RTSH

Për kë po kollitet kësaj radhe deputeti socialist?

Postuar në 02 Korrik, 2020 14:02

Deputeti socialist, Taulant Balla, njëkohësisht kryetar I Grupit Parlamentar të partisë, ka kqërkuar sot nga Bordi Drejtues I RTSH-së që të anullojë kontratën e blerjes së ndeshjeve të Champions League.

Nuk e di pse duhet të harxhojë 1.8 milionë Euro televizoni publik që të blejë Champions League, ndeshjet janë në sektorin e luksit.

Qytetarët mund të jetojnë pa parë ndeshjet e Champions League, por them se do jetonin edhe më parë pa i parë.

Po Rilind Mëmëdheu! Rrugës Çarshovë-Përmet i del kalldrëmi i osmanit

Postuar në 12 Shkurt, 2020 17:47

Shumëkush ka udhëtuar në aksin Çarshovë-Përmet. Ai që vjen nga jashtë admiron natyrën, ai që njeh zonën e ndjen së brendshmi rrënimin e saj, ai që njeh historinë mbetet vetëm të shprehë keqardhjen sesi një zonë që i dha kaq shumë krijimit të shtetit është katandisur në pikë të hallit. Një kronikë e RTSh-së na jep pamjet e rrugës së cilës i ka dalë edhe kalldrëmi siç raporton gazetari Anastas Naqe.

Raporton RTSh/Në Korçë po presin pemtoret. Në Korçë po i modernizojnë pemtoret

Postuar në 11 Shkurt, 2020 17:59

RTSh- Korça raporton sot se fermerët në Fushën e Korçës kanë krijuar ferma shembullore dhe pemtore moderne mollësh. Lajmi ofron pamje dhe merr prononcimin e një specialisti që thotë se pemtoret e reja po bëhen me standarde.

Korçë/Prodhojmë, por nuk shesim. Sharrën pemëtoreve me mollë

Postuar në 31 Janar, 2020 18:19

Seksioni i Korçës i Televizionit Publik Shqiptar raporton sot për një dukuri shqetësuese në zonën e Devollit që ndikon jo vetëm ekonominë, por edhe në psikologjinë e shoqërisë që jeton në këtë vend. Fermerët në këtë zonë po presin pemëtoret e mollëve.

Prodhojmë por nuk shesim -, thotë një prej tyre, ndërkohë që një tjetër filmohet me motosharrë në dorë duke prerë pemë të tëra në një plantacion.

Arsyet janë disa: çmimet e ulëta që ofrohen nga tregëtarët, mungesa e tregut vendas dhe pamundësitë për të shitur.

Kryeministri: Gjykata Kushtetuese dhe e Lartë u pastruan nga llumi. Gabimi, jo i yni, por i sistemit

Postuar në 19 Qershor, 2019 22:52

Thotë kryeministri në intervistën e sotme në TVSh:

E mbajmë mend sesi dikur kërkonte falje për ndryshimet e Kushtetutës, sesi deklaronte se përgjegjësia për aleancën me Ilir Metën ishte e tija. Sot zotëria po bën reformë, po pastron hauret e Avgjisë që i kishte krijuar me duart e veta. A mundet të ketë një njeri serioz që t’i besojë këtij zotërie?

Pakt kombëtar, largim i Ramës, ose vendi shkon në luftë. 350 mijë kallashnikovë ende në duart e shqiptarëve

Postuar në 15 Mars, 2019 22:26

Gjatë emisionit “Java” në RTSh, kryetari i Partisë “Zgjidhja”, ish-deputeti socialist Koço Kokëdhima ka bërë disa komente që mund të konsiderohen si një paralajmërim. Sipas tij, faktori ndërkombëtar ka përgjegjësi për atë që po ndodh në Shqipëri, një vend ku nuk ekziston më as Republika, por vetëm një autokraci hibride.

Në rrugëtimin që ka marrë kriza politike shqiptare, Kokëdhima sheh vetëm një zgjidhje: ose Edi Rama do të pranojë largimin dhe mandej të kalohet në një pakt kombëtar për rithemelimin e sistemit politik dhe rishikimin e Kushtetutës, ose vendi do të shkojë në luftë.

Një marrëveshje e dytë, vdekjeprurëse për PD-në

Postuar në 01 Gusht, 2018 03:21

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar sot gjatë një interviste në emisionin “Përballë” në RTSh dy nisma që ai synon t’i materializojë në muajin shtator: së pari janë ndryshimet e mundshme në kabinetin qeveritar, siç tha ai “pas një analize të thellë dhe një bilanci” dhe së dyti është oferta që do të vihet në tavolinë për opozitën. Për këtë të dytën z. Rama ndër të tjera tha:

Para publike drejt televizioneve private. Pritet dyfishimi i tarifës aktuale për aparatin televiziv

Postuar në 13 Qershor, 2018 12:00

Është zbardhur projektligji që synon transferimin e një pjese të të ardhurave nga tarifa e aparatit televiziv drejt televizioneve private. Akti që është i paprecedentë, vendos kushte favorizimi financiar për operatorë privatë duke e bërë këtë me para publike. Sipas projekvendimt që sugjeron amendim të ligjit “Për mediat audiovizive” parashikohet krijimi i Fondit të Transmetimit që do të ndajë paranë e dhënë nga qytetarët në masën 70$% për RTSh-në dhe pjesën tjetër për operatorët privatë.

Studimi/Temperatura në Ballkan do të rritet me 5° C deri në fund të shekullit

Postuar në 06 Qershor, 2018 15:00

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (KBR) botoi një studim mbi ndryshimet klimatike në Ballkanin Perëndimor, duke treguar një rritje alarmante të temperaturës në të gjithë territorin, me rritjen e vëzhguar të temperaturës prej 1.2ºC në të ardhmen e afërt, e destinuar të ngrohej më tej me 1.7 – 4.0 ° C dhe madje edhe më shumë se 5.0 ° C deri në fund të shekullit, në varësi të përpjekjeve globale në reduktimin e emetimeve të gazrave serë.

Rënia e operatorëve privatë. RTSH merr ekskluzivitetin e Botërorit të Rusisë

Postuar në 20 Maj, 2018 18:20

Kampionati Botëror i Futbollit Rusi 2018 do të transmetohet nga Radio Televizioni Shqiptar. Ekskluziviteti i transmetimit që i ikën kësaj radhe operatorëve privatë, është njoftuar në faqen e RTSH-së që bën me dije edhe investimet e kryera në infrastrukturë e që sigurojnë mbulim në disa zona të Shqipërisë.

Mjafton një televizor DVB T2 ose një marrës i thjeshte dixhital për aparatet televizive të gjeneratës T1 apo më të hershme dhe bota vjen në shtëpinë e shqiptarëve pa asnjë pagesë në kualitetin më të lartë të figurës Full HD

Pages

Subscribe to RSS - RTSH