rrezimi

Isa Mustafa rrëzon Albin Kurtin në Kosovë

Postuar në 25 Mars, 2020 23:09

Kuvendi i Kosovës ka rrëzuar me 82 vota pro, 32 kundër dhe një abstenim qeverinë e drejtuar nga Albin Kurti. Mocioni i ndërmarrë nga partneri i tij në qeveri, Lëvizja Demokratike e Kosovës ka kaluar me miratim të gjerë ndërkohë që gjatë gjithë ditës, Kurti ka replikuar dhe i është përgjigjur akuzave të ndryshme.

Irani pranon rrëzimin e avionit ukrainas. Rouhani: Gabim i pafalshëm

Postuar në 11 Janar, 2020 12:52

Irani ka pranuar zyrtarisht se qëndron pas rrëzimit të avionit ukrainas ku vdiqën 176 persona. Presidenti i vendit, Hassan Rouhani ka shprehur në tuiter keqardhjen e thellë për rrëzimin e avionit duke e konsideruar atë një gabim shkatërrimtar.

Mendimet dhe lutjet e mia shkojnë për të gjitha familjet e viktimave. Ngushëllimet e mia më të sinqerta

shton presidenti iranian.

Ai ka deklaruar se hetimi po vazhdon për të sqaruar rrethanat e “kësaj tragjedie të madhe dhe gabimi të pafalshëm”.

Njësoj si më 1988? Del video e supozuar e rrëzimit mbi Iran të avionit ukrainas

Postuar në 09 Janar, 2020 23:46

Në mediat e ndryshme janë publikua video të rrëzimit të aviomit ukrainas mbi Iran pak minuta pasi ishte ngritur nga aeroporti i Teheranit. Në bord ishin 170 pasagjerë dhe ekuipazh që kanë vdekur të gjithë.

Irani ka refuzuar dorëzimin e kutisë së zezë ndërkohë që sa më shumë kalon koha, aq më shumë shtohen dyshimet se avioni është rrëzuar nga një raketë iraniane që ka qëlluar gabimisht.

Rrëzimi i dekretit të Metës, PD-LSI kërkojnë anullimin ( Letra)

Postuar në 24 Dhjetor, 2018 13:42

Grupet parlamentare të PD e LSI kërkojnë nga kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi të anullojë procedurën që u ndoq për rrëzimin e dekretit të Metës ku kërkohej rishqyrtim i dy neneve të Ligjit për Tatimin mbi të ardhurat.

Në një letër drejtuar kreut të kuvendit, opozita thotë se shqyrtimi dhe rrëzimi  i dekretit të Presidentit pa kaluar as 12 orë nga miratimi i këtij akti në kuvend është rasti i paprecedentë në historinë e parlamentarizmit në 28 vite demokraci.

Lideri i PD pengohet me këmbët e veta (Video)

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 15:07

Partia Demokratike mblodhi Këshillin Kombëtar, për të votuar 170 anëtarët e rinj. Duke u kthyer përgjigje kritikave për mënyren e drejtimit të partisë, Lulzim Basha foli për hapje të saj, dhe për të mos u ndalur përballë çdo pengese që i del pëpara.

Basha sulmoi edhe qeverinë, ndërsa tha se Partia Demokratike do të vijë në pushtet vetëm me zgjedhje dhe jo me dhunë.

Goditja e parë e SHBA ndaj forcave siriane, rrëzohet një avion i Damaskut zyrtar

Postuar në 19 Qershor, 2017 09:16

Forcat e koalicionit antiterrorist në Siri që drejtohet nga SHBA kanë rrëzuar dje një avion bombardues të forcave siriane. Sot SHBA kanë pranuar se kanë rrëzuar avionin në fjalë duke shpjeguar se goditja u bë me qëllim që të shmangej bombardimi i forcave opozyrare të njësisë Forcat Demokratike Siriane, të cilat mbështeten nga SHBA. Bombardimi i avionit do të ndihmonte trupat qeveritare që të përparonin drejt Tabaqh, ku janë pozicionuar rebelët sirianë. Po kështu përfaqësues të koalicionit kanë kontaktuar palën ruse për të mos lejuar acarimin e mëtejshëm të situatës.

Opozita synon të rrëzojë 18 qershorin në Kolegj

Postuar në 10 Maj, 2017 18:11

Paralelisht me akzionin e rrugës, opozita është kujdesur që të luftojë edhe brenda sistemit për pavlefshmërinë e zgjedhjeve të 18 Qershorit. Kjo ka qenë dhe arsyeja e regjistrimit në zgjedhje të Partisë Agrare Ambientaliste, përmes së cilës është ankimuar në Kolegjin Zgjedhor vendimi i KQZ për pranimin e listave të kandidatëve deri në datën 29 Prill.

Rrëzimi i helikopterit, hetim për neglizhencë deri në zyrat e Shtabit të Përgjithshëm. Ministrja premtoi ridimensionim rregulloresh pas “ngjarjes Feka”!!!

Postuar në 18 Qershor, 2016 18:47

Vdekja, më 6 prill, e dy pilotëve që drejtonin helikopterin EC145, Florin Delia dhe Donald Hoxha, mundet të jetë shkaktuar indirekt, nga neglizhimi i drejtuesve përkatës në Ministrinë e Mbrojtjes. “ABC NEWS” raporton sot se hetimi për këtë çështje po sugjeronse “dy pilotët e ndjerë nuk kishin eksperiencën e duhur për të drejtuar një helikopter të llojit “EC145”, të cilët ishin blerë nga Ministria e Mbrojtjes vetëm pak kohë më parë”. I njëjti raportim flet për shmangien nga praktika e ndjekur me helikopterët Cougar, për të cilët pala franceze dërgoi në Shqipëri një pilot trajnues.

Vetëm hetimet nuk kanë vlerë – ministrja e Mbrojtjes: Dekoratë pas statusit “Dëshmor i Atdheut” për pilotët

Postuar në 12 Prill, 2016 12:51

Mimi Kodheli, për ca kohë gëzonte një imazh të mirë mes ministrave të një qeverie që përflitet për çdo gjë dhe që gjithënjihet nga të gjithë si e paaftë. Fakti që drejton një ministri që për shkak të profilit qëndron larg debatit të ditës, i ka lejuar ministres që të fitojë pikë imazhi përmes heshtjes. Fati i keq e solli që një ngjarje të Grizë të Shkodrës të zbulojë shumëçka për zonjën Kodheli, ministre e Mbrojtjes.

Pikëpyetje të shumta për aksidentin e helikopterit

Postuar në 11 Prill, 2016 15:32

Lajmi i parë pas rënies së helikopterit një Grizë të Shkodrës, ishte shpallja e pilotëve të vdekur Dëshmorë të Atdheut. Shefi i Shabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, Jeronim Bazo, doli para opinionit dhe zyrtarisht deklaroi se itinerari i helikopterit ishte ai që ishte përcaktuar në planin e fluturimit. Mbeteshin pra sipas tij vetëm hetimet për shkaqet e rrëzimit.

Pages

Subscribe to RSS - rrezimi