Rripi i Gazes

Buzëqeshje në Irzael, viktima në Rripin e Gazës

Postuar në 14 Maj, 2018 18:34

Buzëqeshje, shtrëngime duarsh dhe urime për Donald Trump në Jeruzalem, ndrësa në Rripin e Gazës episode dhune dhe plumba që u kushtuan jetën dhjetra palestinezëve.  Teksa përfaqësuesi i Lartë i SHBA përuroi Ambasadën Amerikane në Jerusalem, pak milje larg, të paktën 43 vetë u vranë nga armët izraelite...

Pas Ivanka Tramp, Sekretari i Shtetit të SH.B.A.-së, Steve Munchin tërhoqi mantelin blu, duke zbuluar emblemën e Ambasadës së SHBA dhe formalizuar kështu transferimin e saj nga Tel Avivi në Jerusalem.

SHBA pengon hetimet për Rripin e Gazës

Postuar në 07 Prill, 2018 17:33

Kuvajti, shtet anëtar jo i përhershëm i Këshillit të Sigurimit, propozoi të premten miratimin e një rezolute nga OKB për të kryer një hetim të pavarur rreth përplasjeve vdekjeprurëse në kufirin izraelit në Rripin e Gazës. Por SHBA  vazhdon ta bllokojë këtë iniciativë, siç bëri një javë më parë. Së paku shtatë palestinezë u vranë dhe të paktën 400 u plagosën të premten në afërsi të kufirit mes Rripit të Gazës dhe Izraelit.

Subscribe to RSS - Rripi i Gazes