fund. Të paktën me këtë ekip që drejton sot Partinë Socialiste dhe me këtë mandat qeverisës. Ditë pas dite, zhvillimet penale dhe politike për çështjen që implikon ish-ministrin e Brendshëm, e bëjnë atë më të papranueshën, më të pambrojtshëm dhe për pasojë përherë e më shumë viktimë e një lufte politike që po gjeneron kosto edhe për qeverinë. 

PD-ja paralajmëron publikimin e pamjeve filmike dhe fotove për grabitjen në Rinas. Akuzon ministrin e Brendshëm

Postuar në 17 Korrik, 2016 13:42

Partia Demokratike ka paralajmëruar sot përmes deputetit Alban Zeneli, anëtar i Komisionit Parlamentar të Sigurisë, se do të publikojë pamje filmike dhe foto që lidhen me grabitjen në Rinas. Zeneli ka akuzuar ministrin e Brendshëm Sajmir Tahiri, si një zyrtar që po përpiqet të fshehë implikimin e tij në këtë histori.

“Edi Drama dhe Tahir Shyqyr…, do mbani përgjegjësi për fëmijët e mi”

Postuar në 29 Dhjetor, 2015 13:29

Një nga vajzat e aktorit i humorit Erand Sojli u ndalua të fluturonte jashtë Shqipërisë sepse kishte një pasaportë që i skadonte afati në vitin 2019, por që shteti e kishte nxjerrë jashtë përdorimit. Vetë aktori ka reaguar me një koment ku bën përgjegjës kryeministrin dhe ministrin e Brendshëm për atë që i ndodhi në aeroport.

Pages

Subscribe to RSS - saimir tahiri