rruga

Projekte që po groposin vendin

Postuar në 30 Maj, 2019 14:39

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duket se është i vendosur që gënjeshtrën ta shndërrojë në standard të raportit të tij me qytetarët shqiptarë. Gjatë fjalës së tij të sotme në Parlament, z. Rama ka mbrojtur dy koncesionet më të fundit që kapin shifrën e 260 milionë eurove për dy rrugë 30km. 

Shqiptari(qytetar) dhe Qeni

Postuar në 05 Maj, 2019 00:13

 

Po të kafshoi qeni, i zoti do marrë gjobë ose do shkojë në burg. Qeveria ka menduar më në fund të trajtojë ligjërisht një problem që nuk di si ta quash. Emri më i përshtatshëm është: Punë shqiposh. 

Përshkallëzohet protesta e fermerëve në Lushnjë (Video)

Postuar në 20 Mars, 2019 11:31

Femerët kanë bllokuar sot autostradën Lushnjë-Fier. Sipas tyre në mungesë të një zgjidhjeje nga Ministrisa e Financave dhe Ekonomisë,  grumbulluesit dhe agropërpunuesit e Lushnjës, Beratit, Divjakës, Kuçovës, Gjirokastrës,  Shkodrës e rretheve të tjera të vendit kanë ndërprerë grumbullimin e qumështit ne 19 -20 Mars. Gjithashtu, gjatë dy ditëve në vijim kompanitë agropërpunuese më të mëdha në vend do të përshkallzojnë më tej veprimet duke mos furnizuar tregun me produkte të freskëta bulmeti.

Orikum-Dukat, 70 milionë euro për 14.7 km. Deputeti Shehaj: Kushton 16 mln euro

Postuar në 11 Shkurt, 2019 23:25

Deputeti i Partisë Demkratike Agron Shehaj, ka deklaruar sot në Komisionin Parlamentar të Veprimtarive Prodhuese, se koncesioni i rrugës Orikum-Dukat, po u vjedh shqiptarëve 56 milionë euro. Duke folur gjatë diskutimit për projektligjin e ri “Për Partneritetin Publik-Privat”, Shehaj bëri këtë vlerësim:

Orban, nga rruga në politikë (Video)

Postuar në 29 Nëntor, 2018 10:32

Ka ardhur nga rruga dhe doli sërish në rrugë për t’i treguar një miku amerikan se rrugën drejt pushtetit nuk e ka patur të lehtë. Kryeministri hungarez Viktor Orban dhe aktori i njohur amerikan Chuck Norris kaluan një paradite së bashku në Budapest.

Tiranë-Durrës, së shpejti rrugë me pagesë

Postuar në 30 Tetor, 2018 10:54

Autostrada Tiranë Durrës është një nga akset që vitin e ardhshëm pritet të bëhet me pagesë. Ajo është përfshirë në katër kontratat e reja koncensionare në infrastrukturën rrugore dhe aeroportuale. që qeveria pritet të nënshkruajë.

Dy të tjerat janë autostrada Kashar-Rrogozhinë me 84 miliardë financim ose 660 milionë euro, kontrata e koncesionit për aeroportin e Vlorës parashikohet te financohet me PPP me 14 miliardë lek ose rreth 110 milionë euro dhe Aeroporti i Kukësit me një vlerë 884 milionë lekë ose rreth 5 milionë euro.

U inaugurua me polifoni, por rruga e Lumit të Vlorës nisi si “ndërtim i paligjshëm"

Postuar në 19 Tetor, 2018 19:07

Një hetim i Prokurorisë së Vlorës zbulon se një rrugë e inauguruar në prag të fushatës elektorale të 2017 nisi si ndërtim pa leje, ndërkohë që administratorët e kompanive nënkontraktore akuzohen edhe për falsifikim dokumentesh dhe shfrytëzim të paligjshëm të lumit. 

Hetimet nisën në fillim të vitit 2018, kryesisht pas denoncimeve për shfrytëzim të paligjshëm të shtratit të lumit Shushicë, duke sjellë sipas prokurorisë “rrezik për përmbytje” dhe njëkohësisht një dëm prej 15 milion lekësh, rentë minerare e papaguar.

Mijëra euro abuzime në rrugën Cërrik-Belsh

Postuar në 08 Tetor, 2018 12:52

Pas 25 vitesh rruga Cërrik-Belsh është drejt përfundimit të rindërtimit të saj. Investimi është mundësuar nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit. Sipas projektit të siguruar nga televizioni Tema, gjerësia e rrugës do të jetë 9 metra, vetëm pjesa e asfaltuar, ndërkohë në brendësi të fshatit Shalës, segmenti do të ngushtohet në 6. 5 metra nga 3.25 për çdo korsi.

Ndroqi/“Kjo rrugë ka mërdhif”

Postuar në 06 Shtator, 2018 14:17

Edhe pse rrugë nacionale dhe një alternativë për të udhëtuar nga Tirana në Durrës  e më tej në Jug dhe anasjelltas, rruga Plepat-Rromanat-Ndroq është lënë në mëshirë të fatit. 

Prej vitesh, asnjë investim nuk është kryer në këtë aks rrugor, pasojat e së cilës janë kthyer në një barrë për banorët e zonës, ndërsa shumë biznese prej vitesh kanë falimentuar.

Projekti për rindërtimin, sipas kryebashkiakut Veliaj është në fazën e gjetjes së fondit.

TemaTv

Ndjesa e qeverisë si Ngjarje Kompensimi 50 milionë euro për Kastratin

Postuar në 22 Qershor, 2018 16:46

Sot dy ministra të qeverisë shqiptare, ai për Financat dhe Ekonominë Arben Ahmetaj dhe i Infrastrukturës dhe Ekonomisë, Damian Gjiknuri, kanë prezantuar në Kukës të ashtuquajturën paketë të negociuuar për tarifën e rrugës Durrës-Kukës. Siç bëhet e ditur, tarifa për qytetarë të Qarkut Kukës është 100 lekë të reja për automjetet personale dhe për 44 kalime. Efekti financiar i kësaj negociate shkon në 48.5 milionë euro, të cilat qeveria shqiptare merr përsipër t’ia paguajë konçesionarit.

Pages

Subscribe to RSS - rruga