ruse

Lavrov, ekzorcisti i së keqes

Postuar në 01 Gusht, 2018 11:09

Ministria e jashtme ruse postoi në profilin e saj  në Facebook një foto "terapeutike", siç e karakterizon ajo imazhin e  ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov, i cili shfaqet në një sfond me  qiellin blu, buzëqesh dhe mban në shpatulla një flamur të madh rus.

Në Facebook-un e Ministrisë së Jashtme fotoja shoqërohet me fjalët:

"Foto Terapeutike. Të vendoset në pjesët më të prekura të planetit. Në disa rajone gjeografike, mund të ketë efekte ekzorcizmi"

Greqia dëbon diplomatët rusë

Postuar në 11 Korrik, 2018 10:19

Qeveria greke ka kërkuar dëbimim e dy diplomatëve rusë për shkak të implikimit të tyre në çështje spiunazhi dhe ndërhyrje në punët e brendshme.  Burime qeveritare i thanë gazetës “Kathimerini” se diplomatët rusë kanë kryer veprime të paligjshme kundër sigurisë kombëtare, duke u përpjekur të marrin informacion përmes dhënies së rryshfetit zyrtarëve publikë.

Edhe SHISH del bllof me agjentët rusë

Postuar në 27 Mars, 2018 20:27

As Kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror,  Helidon Bendo nuk ka thënë ndonjë arsye më shumë për dëbimin e diplomatëve rusë nga sa argumentoi Ministria e Jashtme. 

Në një raportim me dyer të mbyllura në Komisionin e Sigurisë, ku media u lejua vetëm pak minuta brenda, Bendo mësohet t’i jetë shmangur pyetjeve të anëtarëve të komisionit të sigurisë nëse SHISH-i ka qenë në dijeni të aktivitetit të dyshimtë të dy diplomatëve rusë të dëbuar një ditë më parë nga qeveria shqiptare, si dhe ndikimt rus për llogari të Partisë Demokratike. 

“Viza të arta” për miliarderët rusë dhe ukrainas në Qipro

Postuar në 18 Shtator, 2017 19:23

Oligarkë dhe miliarderë ruse si dhe anëtarë të elitës ukrainase të akuzuar për korrupsion janë ndër qindra personat  që kanë marrë pasaporta evropiane nëpërmjet asaj që quhet "viza e artë", sipas një artikulli të Guardian. Qeveria qipriote ka fituar më shumë se 4 miliardë euro që nga viti 2013, duke duke u dhënë atyre të drejtën për të jetuar dhe punuar në të gjithë Bashkimin Evropian në këmbim të investimeve në Qipro.

Prokurori Special i Malit të Zi: Nacionalistët rusë, skenar për rrëzimin e Gjukanoviç

Postuar në 07 Nëntor, 2016 11:57

Prokurori special për krimin e organizuar dhe terrorizmin Milivoje Katniç, deklaroi në Podgoricë se një grup kriminal i krijuar nga nacionalistët rusë me mbështetjen e grupeve serbe dhe malazeze kishte një skenar për të rrëzuar ish-kryeministein Milo Gjukanoviç.
"Organizatorët e këtij grupi kriminal kanë qenë nacionalistët nga Rusia që janë nisur nga fakti qeveria në Mal të Zi në krye me Milo Gjukanoviçin nuk mund të ndryshohet me zgjedhje, dhe prandaj duhet rrëzuar me dhunë”.- deklaroi Katniç.

Monumentet sovjetike janë të padëshiruara

Postuar në 15 Prill, 2016 09:24

Pas Luftës së Dytë Botërore në Poloni është ndërtuar një numër i madh monumentesh të periudhës sovjetike. Rreth 200 objekte vazhdojnë të ekzistojnë. Tani ato duhet të zhduken. Historiani Pawel Ukielski nga Instituti polak i Kujtesës Kombëtare do të kishte preferuar që simboli më i madh i periudhës sovjetike në Poloni, Pallati i Kulturës të rrëzohej. Ndërtesa e lartë prej 231 metrash është që prej viteve '50 qiellgërvishësi më i lartë i vendit dhe për shumë vetë halë në sy. Në atë kohë ishte edhe ish-ministri i Jashtëm Radoslaw Sikorski që u shpreh për rrëzimin e tij.

Siri/Goditet me antitank makina e tre gazetarëve rusë(video)

Postuar në 24 Nëntor, 2015 14:21

Incident tjetër me rusët në Siri. Tre gazetarë rusë goditen nga në makinë nga një predhë antitank në kufirin turko-sirian. Mediat ruse flasin për një goditje të qëllimshme, pasi sipas tyre aty ndodheshin 17 gazetarë me shenja të qarta të medias. Sulmi ndodhi dje më 23 nëntor në fshatin Daghmashlia në zonën e Zuaek. Tre gazetarët u plagosën.

Rebelët sirianë dy predha kundër ambasadës ruse në Damask

Postuar në 13 Tetor, 2015 13:19

Rebelët sirianë lëshuan dy predha kundër ambasadës Ruse në Damask. Dëshmitarët thanë se kjo gjë ka shkaktuar panik në kryeqytet gjatë orëve të mëngjesit. Nga ana tjetër, Rami Abdel Rahman, kryetari i Vëzhguesit Sirian të të Drejtave të Njeriut deklaroi se sipas burimeve të tij “të paktën dy predha kanë goditur ambasadën ruse”, raporton agjesnia e lajmeve DPA. Media pro-siriane në Liban tha se sulmi ndodhi gjatë fillimit të një manifestimi në mbështetje të ndërhyrjes Ruse në Siri, që pritet të mbështesë qeverinë e presidentit Bashar al Assad, kryesisht në veri dhe në qendër.

Thellohet kriza në Ukrainë, Kievi ndalon fluturimet e linjave ajrore ruse

Postuar në 26 Shtator, 2015 09:21

Sipas “The Washington Post”, Ukraina ka thënë se do të ndalojë linjat ajrore ruse të fluturojnë në vend si pjesë e sanksioneve mbi mbështetjen e Moskës për rebelët në lindje. Kievi tha se masat do të hyjnë në fuqi më 25 tetor dhe do të përfshijnë linjat ajrore të mëdha ruse Aeroflot dhe Transaero. Fluturimet ruse tranzit do të ndalohen nëse aeroplanët mbajnë personel ushtarak ose të mallrave me përdorim të dyfishtë. Moska e përshkroi këtë masë si “një akt të çmendur”, duke premtuar përgjigje të fortë.

Raporti i OSBE-së: Deputetë shqiptarë të lidhur me mafian ruse

Postuar në 12 Shtator, 2015 13:58

“Lapsi.al” vazhdon publikimin e dosjes kofidenciale të OSBE-së. Nga 31 deputetët biznesmenë të palarmentit shqiptar, të përmendur në këtë raport, mjaft prej tyre thuhet se e kanë ndërtuar pasurinë e tyre mbi aktivitete të dyshimta apo nga burime po të dyshimta ose të panjohura. Ata dyshohet se janë të përfshirë në trafiqe të paligjshme apo aktivitete të krimit të organizuar. Raporti konfidencial i OSBE flet me emra konkretë për deputetë e politikanë të të gjitha niveleve dhe të gjitha partive politike që dyshohen për lidhje kriminale deri tek grupet mafioze në vend dhe jashtë tij.

Subscribe to RSS - ruse