rrezohet

Bashkia dhe qeveria në rolin e "Maliqit", rrëzohen për Kopshtin Botanik

Postuar në 29 Tetor, 2019 17:18

Përplasja e parë në Gjykatën Administrative për çështjen e Kopshtit Botanik i dha të drejtë Universitetit të Tiranës që pretendon se VKM-ja e qeverisë që trasferon Botanikun nën administrimin e Bashkisë së Tiranës është në kundërshtim me Ligjin për Arsimin e Lartë dhe cënon autonominë e univesitetit

Avokatura e Shtetit dhe përfaqësues të Bashkisë së Tiranës dhe Ministrisë së Arsimit dhe Sportit pretenduan se çështja ishte administrative dhe se padia e firmosur nga rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni nuk ishte legjitime.

Divorc pa letra me BE-në

Postuar në 29 Mars, 2019 17:30

Deputetët britanikë hodhën poshtë për herë të tretë marrëveshjen e negociuar nga Tereza May me Bashkimin Evropian. Para votimit kryeministrja britanike bëri thirrje në Parlament për mbështetjen e divorcit me BE-në duke thënë se kalimi në kuvend ishte e vetmja mënyrë për të garantuar daljen me marrëveshje nga Unioni.

Britania në kurthin e BREXIT, vendi drejt zgjedhjeve

Postuar në 12 Mars, 2019 21:38

Parlamenti britanik hodhi poshtë për të dytën herë marrëveshjen e negociuar nga kryeministrja Tereza May për daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian. Pavarësisht apelit që May kishte adresuar më herët propozimi i saj për të mbështetur "marrëveshjen e përmirësuar" që ajo  arriti me Brukselin u refuzua nga deputetët britanikë.

Rrëzohet dekreti i Metës për lojrat e fatit

Postuar në 13 Shtator, 2018 13:34

Parlamenti rrëzoi dekretin e Presidentit Meta për ligjin e lojërave të fatit dhe miratoi ndryshimet ligjore në ligjin për dëmshpërblimet e ish-të përndjekurve. Dekreti i Presidentit u rrëzua me 74 vota pro dhe asnjë kundër.Presidenti Meta e ktheu në Parlament ligjin e miratuar nga shumica, duke e arsyetuar me uljen e barrës fiskale për lojërat e fatit, duke deklaruar se në këtë mënyrë favorizohej Lotaria Kombwtare.

Për 1 milionë dollarë

Postuar në 09 Gusht, 2018 23:34

Adriatik Llalla nuk ia doli në përpjekjen e parë për të hequr sekuestron preventive ndaj pasurive të bllokuara të ish-kryeprokurorit në vlerën e 1 milion dollarëve. Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda rrëzuoi ankimimin e ish-kryeprokurorit duke lënë në fuqi vendimin e Shkallës së Parë. 

Arta Marku nuk lëviz

Postuar në 27 Shkurt, 2018 13:58

Opozita dështoi në nismën për t’i ndërprerë mandatin kryeprokurores, Arta Marku. Partia Socialiste rrëzoi në Këshillin e Legjislacionit kërkesën PD-LSI për shkarkimin e Markut. Oerd Bylykbashi propzoi përsëritjen e procedurës, duke kaluar në Vetting të gjithë kandidatët dhe më pas zgjedhjen e prokurorit e ri me shumicën e cilësuar prej 3/5.

Dështon rrëzimi i qeverisë me mocion mosbesimi në Rumani

Postuar në 08 Shkurt, 2017 19:30

Parlamenti i Rumanisë rrëzoi mocionin e  mosbesimit kundër qeverisë së Socialdemokrate të kryeministrit, Sorin Gkrinteanou. Mocioni u kërkua nga Partia Liberale Kombëtare e qendrës së djathtë opozitare dhe Fronti Kombëtar i Shpëtimit me mbështetjen e Partisë Lëvizja Popullore. Për rrëzimin e qeverisë  votuan vetëm 161 deputetë nga 233 vota që nevojiteshin.

Rrëzohet avioni rus në Detin e Zi, fluturonte drejt Sirisë (Video)

Postuar në 25 Dhjetor, 2016 11:21

Një avion ushtarak rus i tipit TU-154 me 84 persona në bord dhe 8 anëtarë të stafit u rrëzua në Detin e Zi, pak minuta pas ngritjes së tij nga aeroporti i Soçit. Në të udhëtonin gazetarë, personale ushtarake dhe 64 muzikantë dhe valltarë nga ansambli i ushtrisë. Avioni do të ulej në bazën ushtarake të Hmaimim të Sirisë. Burime nga Sputnik thanë se dyshimet e para janë për një defekt teknik apo gabim njerëzor të pilotit pasi kushtet atmosferike ishin normale për fluturim.

Paradite e zymtë për Donald Lu, Gjykata Kushtetuese rrëzon kërkesën e Majkos për të hequr pezullimin e Ligjit të Vetting-ut

Postuar në 22 Nëntor, 2016 10:54

Prezenca e ambasadorit amerikan në sallën e Gjykatës Kushtetuese nuk i ndihmoi relatorët socialistë, Pandeli Majko, Fatmir Xhafaj dhe Vasilika Hysi të bindin Gjykatën për heqjen e pezullimit për Ligjin e Vetting-ut, çka do t'i hapte rrugë një opinioni pozitiv për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE në samitin e dhjetorit.

Nuk i eci presioni ndaj Gjykatës, rrëzimi i parë për Erionin

Postuar në 18 Maj, 2016 10:54

Gjykata Administrative e Apelit rrëzoi kërkesën e Bashkisë së Tiranës për ndryshimin e trupës gjykuese për çështjen e ndërtimit të pallatit 17-katësh, poshtë digës së Liqenit Artificial. Mësohet se gjykata ka refuzuar edhe kërkesën e Avokaturës për ndryshim të gjyqtarëve. Bashkia e Tiranës kërkonte përjashtimin e tre gjyqtarëve me argumentin se kanë konflikt interesi, dhe kërkesa e dytë ishte e firmës që po ndërton objektin, që kërkonte shfuqizimin e vendimit të Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik që pezulloi ndërtimin, kërkesë për të cilën gjykata nuk është shprehur ende.

Pages

Subscribe to RSS - rrezohet