Rumania

Unë jam Donald Lu

Postuar në 03 Shkurt, 2017 00:42

"Sonte, më 2 shkurt 2017, nën temperatura të ulta të motit, qindra mijëra rumunë, janë ende në sheshin kryesor të Bukureshtit duke protestuar kundër një vendimi të parlamentit të tyre, për të mos lejuar zbutjen e një ligji që ndëshkon të korruptuarit.

Rumani/Kundër korrupsionit - protestat më të mëdha që nga rënia e komunizmit

Postuar në 02 Shkurt, 2017 12:10

Rumunët janë çuar në protestë për shkak të disa ndërhyrjeve ligjore që dekriminalizojnë vepra të korrupsionit(http://www.respublica.al/2017/02/02/antidemokraci-origjinale-n%C3%AB-rumani). Britanikja "The Guardian" shkruan se këto protesta janë më të mëdhatë që nga rënia e komunizmit. 

Antidemokraci origjinale në Rumani

Postuar në 02 Shkurt, 2017 08:40

Ata u mblodhën së bashku njësoj si hajdutët natën: pa njoftuar as kolegët e kabinetit në ditën me diell për qëllimet e tyre, kësisoj të martën në mbrëmje (31.01) ministri i Drejtësisë Florin Iordache vendosi në rendin e ditë të një mbledhjeje të pazakontë të kabinetit në një orë të vonë dekretet me procedurë të përshpejtuar. E më pas ai me këmbëngulje dhe i pamëshirshëm argumentoi, atë që theksojnë pa u lodhur mbështetësit e qeverisë, që ata të lirohen prej "burgjeve të tejmbushura". Brenda natës dekretet u publikuan në fletoren zyratre, për të hyrë kështu menjëherë ligjërisht në fuqi.

Trupa amerikane në kufi me Rusinë

Postuar në 15 Dhjetor, 2016 01:32

Mediat kryesore ndërkombëtare raportojnë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të nisin dislokimin e trupave në Poloni, shtetet balltike dhe në Rumani muajin e ardhshëm. Lajmin e ka dhënë ministri polak i Mbrojtjes, Antoni Macierewicz pas një takimi me komandantin e trupave tokësore amerikane për Europën, gjeneralin Ben Hodges. Në njësitë e dislokimit bën pjesë një brigadë e blinduar, ndërkohë që forca të tjera amerikane, konkretisht një batalion do të shtohet në muajin prill.

Raporti: SHBA zhvendos armët bërthamore të instaluara në Turqi drejt Rumanisë

Postuar në 19 Gusht, 2016 15:14

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur zhvendosjen e armëve bërthamore të instaluara në një bazë në juglindje të Turqisë, drejt Rumanisë. Raketat me mbushje bërthamore ndodhen në bazën e Incirlikut, e cila është bërë objekt shkrimesh në media dhe në qendrat studimore që kanë spekulluar se ajo mund të goditet nga sulme terroriste. Ato do të instalohen në bazën rumune të Deveselu, gjithnjë sipas faqes “Euractiv”.

Shqipëria fiton ndaj Rumanisë. Goli i parë historik në Europian, nga Armando Sadiku

Postuar në 19 Qershor, 2016 23:07

Përfaqësuesja shqiptare e futbollit ka marrë fitoren e parë në kampionatin europian të futbollit kundrejt Rumanisë. Një fitore historike me rezultatin 1:0 e cila i jep kombëtares sonë 3 pikë dhe e rendit në vendin e tretë në një grup ku kryeson Franca, pasuar nga Zvicra. Goli u shënua në minutën ’43 ngha Armando Sadiku, pas një krosi në zonë. Sadiku finalizoi me kokë duke kontrilluar një pasim të vështirë. Një gol që hyn në historinë e futbollit shqiptar.

Rumania dhe Polonia brenda rrezes raketore ruse, kërcënojnë sigurinë e Moskës

Postuar në 06 Qershor, 2016 10:10

Moska akuzon SHBA-të se kanë refuzuar t’u përgjigjen sugjerimeve të Rusisë për të diskutuar mbi programin e mbrojtjes raketore të promovuar nga Uashingtoni. Deklaratat janë bërë nga zëvendës ministri rus i Mbrojtjes Anatoly Antonov, i cili e përshkroi nismën SHBA si "shumë e rrezikshme".

Presidenti rus, Vladimir Putin paralajmëroi Rumaninë dhe Poloninë muajin e kaluar se do të jenë brenda rrezes së raketave ruse, sepse në territorin e tyre kanë zhvilluar sistemet amerikanë të mbrojtjes antiraketë, të cilën Moska e sheh si një kërcënim direkt ndaj sigurisë kombëtare të Rusisë .

Rumunët në protesta edhe kundër mediave televizive, askush nuk ka më besim

Postuar në 05 Nëntor, 2015 11:23

Dorëheqja e beftë e kryeministrit rumun, Viktor Ponta pas vdekjes së 32 të rinjve në një klub nate, nuk ka ulur revoltën e mijëra njerëzve, që marshuan për të dytën natë në Sheshin e Universitetit në Bukuresht.

Ata kërkojnë të ndalet korrupsioni dhe bënë thirrje për zgjedhje të parakohshme. Razvan Mitroi, gazetari që ka marrë pjesë edhe në revolucionin e 1989 nuk ka pritshmëri të larta kësaj here. “Nuk mund të ndryshosh klasën politike brenda natës, por ky është një sinjal i fortë, për të ndryshuar disa nga zakonet dhe organizimin”u shpreh ai.

Rumania ul TVSH-në nga 24 në 19 përqind, heq taksën e qarkullimit

Postuar në 21 Gusht, 2015 22:46

Partitë politike në Rumani ranë dakord për të ulur TVSH-në (Tatimin mbi Vlerën e Shtuar) nga 24 përqind që është aktualisht në 19 për qind. Kjo masë do të nisë të zbatohet nga Janari i vitit 2016. Palët politike po ashtu arritën marrëveshjen për të hequr taksën e qarkullimit deri në vitin 2017.
Ministri i Ekonomisë, Eugen Teodorovici deklaroi se ulja graduale e nivelit të TVSH-së dhe heqja e taksës së qarkullimit për 2017 do të ndihmojnë në uljen e defiçitit buxhetor me rreth 2 përqind.

Pages

Subscribe to RSS - Rumania